Muharrem GÜNAY

Muharrem GÜNAY

ALLAH'IN İPİNE SIMSIKI SARILIN

Kur’an-ı kerim’de geçen “Allah’ın ipi”nden maksat yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Yüce Rabbimiz kitabımızda yer alan çok sayıdaki ayette bizi Kur’an’a sımsıkı sarılmaya çağırır: “Va’tasımû bihablillâhi cemîân ve lâ teferregû, vezkurû ni’metallâhi aleykum iz kuntum a’dâen fe ellefe beyne gulûbikum fe asbahtum bi ni’metihî ihvânâ(ihvânen), ve kuntum alâ şefâ hufretin minen nâri fe engazekum minhâ, kezâlike yubeyyinullâhu lekum âyâtihî leallekum tehtedûn(tehtedûne) /Hepiniz toptan Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın, (onu hayata hâkim kılın, ihtilaf ve tefrikaya düşüp fert fert, grup grup) parçalanıp ayrılmayın. Allah’ın üzerinizdeki (İslâm) nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman (kabileler) idiniz de (Allah) kalplerinizi (İslâm’da) birleştirdi. İşte onun (İslâm) nimetiyle (hepiniz) kardeş oldunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan sizi (İslâm ile) O kurtardı. İşte Allah, âyetlerini size böylece açıklıyor ki doğru yola eresiniz. (Ali imran 3/103) Ayette geçen "habl"; sözlükte ip, urgan, halat demektir. "Hablullah"; Allah'ın ipi, Kur’an-ı kerim demektir. (Osmanlıca Türkçe Lügat, 131) Mehmed Vehbi Efendi bu ayeti tefsir ederken şöyle diyor: "Allah'ın hükümlerini açıklayan, dünya işlerinizi ve âhiretinizi size bildiren Kur'an'a hepiniz sımsıkı bağlanın, sarılın ve size her doğru yolu gösteren Kur'an'ı terk edip kendi heva ve hevesinize uyup gruplar oluşturarak dağılmayın! Taberi ve Hâzin tefsirlerinde açıklandığı üzere bu ayette; 'Allah'ın habli'nden maksat; İslâm Dini ve bu dinin esası olan Kur'an'dır. 'Habl'in asıl manası; İnsanı isteğine ulaştıran sebeptir."Kitaba sımsıkı sarılmak; muttakilerden olmanın da şartıdır: "Onlara, 'size verdiğimiz (Kitaba) kuvvetle sarılın ve içindekileri benimseyin ki; muttakilerden olasınız' dedik."(A'raf 7/171)

“Hz. Ali'den merfû' olarak rivayet edilen bir hadîste şöyle buyrulur: “O, (Kur'an) Allah'ın sağlam ipi, dosdoğru yoludur.” Bir başka hadisi şerfite ise; İmâm Ebu Ca'fer et-Taberî dedi: Bize Saîd İbn Yahya'nın Ebu Saîd'den rivayetinde Rasûlullah (s.a.) :

Allah'ın kitabı, gökten yere uzanan Allah'ın ipidir, buyurmuştur. îbn Merdûyeh İbrahim îbn Müslim kanalıyla... Abdullah (r.a.) dan rivayet edilen bir hadiste Rasûlullah (s.a.) : “ Muhakkak ki bu Kur'an Allah'ın sağlam ipidir, açık bir nurdur, faydalı bir şifâdır, ona sarılan için bir koruma (kendine sarılana koruyucu) ve kendine uyan için bir kurtuluştur, buyurmuşlardır.” (İbni Kesir, Ali imran 163. Ayetin tefsirinden)” Cenâb- Hakk bu ayeti kerime ile Allah’ın ipi olan İslâm dinine ve Kur’an-ı kerime sımsıkı sarılmanın yanında mü’minlere “ayrılmayın, tefrikaya düşüp parça parça olmayın” buyuruyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.