CHP, teröre mesafe koyuyor mu?

PKK uzantısı HDP’yi meşrulaştırmaya çalışanlar, sık sık “terörle arasına mesafe koymalı” diyorlar. Bu lafları her duyduğumda hayret ediyorum. Varlığı, görevi, mevcudiyeti teröre siyasi alan açmak olan bir partinin terörle arasına mesafe koymasını beklemek beyhudedir. HDP’yi boşverin de, CHP terörle arasına mesafe koyabiliyor mu? Hatta bunlara İP’i ve yeni yancıları Deva ve Gelecek’i de ekleyin.

Kovid-19 yangınının ateşi henüz sönmemiş olsa da, ülke olarak artık kaybedecek zamanımız yok. Yeni döneme alışıp, gerekirse bazı yeni tedbirler alıp yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’nin birikmiş meselelerinin çözümü için önümüzde çok değerli bir zaman var. Bu zamanın iyi kullanılması ve heba edilmemesi gerekiyor. Çok hayati adımlar atıldı. Yeni hükümet sistemi elimizi güçlendirdi, karar almayı hızlandırdı ve önümüzü açtı. Sınırlarımızdaki tehdit ve tehlikenin tamamen ortadan kaldırılması için tarihi operasyonlar yapılıyor. Bunların kesin sonuca ulaştırılması ile her şey değişecektir. Sağlanacak huzur sadece Türkiye’yi değil, bölgeyi de rahatlatacaktır. Böyle bir süreçte siyasi beklentilerin bir kenara bırakılması ve ülke sorunlarına odaklanılması milletin ortak beklentisidir. Ancak yine CHP ve yancılarında böyle bir irade olmadığını, bozmak, kriz çıkarmak, kaos oluşturmak ve yıkmak için her fırsatı kullandıklarını endişe ile izliyoruz.

MİLLİ İRADE İLE BAĞI KOPUK

CHP’nin kurultay sürecine girdiği anlaşılıyor. Zaten dağınık, dengesiz, sahipsiz olan bu partinin, çıkabilecek parti içi karışıklıklara bağlı olarak daha da savrulması kuvvetle muhtemeldir. Millilikten uzaklaşmış, milletle ve milli irade ile bağını koparmış, Türkiye ile meselesi olanların kontrolüne girmiş bu parti için hiçbir ümit ışığı görünmemektedir. Dünyadan, bölgeden ve ülke gerçeklerinden kopuk, marjinal unsurların hâkim olduğu, en temel meselelerde dahi yan çizen, terör örgütlerinin savunuculuğunu görev edinmiş, siyasi ahlakı rafa kaldırmış, milli iradeyi pazara çıkarmış bir parti görüntüsü veren CHP’nin bu haliyle nereye kadar gideceği meçhuldür.

YANLIŞ ROTA

Her zaman söylüyoruz, CHP’nin meselesi kimin genel başkan olacağı, parti yönetimine kimlerin gireceği değildir. Kurultayda olağanüstü gelişmeler olsa, genel başkan dâhil bütün yönetim kademeleri değişse dâhi, bu zihniyet devam ettikçe, sonuç aynı olacaktır. Kaldı ki, partinin savrulmasında başrolü oynayan Kılıçdaroğlu’nun ne değişmeye, ne değiştirmeye niyeti olmadığı gayet açıktır. Adaylığı muhtemel olanların da Kılıçdaroğlu’ndan bir farklarının bulunmadığını, yaptıkları açıklamalardan anlıyoruz. Henüz bir milli duruş ortaya koyan, CHP’nin yanlış rotasını düzeltme iddiasında bulunan birisi çıkmadı. Bu parti genel olarak yolunu kaybetmiş ve Türk milleti ile arasını açmıştır. Dolayısı ile CHP’nin yönetim kademelerini belirlemekten çok, bu hazin durumunu değerlendireceği, nereye gittiklerini sorgulayacakları, belki günler sürecek bir kurultaya ihtiyaçları var.

OLAĞANÜSTÜLÜKTE İKTİDAR ARIYORLAR

Türkiye’nin bu kadar meselesi var. Siz hiç bu meselelerle ilgili olarak CHP’den “istemezük” ve “ne işimiz var orada?” dışında çözüm üreten, duyanı, dinleyeni heyecanlandıran, ümit veren, ufuk açan bir öneri duydunuz mu? İstisna da olsa bazen CHP adına konuşan birisi doğru ve faydalı bir şey söyleyecek olsa, anında ya susturulur, ya azarlanır veya dışlanır. Her meseleden kendilerine bir curcuna çıkarır, en ağır hakaretleri hiç düşünmeden birbirleri için sıralar, sonra da döner, bunu “parti için demokrasi” diye anlatırlar. Demokrasi, kurumlar ve kurallar rejimidir, ama CHP’de olmayanlar da tam olarak bunlardır. Ne kural bilirler, ne kurum tanırlar. Çareyi kaosta, iktidarı olağanüstülükte ararlar. Darbe çığırtkanlığı yapar, TBMM’yi bile çalışamaz hale getirmek için her yola başvururlar. Pandemiye ümit bağladılar, virüs üzerinden iktidar hesabı yapacak kadar kendilerini kaybettiler.

TERÖRLE ARALARINDA MESAFE VAR MI?

PKK uzantısı HDP’yi meşrulaştırmaya çalışanlar, sık sık “terörle arasına mesafe koymalı” gibi bir cümle kuruyorlar. Bu lafları her duyduğumda hayret ediyorum.

Varlığı, görevi, mevcudiyeti teröre siyasi alan açmak olan, bunu da hiçbir şekilde saklamayıp açıktan yapan ve söyleyen bir partinin terörle arasına mesafe koymasını, kanlı eylemleri lanetlemesini beklemek insanın kendisini kandırmasından başka bir işe yaramayacaktır.

HDP’yi boşverin de, CHP terörle arasına mesafe koyabiliyor mu?

Hatta bunlara İP’i ve yeni yancıları Deva ve Gelecek’i de ekleyin. PKK, PYD ve hatta FETÖ için, kerhen de olsa “terör örgütü” diye başladıkları lafları, aynı terör örgütlerinin bütün savunduklarını, beklediklerini ve istediklerini tamamlayan cümlelerle bitiyorlar.

PKK ve FETÖ’nün söylem ve hedeflerini kendi parti tüzüklerine bile yazdılar. Kaldı ki bütün siyasi hesaplarını, iktidar arayışlarını açık ve net şekilde PKK-HDP üzerinden yapıyorlar.

Böyle kirli bir iş birliği ile iktidara geldiklerini düşünebiliyor musunuz? HDP’ye hangi diyetleri ödeyecek, hangi teslimatları yapabileceklerini hesaplayan var mı? Bunun örneklerini belediyelerde görmüyor muyuz?

Neresinden bakansanız bakınız, CHP giderek ağırlaşan ciddi bir milli güvenlik sorunu olmaya devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Orhan KARATAŞ Arşivi
SON YAZILAR