Gamze BOYNUEĞRİ

Gamze BOYNUEĞRİ

AFRİN OPERASYONU NE ZAMAN SONA ERECEK?

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından PKK’nın Suriye kanadı Afrin’de terör örgütü YPG/PYD-PKK ve DAEŞ’i temizlemeye yönelik yürütülen “Zeytin Dalı Harekâtı” operasyonunda sıcak çatışmalar halen devam ediyor. Bölgeyi kontrol altına alan ve “Zeytin Dalı Harekâtı’nı” yürüten Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan son yazılı açıklamada 303 PKK/KCK/PYD/-YPG ve DAEŞ terör örgütünün etkisiz hale getirildiği ifade edilmişti. 
 

   Peki, Afrin Operasyonu Nedir? Ve Niçin yapılmaktadır? Hedef kimlerdir? Türkiye’nin amacı nedir? Bölgedeki diğer uluslararası liderlerin Zeytin Dalı Harekâtı’na görüşleri nedir? Ve son olarak Afrin operasyonu ne zaman sona ermesi beklenmektedir?

İşte bütün bu sorulara getireceğimiz açıklamalarımızın görüşü takdirde puzzle’ninde genel itibariyle diğer eksik kalan taraflarını elimizdeki parçalarla tamamlamamız bize daha kolaylık sağlanacaktır. Öncelikle Afrin, “Zeytin Dalı Harekâtı” Türkiye’nin terör bölgesi haline gelmiş olan Suriye’nin kuzeyinde yer alan, terör koridorları olarak belirtilen bölgelerin terör örgütlerinden temizlenerek başta Suriyeli kardeşlerimiz olmak üzere Kürt, Arap ve Türkmen kardeşlerimizin can ve mal güvenliğinin gözetildiği bir operasyondur. Daha yaşanabilinir bir toprak bütünlüğü haline getirilmesi asıl amaç ve hedefler arasında yer almaktadır. 

   Terör örgütlerine ait bulunan barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçlere el konularak bölgedeki güvenlik ve istikrarı sağlayarak PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ terör örgütlerini etkisiz hale getirerek halka karşı yapılan zulüm ve baskıdan kurtarmak üzere “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır. Bölgeyi terör örgütlerinden temizleyerek tekrardan bölgenin dostluk ve kardeşlik bölgesi haline getirilmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün de sağlanarak gözetilmesi bu harekâtın en öncelikli maddeleri arasında yer almaktadır.     

Yapılan harekât planlamasında sivil ve masum kişilerin her ne kadar zarar görmemesi üzerinde hassasiyetle durulsa da, sınır bölgedeki Suriyeli halk başta olmak üzere Türkiye ve Dünya Müslüman Ülkelerinden de olası Afrin operasyonu gereğince gönüllü askerlik başvurularında bulunulmaya devam ediliyor. Türkiye’nin ortak İstiklal dava süreci zihniyetiyle, Milliyetçi ruhla, ülke, toprak, bayrak, dil, din, ırk gözetilmeksizin kardeşlik ve dostluk bekamız üzerine yapılan bu cihat anlayışına bende “NE MUTLU TÜRKÜM” diyerek selamlıyorum. Milli birlik ve beraberlik savunuculuğuyla el ele, yürek yüreğe zorluklara göğüs germeye devam ediyoruz ve devam edeceğiz. 

