DEVLET BEY'İN MUHTEŞEM HAMLESİ

AKP-MHP ittifakı yani Devlet Bey’in bizzat ismini koyduğu adıyla “CUMHUR İTTİFAKI” Türkiye’nin gündemi…

 

Kimi MHP’nin yüzde 10’luk oyuyla yüzde 45’lik AKP’yi yönlendirdiğini dolayısıyla Devlet Bey’in siyasi dehasıyla ülkeyi yönettiğini düşünürken, kimileri de MHP, AKP’nin can simidi olduğunu iddia ediyor…

 

 

HERŞEY 7 HAZİRAN’DA BAŞLADI…

 

Hatırlarsanız, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP’ye HDP’nin dışarıdan destekleyeceği CHP-MHP koalisyonu önermişti…

Yani…

Binlerce şehit ve gazisi olan Ülkücü-Milliyetçi Hareket, PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin desteğiyle hükümet kuracaktı…

HDP bu durumu kullanacak, koalisyona siyasi şantaj yapabilecek, CHP’de onlara sus payı olarak kadrolaşmayla birlikte bazı taleplerini yerine getirecekti. Hepsinden önemlisi ise; her parti ve kurumla bir şekilde muhatap olan HDP’nin, MHP’yle muhatap olabilme şansını yakalayıp bu sayede legalleşmesine zemin hazırlanacaktı. Ama hevesler kursaklarda kaldı çünkü Devlet Bey, Kılıçdaroğlu’na “Koltuk Tedarikçiliği” yapma diyerek bütün kapıları kapattı.

 

 

CHP-HDP-PKK

 

PKK’nın siyasi uzantısını hangi partiyle meclise taşınmıştı?

Lideri Erdal İnönü, Genel Sekreteri Deniz Baykal olan ve sonra CHP ile birleşen SHP…

 

1991’deki SHP (CHP) HEP ittifakıyla Leyla Zana, Hatip Dicle, Ahmet Türk, Orhan Doğan, Sırrı Sakık gibi birçok isim milletvekilleri olarak TBMM’ye girdi. İlk Kürtçe yemin krizi bu dönemde yaşanmış, Leyla Zanalar Türk Milleti’nin meclisinde Türk Devletine meydan okumuştu…

 

Terör Örgütü PKK’nın Kandil şefi Murat Karayılan yazdığı kitapta SHP-HEP ittifak görüşmelerini bizzat kendisinin yaptığını yazmıştır.

 

Daha geçtiğimiz Kasım ayında CHP Tunceli örgütü Cumhuriyet dönemi isyancılarından Seyit Rıza'nın heykeli önünde anma töreni düzenledi. İsyancı Seyit Rıza’nın heykeline CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder çiçek bırakarak bir konuşma yaptı. Daha sonra HDP'liler aynı noktada anma düzenledi.

 

MHP HEP YALNIZ…

 

MHP dışındaki partilerin neredeyse tamamı Kürtçülerle dirsek temasını kaybetmemiş, zaman zaman gizli-açık ittifaklar kurarak Türkiye’nin PKK terörünün bitmemesinde rol oynamışlardı…

SHP-HEP ittifakından tutun, AKP’nin açılım ihanetine kadar onlarca örnek saymak mümkündür.

Peki, bu gerçekler ışığında MHP ne yapmalıydı?

Başta geçmişteki açılım ihanetinden ve yolsuzluklardan dolayı AKP’yi HDP’nin kucağına mı iterek, Açılım ihaneti devam mı etmeliydi?

Yoksa CHP-HDP Koalisyonuna dâhil mi olmalıydı?

Elbette hayır. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.

Açılım İhaneti, MHP’ye rağmen yapılmışsa ve AKP her seçimden galip ayrılmışsa köklü ve etkili çözüm ne olmalıydı?

O zaman tek bir yol kalıyor o da iktidarın yolunu “MHP’nin Rızasından Geçirmek” olmalıydı.

Ve artık iktidar olabilmek için MHP’nin onayı şarttır.

 

CUMHUR İTTİFAKI

 

 

FETÖ’nün devleti örümcek ağı gibi sardığı, CHP’nin HDP’yle yan yana durduğu, ABD’nin PKK/YPG/PYD terör örgütüne silah yardımı yaptığı bir dönemde MHP’nin ne yapmasını bekliyordunuz?

 

Unutmayalım ki; bugün Erdoğan’ı desteklemekle onun ve partisinin geçmişteki hata, yanlış ve ihanetlerini destekliyor, onaylıyor anlamı çıkmaz. Eğer öyle olsaydı bugün Erdoğan’ın karşısında olmakta PKK ve FETÖ terör örgütü desteklemek demek olurdu.

 

Devlet Bey’in son siyasi hamleleri sonrası Tayyip Erdoğan 180 derece dönüş yapıyorsa, Başbuğ Türkeş’in mezarını ziyaret edip, Atsız’dan şiirler okuyorsa sorun MHP’nin değil AKP’nin zikzaklı politikasındadır.

O halde AKP, MHP’nin milli politikalarını benimsediği sürece bir sorun yoktur.

 

Bugün MHP, Erdoğan’ı değil kendi milli politikasını desteklemektedir.

HDP Vekiller hapse yollanıyorsa, toplumda sevilmeyen bazı belediye başkanları istifa ettiriliyorsa, Barzani’ye ayar verilip Suriye’de PKK/PYD/YPG’ye operasyon yapılıyorsa bunda MHP’nin katkısı büyüktür.

 

Erdoğan geçmişte bunu dedi, şunu yaptılarla vakit kaybına Türkiye’nin tahammülü yok. Erdoğan’ın bu dönüşünün hesabını MHP’ye değil Erdoğan’a sormak gerekir. AKP’nin bu hızlı dönüşünü bırakın da önce AKPliler sorgularsın.  Bırakın Bülent Arınç “AK Parti MHP'lileşmemeli” diye debelenip dursun.

 

Herkes Erdoğan'ı aldatıyor ve kandırıyorsa, ne diyelim biz kandırmayacağız ama en azından milli devlet çizgisinde ilerlemesine destek vereceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Bayram AKCAN Arşivi
SON YAZILAR