S-400'LER

Gündemimizi uzun zamandır meşgul eden konuların başında S-400 hava savunma sistemleri ve F-35 savaş uçakları var. Rusya’dan satın alınacak S-400’leri ABD bir tehdit unsuru olarak görüyor ve Türkiye’yi F-35 programından çıkarmakla tehdit ediyor.

Türkiye’nin çok ciddi olarak hava savunma sistemlerine ihtiyacı var. Türkiye NATO müttefiği ABD’den patriot sistemlerini uzun zamandan beri almaya çalışıyor. Fakat ABD Senatosu patriotların Türkiye’ye satışını onaylamadı. Bu durum ise ülkemizi doğal olarak alternatif üreticilerden biri olan Rusya’ya yöneltti. Üstelik Rus S-400 sistemleri bu alanda rakiplerine göre oldukça üstün durumda.

Türkiye’nin karşılaştığı ekonomik zorluklara direnebilmenin yollarından biri de askeri olarak üstün ve bağımsız bir durumda olmasına bağlı. S-400’ler biran önce temin edilip gerekli yerlere kurulup bu alandaki açığımızı kapatmamız gerekiyor. Ayrıca Rusya ile bu alanda teknoloji transferi alanında işbirliği yapmak son derece elzem. Türkiye muhakkak kendi hava savunma sistemini geliştirecek ama bu alanda daha hızlı hareket etmesi gerekiyor.

S-400’lerin satın alınmasının ardından ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasını çok olası görmüyorum. Bu durum Türkiye’yi Rusya’ya daha fazla yaklaştıracaktır. Türkiye böyle bir durumda F-35’lerin yerine Rus veya Çin yapımı savaş uçaklarına yönelecektir. Türkiye alternatifsiz değildir ve elindeki tüm seçenekleri ustaca kullanmalıdır.

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye rağmen ABD’nin PYD, İsrail, Araplar ve Filistin üzerindeki politikaları ülkemizi ister istemez daha radikal kararlar almaya itmektedir. PYD’ye tonlarca silah yardımı yapan sözde müttefiklerin Türkiye’ye parasıyla bile silah satmak istememesi Türk Milleti tarafından çokta dostane bir tutum olarak görülmemektedir.

Etrafımız istikrarsız devletlerle, terör örgütleriyle ve tarihi düşmanlarla doludur. Türkiye’nin en önemli caydırıcılığı ise Türk Ordusudur. Türk Ordusu güçlü olmalı ve modern teçhizatla donatılmalıdır. Sözde müttefiklerimiz sağolsunlar bizleri gerçekten mal sahibi yapacaklardır. Türkiye eminim kısa sürede kendi savaş uçağını, hava savunma sistemlerini ve seyir füzelerini üretecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Fatih DERELİ Arşivi
SON YAZILAR