Bu noktada Türk Ordusunun safında yer alan ÖSO, PYD/PKK’nın temizlenmesinde en büyük destekçilerimiz konumunda yer alıyor. Hem içerden hem de dışarıdan her ne kadar engellemeye, önlenmeye çalışılsa da bazı yandaş terör örgütü grupların PKK’lı hesaplar gereğince “Zeytin Dalı Harekâtı’na” yönelik karalama çalışması ilk günden bu yana aktifliğini sürdürmeye devam ediyor. Yalan, yanlış yazılan veya yapılan paylaşımlara duyarlılık göstermeden olay yerindeki asıl Medya Ajanslarından veya muhabirlerden doğru bilginin öğrenilmesi gerektiğinin de buradan tekrardan altını çizerek belirtiyorum. Her şeye rağmen “Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde mücadelesine başarıyla devam ediyor. Mehmetçiklerimizin tüm hazırlıklarını tamamlamasıyla ilk operasyonu havadan başlatarak 72 F-16 yardımıyla YPG/PKK/PYD bölgesini vurmuştu. Kara harekâtının başladığı 2. günden şimdi bugüne yani 6. güne geldiğimizde 7. 8. 9. 10. Gün operasyonu demeden bu harekât Milli mücadele ruhu ile devam edecektir. Elbette dileğimiz, isteğimiz ve arzumuz en kısa sürede bu harekâtın tamamlanarak başarıyla operasyon alanının terk edilmesidir. Taki Fırat Kalkanı Harekâtı gibi hedeflerine ulaşılana kadar. 

Evet, İşte asıl merak edilen sorunun cevabı burada. “Zeytin Dalı Harekât’ından” önce gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Operasyonu ÖSO ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü harekâtta El-Bab, Menbiç, Cerablus ve Çobanbey (El-Rai) üzerinde IŞID ve PKK gibi terör örgütlerinden temizlenerek ellerinden alınması ve YPG kontrolünde bölge oluşturulmasının engelletilmesi üzerine başlatılmıştı. Nitekim denildiği gibi Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında başlatılan operasyon 216 gün süren titiz bir çalışma sonunda bölge tuzaklı patlayıcı maddelerden temizlenerek kontrol altına alınmıştı. 67 Türk askerimiz şehadet şerbetini içerek şehit olurken, 3 bini aşkın terörist öldürülmüştü. “Zeytin Dalı Harekâtı” içinde bu noktada aynı görüş hâkim, hedefte sona ulaşılana kadar karadan ve havadan harekât devam edecektir. 

Bizler Türk Milleti olarak kimsenin toprağında, yerinde, yurdunda ve vatanında gözümüz yoktur! Bizler kimsenin hâkimiyetliği derdinde de değiliz! Bilakis refahlıkları derdindeyiz. Halkı galeyana getirerek, sokağa davet ederek, manipülasyona, kirli algı operasyonu oluşturarak tamamen bölge halkını kışkırtmaya, yalan, yanlış haberler yazıp, yayımlayarak devam etseler de bizler üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirerek buna izin vermeyeceğiz. Sınır noktasında ki analarımız, babalarımız öncelikle duaları ve Mehmetçiğimizin gereken ihtiyaçlarını karşılayıp, canlarını dahi feda etmeye razı gelseler de, bütün zorluklara göğüs gerip her şeyi kabullenseler de, bizlerde bu noktada üzerimize düşen vazifelerimizi gerekirse Vatan, Bayrak, toprak uğruna canımızı vermeye seve seve razı gelmekteyiz. 

Kardeşliğin, dostluğun, memleket toprak kokunun, hasretin ne demek olduğunu her ne kadar bilmediğini düşündüğüm Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı Thomas Bossert, Türkiye’nin Afrin’den çekilmesini söylese de Müslüman Ülkelerinde desteğince ayağımızı dirediğimizi görmezden gelmemesi ve Harekâtın başarıyla son bulmadan bitmeyeceğini destekleyerek görüşümü ifade etmek isterim. Dualarımız ve canımızla “Zeytin Dalı Harekâtı’nın” ve Mehmetçiğimizin sonuna kadar yanındayız. Rabbim yar ve yardımcıları olsun inşaALLAH. Anaların, babaların, bacıların, kardeşlerin ve bütün Müslüman Din Kardeşlerimizin okudukları Fetih suresi şahı aşkına gazaları mübarek olsun İnşaALLAH. “Zeytin Dalı Kara Harekâtı’na” Katılan Uzman Çavuş’a yöneltilen sorunun tamda cevabı gibi işte bu mücadele. 

-“İstikamet Neresi?” 

-“Kızıl Elma” 

Hey Maşallah… Yolunuz Açık Olsun İnşaALLAH… Selametle Yiğitler…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum