Ankara'daki sürpriz görüşmenin sebebi belli oldu

SAYIN Cumhurbaşkanının, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile her görüşmesi Ankara’yı hareketlendirir. Bütün gazeteciler işin peşine düşerler, görüşmenin niye yapıldığını, neler konuşulduğunu öğrenmeye çalışırlar. Yapılan resmi açıklamalar dışında fazla bir şeye ulaşılamaz. Dün yine bir görüşme gerçekleşti. Daha önceki görüşmelerde Sayın Bahçeli, Sayın Cumhurbaşkanı ziyaret ediyordu. Bu defa Sayın Erdoğan ziyarete gitti ve çok farklı bir durum ortaya çıktı. Görüşme Sayın Bahçeli’nin evinde gerçekleşti ve hemen kulisler hareketlendi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklama, “görüşmede güncel siyaset ve dış politika konuları ele alındı” şeklinde. Güncel siyaset ve dış politika konularının neler olduğu gündemi takip eden herkesin malumudur.

SAMİMİYET VE İYİ NİYET

Bize göre bu görüşmenin şekli ayrı ve özel bir önem taşıyor. Sayın Bahçeli’nin evinin resmini sosyal medyadan gören Sayın Cumhurbaşkanı, bir nezaket telefonu ile iyi dileklerini bildiriyor. Sayın Bahçeli’de bir kahve içme davetinde bulunuyor ve ziyaret böyle gerçekleşiyor. Sayın Cumhurbaşkanının, Sayın Bahçeli’yi evinde ziyaret etmesi çok ince bir davranıştır ve Cumhur ittifakına verilen önemin ve liderlerin karşılıklı samimiyetinin göstergesidir. Ziyarete sivil plaka ile gelinmesi ayrı bir inceliktir ve bir resmi ziyaretin ötesine geçildiğini, dostluk ve iyi niyetin esas alındığını ortaya koymaktadır. Görüşme sonrasında basına verilen fotoğraflar ayrı bir anlam ve önem taşıyor. Balkon fotoğrafı, resmiyetin bir kenara bırakıldığını belgeliyor ve ziyaretin havasını net olarak yansıtıyor. Bu arada, “Bozkurt” detayı da dikkatlerden kaçmıyor.

DIŞ POLİTİKA KONULARI

Görüşmenin içeriği konusunda yapılan resmi açıklama bazı ipuçları veriyor. Dış politika konuları Türkiye’nin en önemli gündemini oluşturuyor. Pençe operasyonları ve buna bağlı olarak Fırat’ın doğusuna yapılabilecek harekat hayati öneme sahiptir. S-400’lerde son durum ve F-35’ler konusunda izlenecek yol ayrı meseledir. ABD ile ilişkiler, yapılan ziyaretler ve açıklamalar yakından takip edilmektedir. Doğu Akdeniz’deki durum ve AB ile yaşadıklarımız siyasetin ana konuları arısındadır. İdlib sorunu, Suriye’deki gelişmeler ve Rusya ile yapılan temaslar da ana gündem maddeleridir. Dolayısı yarım saat süren bir nezaket ziyaretinde bütün bu konularda ayrıntılı bir görüşme yapıldığını düşünmek, doğru değildir. Kısa bir bilgilendirme yapılmış olması muhtemeldir.

GÜNCEL SİYASET

Güncel siyaset konusu olarak gündemde çok şey var. Bir kabine revizyonundan söz edilmektedir, ancak bu tamamen Sayın Cumhurbaşkanının yetki ve iradesi dahilindedir. MHP’nin bu yetkinin kullanılmasına her zaman saygılı olacağı ve her hangi bir rezervinin bulunmadığı unutulmamalıdır. Yerel seçimler bitmiştir, ama tartışması devam etmektedir. Bazı kesimlerin kasıtlı biçimde yeni hükümet sistemini öne çıkarmaya ve yeni bir tartışma başlatmaya çabaladıklarını dikkate alırsak, bu meselenin de görüşülen konular arasında yer aldığını düşünebiliriz. Bu noktada MHP’nin duruşu gayet nettir ve Sayın Bahçeli kısa süre önce yaptığı açıklamalarla bunu kamuoyu ile paylaşmıştır.

UYUMLU VE VERİMLİ

MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini geleceğin büyük ve güçlü Türkiye’sinin terennümü, tecellisi ve teminatı olarak görmektedir. Geride kalan bir yıllık sürede Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tutmuş, uyum ve uygulama süreci kazasız belasız mesafe almıştır. Yeni sisteme alışma devresi CHP ve yancılarının iddialarının aksine, son derece uyumlu ve verimli geçmiştir. Yeni sistemde hükümet krizleri yoktur. Koalisyon çatlakları, güvenoyu virajları, yürütmenin yasama üzerinde vesayeti bulunmamaktadır. Bu sistem Türkiye’nin önünü açmış ve sorunların çözümünü kolaylaştırmıştır. Nitekim, özellikle milli güvenliğimizle ilgili çok önemli kararlar alınmış ve uygulamaya sokulmuştur. Çift başlılık tamamen ortadan kalkmış, devlet hayatında fiili-hukuki uyumsuzluk ve uygunsuzluk devri sona ermiştir. Millet zillete rağmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni sevmiş, benimsemiş, geleceğini bu yeni sistemde görmüştür. Türkiye sistem tartışmalarını uzlaşmayla bağlamış, seçim süreçlerini huzurla tamamlamış, esas gündem başlıklarını sırasıyla çözmek için harekete geçmiştir.

DEMOKRATİK VE HUKUKİ ZIRH

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bütün kurum ve kurallarıyla oturması, emekleme döneminden çok kısa zaman içinden çıkarak olgunlaşma aşamasına geçmesi, ülkemizin demokratik, sistemik ve hukuki zırhı olması ana hedeftir. Bu hedefe ulaşılması için MHP her zaman gerekli katkıyı yapacağını ilan etmiştir. Sayın Bahçeli, “anayasal, yasal ve idari imkanların saptanıp en verimli şekilde kullanılması, yeni sistemin karşısında duran çevrelerin olabildiğince yalnızlaştırılması beka düzeyinde önemlidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kökleşmesi, itibar ve inandırıcılığının genişlemesi maksadıyla belirlenecek milli stratejilere, siyasi ve hukuki eylem planlarına çok büyük ihtiyaç vardır ve ortadadır” diyerek, MHP’nin ne düşündüğünü kamuoyu ile paylaşmıştır. Görüşmede Yeni Hükümet Sistemi ile ilgili bir değerlendirme yapıldı mı bilmiyoruz. Ancak yapıldıysa, MHP’nin ne dediğini, nerede durduğunu, ne istediğini çok iyi biliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.