Gerçek gündeme dönüldü

Faizleri düşürme kararının piyasaları rahatlatacağı muhakkaktır. Özellikle döviz ayağı önemlidir ve spekülatörlere fırsat verilmemelidir. İstihbarat ve güvenlik birimlerimiz hainlere, teröristlere nerede olurlarsa olsunlar, hadlerini bildiriyor. Şehitlerimizin kanı yerde kalmıyor. Sırada Fırat’ın doğusu var.

Seçim sonrasında gerçek gündemine dönen ve kısır çekişmeleri bir tarafa bırakıp sorunların çözümüne odaklanan Türkiye, çok ciddi ve isabetli kararlar alıyor. Dış politikada dik duruşumuzu, aldığımız tedbirlerle daha sağlam ve kalıcı hale getiriyoruz. Suriye sınırımızın dibindeki ihanetin durdurulması için ABD ile temaslarımızda, artık ivedi olarak bir karar verilmesini istiyoruz.Taleplerimizin karşılanmaması durumunda, başımızın çaresine bakacağımızı, tahammülümüzün kalmadığını söyledik. Fırat’ın doğusunda bir terör devleti kurulmasına asla izin veremeyiz.  

SURİYE’LİLER MESELESİ

  Diğer taraftan İdlib’de mutlaka huzurun sağlanması gerekiyor. İçimizdeki Suriyelilerin biran önce geri gönderilmelerinin yolu buradan geçiyor. Suriyeliler meselesi artık tahammül sınırlarını zorlamaktadır ve bir sonuca bağlanması gerekiyor. Bu yükü daha fazla taşıyamayız. Kaldı ki, sorun çetrefil hale gelmekte ve derinleşmektedir. Çok ciddi ekonomik ve sosyal sorunlar oluşmakta ve toplumsal dengeler sarsılmaktadır. Başta İstanbul olmak üzere Valiliklerin aldığı tedbirler önemlidir, ama kalıcı çözüm üretmeyecektir. Uluslararası kurum ve kuruluşlar meseleye duyarsızdır. Yine kendi işimizi kendimiz göreceğiz. Geri dönüşleri hem de hızlı şekilde sağlayacak bir takım formüller bulmanın zamanı gelmiştir.

TEHDİTLER SONUÇ VERMİYOR

  ABD’nin bütün itirazlarına rağmen, S-400’lerin ilk bölümünün nakli tamamlandı. Varılan anlaşmaya ve hazırlanan plana tam olarak uyuluyor. F-35’ler meselesinde geri adım atmıyoruz. ABD’nin tehdit ve yaptırımları sürse de sonuç vermiyor. Daha ileri giderler mi, bunu zaman gösterecek. Trump sözünde durursa, sorun olmaz. Ancak, gelen haberler özellikle malum lobilerin rahat durmadığını gösteriyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, bir şey değişmeyecektir. Türkiye, artık bu tür kalleşliklere, saldırılara, yaptırımlara karşı çok hazırlıklı durumdadır. Elbette işimiz kolay değil, ama ne pahasına olursa olsun bu badireyi atlatmak ve önümüzü daha da açmak zorundayız.

SÖYLERLER YAPAMAZLAR

  AB ülkelerinin Doğu Akdeniz’deki hak ve yetkilerimizi kullanmamıza itirazları ayrı bir tiyatrodur. Sondaj faaliyetlerini sürdüren gemilerimize Türk Silahlı Kuvvetlerinin koruma sağlaması son derece yerindedir. Güçlü ve iddialı devlet olacaksak, bunları yapmak, kimin ne dediğine bakmadan haklarımızı korumak, kararlarımızı uygulamak ve sonuç almak şarttır. Nitekim, yapılan olumsuz açıklamalar ve tehditler hiçbir işe yaramamıştır. ABD, ve Avrupa Birliği ülkeleri yaptırımın lafını ederler, ama fazla ileri gidemezler. Her şey iki taraflıdır. Karşılık göreceklerini artık biliyorlar ve bize vermeye kalkışacakları zararın çok daha fazlasını kendileri de göreceği için, söyledikleri şeylerde sıra uygulamaya gelince çark edeceklerdir.

SPEKÜLATÖRLERE DİKKAT

  Ekonomimizin biran önce düze çıkarılması, çarkların dönmesi ve piyasaların rahatlaması gerektiğini hep söylüyoruz. Hükümetin bu konuda da çok ciddi kararlar aldığını görüyoruz. Enflasyonla mücadele programının sonuç verdiği anlaşılıyor. Bu olumludur, ama yeterli değildir. Üretimin mutlaka arttırılması ve özellikle enflasyona doğrudan etki eden gıda ve tarımda yeni ve ileri tedbirlerin alınması gerekiyor. Hükümetin bundan sonraki ivedi işleri arasında bu durum belki de ilk sırada olmalıdır. Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesinden sonra, alınacak kararlarla ilgili yüksek beklenti oluşturmuştu. Faizleri beklenenden çok daha fazla düşüren bir karar alındığı açıklandı. Bu kararın piyasaları rahatlatacağı muhakkaktır, ancak mutlaka başka tedbirlerle de desteklenmesi gerekiyor. Özellikle döviz ayağı önemlidir ve spekülatörlere fırsat verilmemelidir. Bu konuda ne tür tuzaklar kurulduğunu, nasıl oyunlar oynandığını, TÜRKGÜN Gazetesi olarak birkaç gün önce yaptığımız özel haberle duyurmuştuk. Faiz, döviz dengesinin olumlu seyri, enflasyonunun düşmesini de hızlandıracaktır.

YANLARINA KALMIYOR

  Bizi çok memnun eden ve ümitlerimizi arttıran bir gelişme de Kuzey Irak’da yaşandı. MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ortak operasyonu ile Irak'ın Erbil kentinde şehit edilen Osman Köse'ye saldırıyı planlayan teröristler hak ettikleri cezayı buldular. İster içerde, ister dışarıda, hiçbir şehidin kanı yerde kalmamalıdır. İstihbarat ve güvenlik birimlerimiz son dönemlerde bu konuda çok güzel işler yapıyor, hainlere, teröristlere, katil güruhuna nerede olurlarsa olsunlar, hadlerini bildiriyor. Bu son operasyon, hem moral, hem sonuç, hem de güvenlik açısından çok önemlidir. Bu katil sürüsü yaptıkları ihanetin cezasız kalmayacağını ve nerede olurlarsa olsunlar, nereye kaçarlarsa kaçsınlar, kimin eteği altına saklanırlarsa saklansınlar, bulunup analarından doğduklarına pişman edileceklerini, artık çok iyi biliyorlar. Sıra Kandildeki elebaşlarına da geliyor. Fırat’ın doğusunun da emniyete alınması ile birlikte, bu kanlı teröristlere kaçacak yer kalmayacaktır.

  Cumhur ittifakının ne olduğunu, ne tür sonuç verdiğini hala sorgulayan varsa, ya bütün bu olumlu gelişmelerden rahatsızdır ve dolayısı ile ihanetin tarafındadır veya aklından zoru vardır.Zira, akıl ve izan sahibi, ülkesini ve milletini seven herkes, bu gelişmelerden memnuniyet duyacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.