ARAP DÜNYASI “SULTANSIZ” KALDI!

 

7 Haziran şokundan sonra, ABD Dışişleri, “Yeni hükümet ve parlamento ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini” açıklıyor…

Gözden çıkarmışlar zat-ı âlileri ve sadrazamını…

Ama yobaz Akit’in manşetine bakın:

“İslam âleminde hüzün…”

“AKP’nin tek başına iktidara gelememesi başta Siyonist İsrail olmak üzere haçlı ittifakı tarafından sevinçle karşılanırken İslam dünyasında Müslümanları hüzne sevketti. En büyük tedirginliği ise Suriyeli muhacirler yaşıyor.”

Yalanınız batsın din tacirleri! Vah vah!

Yeni Şafak’ta ise bir İtalyan gazetesinin başlığı kullanılıyor:

“Yeni bin yılın Selahattin Eyyubisi durduruldu!”

Vay anammmm!

Suriye’yi karıştırıp mültecileri kabul eden AKP, Suriyelilerin bulunduğu bölgelerde de oy kaybederken, 30 olan milletvekili sayısı 20’ye düştü.

Halk, işsizliğe, fuhuş ve hırsızlığın artmasına tepkili… Esnaf çok şikâyetçi, ev kiraları yükselmiş, mültecilere bütçe yetmiyor, insanlar şehirlerde dilenip fuhuşa yöneliyor!

Bizim Osmanlı özentileri de İslam âleminin liderliğinden bahsediyor!

Arap baharı dümeniyle parçalanıp demokrasilerine dinamit konan İslam dünyası aslında Türkiye’ye, daha doğrusu AKP ve RTE’ye kızgın…

Düşünsenize 5 ülkede Büyükelçimiz yok… Mısır resti çekmiş, Libya’da mallarımız paralarımız kalmış vermiyorlar. Suriye kanlı düşman… Irak parçalanmış…

Aptallıkları ile emperyalizmin oyuncağı olan Arap dünyasına lider olmaya kalkan bizim Osmanlı özentileri seçimde boyunun ölçüsünü alınca neler yazmış gazetelerinde neler!

Arap basını, "Türkiye, Sultan Erdoğan defterini kapattı", "Hamas, Mursi ve Suriye'nin laneti, Erdoğan'a ulaştı" ve "Erdoğan derin yara aldı" gibi başlıklar atmış!

Araplar, 2002'den itibaren AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kazandığı seçimleri, halkına olumlu bir gelişme olarak sunmuş, 2014'teki belediye ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise sonuçları olduğu gibi aktararak yorum yapmamıştı.

7 Haziran sonuçlarını değerlendiren Ortadoğu basını, bu defa AKP'nin kaybetmesine adeta sevindi…

Suudi Arabistan’ın ve Ortadoğu'nun en saygın gazetesi Şark el-Avsat, seçim sonucunu, "Erdoğan derin yara aldı" manşeti atmış. Gazete, RTE’nin İran'ın bölge ülkelerini bölme emellerine hizmet ettiğini ve Türk halkının buna karşı çıkarak 'dur' dediğini yazdı…

Yine El-Arabiya kanalı, "Erdoğan'la kimse koalisyon yapmak istemiyor." Haberini geçerken, Birleşik Arap Emirlikleri menşeli meşhur Skynews Arabiya kanalı da, "Türkiye Erdoğan'ı dövdü" başlığıyla haberi girdi.

Mısır basını ise seçim sonuçlarını 'Erdoğan'ın hezimeti' olarak yorumladı. Ortadoğu'nun en eski ve etkili gazetelerinden El-Ahram, "Türk halkı, Sultan Erdoğan'ın defterini kapattı" başlığıyla çıktı. Haberde Türkiye'nin barış istediği ve başkanlık sistemini istemediği belirtildi. Yine Mısır'ın en büyük özel haber ajansı olan ONA, "Erdoğan hüsrana uğradı" haberini geçti.

Masr Youm Gazetesi ise "Sultan Erdoğan bitti”, Vatan Gazetesi de, "Erdoğan zillet yaşadı" diye yazdı.

Lübnan Haber ajansı El-Bena, "Hamas, Mursi ve Suriye'nin laneti Erdoğan'a ulaştı" manşetini attığı haberde Ankara’nın, diplomatik ve siyasi ilişkiler kurmak yerine 'bölgenin dehlizlerinde karanlık kişilerle ittifak kurduğunu' ve bunun neticesi olarak da Türk halkının AKP'yi cezalandırdığını yazdı.

Filistin'in Sahifetü el-Kudüs Gazetesi ise "Erdoğan hüsrana uğradı”, Londra'dan yayın yapan El-Arabiya internet sitesi de "Erdoğan kaybetti, Türkiye umutlandı." dedi.

Haberlerde hiç Davutoğlu’nun adı geçmiyordu…

Osmanlıcılık ve Başkanlık rüyası görenler, ektikleri rüzgârın fırtına olarak dönüşünü gördüler mi bilmem!

İslam dünyasını körü körüne parçalayanlara payanda olanlar sandıkta karşılığını gördü.

Arap âlemi de üzerlerinden kurban kesen RTE’ye besledikleri duyguyu seçim nedeniyle aynen gazetelerine yansıtmış!

Hayaldi gerçek oldu!

Katrilyonluk itibar sarayında oturanlar Türkiye’nin itibarını yerle bir etti!

 

Mustafa ÖNDER
[email protected]
facebook.com/mustafaonder15
twitter.com/mustafaonder07

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Mustafa ÖNDER Arşivi
SON YAZILAR