METAFİZİK

"De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp düşünürler." (Zümer Suresi -9 )

.                        *** *** ***   

    Ey insanlar .

     Hakk’a yapışın. Darlıkta O’na yalvarın. Genişliğe çıktığınız zamanda O’nu hatırlayın. Veren alan O’dur. O’nun kudret eli altında bekleyin.

    Her genişliğin bir sıkıntısı vardır, Her ferahlıkta bir darlık saklıdır.

    Hak yolunu istiyorsanız takva caddesinden aşın. Sana verilen O’nun eliyle gelir; alan yine O’nun kudret elidir. Kendinde bir kuvvet mi biliyorsun? O dilerse zengin eder, dilerse fakra düşürür. Öylemi sanıyorsun ki;  izzet başkasından gelir, zillete başkası düşürür.

     Halk arasında büyük olarak tanınan kimseleri ufak bir hata yıkabilir. Halin nicedir, iyiliği başkasından gören çaresiz. Yaptığın iş halkı sevindirmekten ibaret mi olmalı idi. Bu iş sana yakışmıyor. Yakında her şeyin elinden çıkacak. Yakalayışı çetin olan biri, her varını senden alacak. O alıcı bizzat Allah’tır. O tuttuğunu bırakmaz. O’nun tutuşu bir yönden gelmez. Bir çok şekli vardır. Önce bulunduğun makamdan atılırsın. Uslanırsan ne âlâ. Uslanmazsan hasta eder. Fakir eder. Zelil eder; kimsenin yanında yüzün kalmaz. Perişan ve derbeder olursun. Bunların dışında birde halkın diline düşmek var. Sokağa dökülen bir sürü rezil seni dillerine dolar. Şerefini bir paraya indirir.

     Ey insanlar.  

   Fırsatı kaçırmayın. Hayatı ganimet bilin ve ondan faydalanmaya bakın. Mademki hayat kapısı açık, bir şeyler elde etmeye koyulun. Yakında o kapı kapanır.  

    Tövbe kapısı kapanmadan; yıktığınızı yapın. Pislettiğinizi temizleyin.  Kötülüğünüzü iyiliğe çevirin. Aldığınız sahibine verin.

     İnsanlar istek ve arzuları kadar yücelir. Yücelik şahsi yararı bir yana atmaktır. Dünyalık isteyen dünyalık bulur ve değeri o kadar olur. Allah’ı isteyen Allah’ı bulur, kıymeti de o kadar büyük olur.

    İşini karşılıksız tut. Allah’ın rızasını gözet. O’na bakmak, O’na yakın olmaktan yüce ne olabilir.

     Bilgisiz olma, bilmediğin şeyin ardına düşme. İyi kötüyü sezme kabiliyetine sahip olmadan halka karışma, her şeyi iyi belle, sonra gir. Halkın arasına uyku ile karışırsan, aralarından teneşirle çıkarırlar. Ayık ol. Bilgili ve basiretli ol. Onlarda iyi bir şey görür isen onlara uy, kötü hallerini sezince kaç.

    Ey insanoğlu;

    Ortalığı yalan, nifak tohumları kapladı. İçi dışına uymayan kimselerden uzak dur.

    Namaz kılan çok hakikisi az. Hacı desinler diye Kâbe’ye gidiyor. Amelleri niyete göre olduğu için fayda bulamıyor. Bir iki iyi iş tutsa kullar için yapıyor. Hakk’ı gözetmiyor. Her devrin insanları için en ince iş, halkın peşinden koşmak oldu. Halik gözlerinde yok. O’nun sevgisi ruhlardan silindi. Hak’tan gafil olmayın. Mescitlere girin. Peygamber (S:A) efendimiz: “Gökten ateş yağınca, kurtulacak bir kişi de olsa, namaz ehli olur” buyuruyor. Namaza durduğunuz zaman halkla ilişkinizi kesiniz ve Hâk’la olunuz.

     Her kim ki Hakk’a yönelir, iyilik bulur.  

    Tefekküre dal. Kalbine yönel. Halini düşün. İyilik üzere isen haline şükret.  Aksi halde tövbe et.

    

    

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.