YA BEKÂ YA DA BEKAA VADİS

BEKAA VADİSİ; Terörist kamp ve kamplarının bir zamanlar pıtrak gibi çoğaldığı, iki dağ arasında kalmış düzlüğe, Lübnan'da verilmiş, bir zamanlar nehir yatağı olduğu düşünülen mekana verilen isimdir. Terör kısmı Suriye'de kalmakta olup, ASİ Nehrinin doğduğu vadidir.

BEKÂ; Kalıcılık, ölümsüzlük, Allah'ın varlığının sonsuzluğunu ifade eden kelâm terimidir.

Sözlükte “ sebat ve devam etmek kesintiye uğramadan geleceğe doğru sürüp gitmek anlamına gelen BEKÂ, terim olarak Allah Teâlâ'nın varlığına herhangi bir yokluğun gelemeyeceği mânâsını taşır; zıddı ise FENÂ'dır.

BEKÂNIN ÖNEMİ

2007 deki Dağlıca saldırısından (!) sonra, o zamanın Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sözde akademisyenlere çağrı yapıyor, 21-Ekim-2007 de “açılım” adı altında zırvalıktan ibaret bir konu gündeme getiriyor.

2007-2015 yılları arası Sn. Devlet Bahceli'nin , MHP Grubunda, basın toplantılarında yaptığı konuşmalar, sanal alem paylaşımları ve diğer parti liderleri ile sözcülerinin sözde  açılıma yönelik açıklamalar ve aldıkları tavırlar dikkatlice gözden geçirilip incelenmelidir.

Televizyon kanalları, gazete ve sanal alemde; AKP nin yaptığı görüşmeler, (o görüşmelerde bulunan hiç bir bakan ve kişi kalmamıştır) bunlara karşı MHP ve  Liderinin yapmış olduğu konuşmalar, karşı duruşları ısıtılıp ısıtılıp tekrar tekrar yayınlanması oldukça dikkat çekici ve manidardır.

Daha sonra ülkenin geldiği durumu da dikkate alarak; Sn. Devlet Bahçeli'nin girişimleri ve AKP ile BBP nin de katılımıyla kurulan Cumhur İttifakı, milletvekili seçimlerine birlikte girmişler, gerekli olan çoğunluğu elde ederek zafere ulaşmışlardır.

 

Bu, bir SİSTEM olarak gündeme getirilmiş, adına da dünyada hiçbir yerde uygulanmayan, “TÜRKİYE’ye UYGUN, TÜRK TARAFINDAN HAZIRLANAN” diye adlandırdıgım, CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'ne geçilmiştir. Bununla birlikte, başbakanlık kaldırılmış, bakanlık sayıları azaltılmış, Atatürk İlkeleri ve Cumhuriyet yönetiminden en ufak bir sapma olmadan, bu yeni SİSTEM uygulanmaya başlamıştır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin tam anlamıyla hayata geçebilmesi için Cumhur İttifakı oluşumunun başarılı olması BEKÂ meselesini gündeme getirmektedir.

Geçmişte Bekaa Vadisinden teröristlerin, sınırımızı gecerek yaptıkları saldırıların; terör örgütleri uzantısı olan parti ve onunla birlikte hareket edenlerin, BEKÂ meselesininin önemini anlamamakta ısrar etmeleri anlaşılır gibi değil.

Sn. Devlet Bahçeli'nin sözde açılım döneminde yaptığı konuşma ve uyarıları hatırlanacak olursa; o dönemdeki hükümete yaptığı eleştirilerin bugün içinde önemi aynıdır. AKP, o dönemde yapılan yanlış uygulamaların bilincinde olarak, pkk'nın uzantısı olan parti ve STK'larıyla tamamen görüşmeleri kesmiş ve son bulmuştur.

O gün hataya düsen hükümetin yaptıklarını eleştirenler, şimdi iki belediye başkanlığı alacağız diye aynı hataya düşerek, pkk ve uzantısı parti ile STK'larıyla birlikte hareket ederek ülkenin geleceğine, BEKÂsına dinamit döşemektedirler.

Yapılacak olan yerel seçimler ile BEKÂ meselesinin ne ilgisi var diyenler; madem o günler kötüydü, yıkımdı, ölümdü, terördü, teröristlerle beraber hareket etmekti, şimdi SİZ neden aynı hataya düşüyorsunuz?

O halde, o günlerde yine ve hâlâ, Sn. Devlet Bahçeli'yi eleştirenler bugün acaba neyin peşindeler?

SONUÇ:

  1. Bu yapılacak olan seçim, bir yerel seçim değildir. Cumhur ittifakının oy oranı beklentiler altında çıkması halinde, ülkenin bir kaosa sürükleneceği gün gibi aşikardır.
  2. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışılır hale gelecek, zor günleri bekleyen pkk ve uzantıları ile onlarla aynı kulvarda hareket edenlerin ekmeğine yağ sürülecektir.
  3. BİZ, pkk'nın uzantısı parti ve STK'larıyla ilgimiz yok diyenler; o halde hdp büyükşehirler ile ülkenin batısında neden aday göstermiyor? Özellikle, televizyon konuşmaları ve grup toplantılarında; “ kürdistanda (!) biz kazanacağız, batıda ise AKP ve MHP'yi yıkacağız”derken, Cumhur İttifakına değil de diger şer ortaklığına oy verecekleri açık değilmidir?

Ben, YAPILACAK OLAN YEREL SEÇİMLERİN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin, GELECEĞİNİN BELİRLENECEĞİ BİR SEÇİM OLARAK GÖRÜYORUM.

ÜLKESİNİ VE GELECEĞİNİ DÜŞÜNEN MEMLEKET SEVDALILARI BİR KEZ DAHA DÜŞÜNEREK SANDIKLARA GİTMESİNİ ÖNEMSİYORUM.

BEKÂ yönünden.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Metin ŞEKER Arşivi
SON YAZILAR