Korona ekonomisi

Virüsün etkileri daha ne kadar devam eder? Küresel piyasalardaki dalgalanmalar ne tür bir seyir izler ve ne tür sonuçlar doğurur? Bu sorulara net cevaplar vermek zordur. Kimin ne yaptığı, neyi kaybedip ne kazandığı bizim sorunumuz değil. Biz petrol ithalatçısı bir ülkeyiz ve fiyatların düşmesi her durumda bizim için olumludur.

Koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavuruyor. Her ihtimalin değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak isabetli ve zamanında tedbirlerin alınmasıyla birlikte, çok şükür şu ana kadar bu belanın dışında kaldık. Koronavirüs haritaları yayınlanıyor, Türkiye bir yıldız gibi kırmızı haritanın ortasında beyaz kalıyor. Sağlık Bakanlığı, ülkemizin etkilenmemesi için gerçekten takdir edilecek bir çaba gösteriyor ve bu konuda büyük bir başarı sağlanmıştır. Türkiye’nin aldığı tedbirler, dünyaya örnek teşkil ediyor.

EKONOMİLER ETKİLENDİ

         Salgın bütün dünyada bir taraftan çok ciddi sağlık sorunları çıkarırken, diğer taraftan da ekonomileri temellerinden sarsıyor. Hayatın normal akışından sapması, yavaşlaması ve hatta başta Çin olmak üzere birçok yerde durma noktasına gelmesiyle birlikte, doğal olarak ekonomiler de bundan olumsuz etkilendi. Virüsün ortaya çıktığı Çin’de vaka sayısının azaldığı haberleri geliyor, ancak henüz tedirginlik geçmiş değildir. Kaldı ki, yayılma dünyanın her bölgesinde devam ediyor ve virüs İran’dan İtalya’ya, ABD’den Rusya’ya kadar neredeyse her ülkeye ulaşmış durumda.

RESMİ AÇIKLAMALAR ESASTIR             

         Koronavirüs olayı biraz abartıldı mı, diğer grip vakalarıyla çok büyük farkı var mı soruları orta yerde durmaktadır. Birçok uzman, olayın biraz abartıldığı, diğer virüs türlerinde de ölüm oranlarının koronadan aşağı olmadığını söylüyor. Virüsün mevsim etkisine bağlı olarak Türkiye’yi etkilemeyeceğini anlatan da var, Türklerin genetik yapıları itibarıyla kapsama alanı dışında kaldığını iddia edenler de mevcut. Her durumda biz bu olaydan en az etkilenen ülkeyiz ve umudumuz ve dileğimiz bunun sonuna kadar böyle devam etmesidir. Bu durumun birilerini rahatsız etmesi, özellikle sosyal medyada ipe sapa gelmez söz, görüntü ve iddiaların dolaşması kelimenin tam anlamıyla bir alçaklıktır. Bizim için, yapılan resmi açıklamalar esastır ve el yıkamadan yakın temasa, beslenmeden ilaç kullanımına kadar bu konuda çok doğru, çok yaygın ve etkin bilgilendirmeler yapılmaktadır.

İSABETLİ TEDBİRLER ALINIYOR

         Fırsat düşkünlerinin başta maske olmak üzere virüsle ilgili tıbbi malzemede vurguna yönelmeleri karşısında da, yine çok isabetli ve yerinde tedbirler alınmıştır. Doğru ve etkili denetimlerle, bir panik oluşturma ve bunun üzerinden haksız kazanç elde etme gayretleri boşa çıkarılmıştır. Telaşa gerek yok ve şu ana kadar her şey çok iyi idare edildi. Her kurum üzerine düşeni yapıyor. Bu virüs gökten yağmayacağı için, eğer ülkemize gelirse yurt dışından gelenler getirecek. Dolayısı ile tedbirlerin bu alanda yoğunlaştırılması, giriş- çıkış kapılarının kontrolde tutulması, gelenler için karantinalar uygulanması ilk günden itibaren başlatılmıştır ve bunun faydasını da net olarak gördük.

BİZE DE YANSIMALARI OLUYOR

         Türkiye dünyadan kopuk, içine kapanık bir ülke değil. Dünyayı etkileyen her olayın bizde de yansımalarının olması, eşyanın tabiatı icabıdır. Dolayısı ile koronavirüsün dünyada meydana getirdiği panik havası ve buna bağlı olarak ekonomilerin olumsuz etkilenmesinin elbette bize yansımaları da oluyor ve olacaktır. Bu yansımalar her zaman olumsuz değil. Başta Çin olmak üzere, virüsün ortaya çıktığı ülkelerde hayatın normal akışının yavaşlaması, arz talep dengesini önemli ölçüde bozmuştur. Küresel piyasalarda çok ciddi bir durgunluk yaşanmaya başlamıştır ve bunun ilk belirgin sonuçları da petrol fiyatlarında ortaya çıkmıştır. Petrol fiyatları Körfez Savaşı'nın yaşandığı yıl olan 1991'den bu yana en sert günlük düşüşünü yaşadı. Bunda Rusya ile Suudi Arabistan’ın farklı hesaplar içinde olmalarının da etkisi oldu. Ama sonuçta petrole dayalı ekonomiler ciddi biçimde sarsıldı. Bunların başında da Rusya geliyor.

PETROL FİYATLARININ DÜŞMESİ OLUMLU

         Korona kendi ekonomisini oluşturdu. Bu durumda kimin ne yaptığı, ne dediği, neyi kaybedip ne kazandığı bizim sorunumuz değil. Biz petrol ithalatçısı bir ülkeyiz ve fiyatların düşmesi her durumda bizim için olumludur. Virüsün etkileri daha ne kadar devam eder? Küresel piyasalardaki dalgalanmalar ne tür bir seyir izler ve ne tür sonuçlar doğurur? Bu sorulara net cevaplar vermek zordur. Salgının dışında kalsak da, başta turizm olmak üzere virüsün etkilerinin bize de yansıması kuvvetle muhtemeldir. Ancak, petrol fiyatlarının düşmesinden çok memnunuz. Bunun küresel piyasalardaki dalgalanmaların bize yönelik olumsuz etkilerini dengeleyeceği düşünülürse, elimizi ne kadar rahatlatacağı çok daha kolay anlaşılır. Virüsün etkisini kaybetme dönemine girmiş olması, her an aşı bulunması beklentisi, turizm mevsimine kadar bu belanın dünyanın gündeminden çıkma ihtimalini güçlendiriyor. Dolayısıyla turizm sektörünün bu gelişmelerin dışında kalması kuvvetle muhtemeldir ve telaş etmeyi gerektiren bir durum söz konusu değildir.

         Koronavirüs bir süre daha gündemimizde olacak, ancak bütün işaretler korkulacak bir durum olmadığını gösteriyor. Yapılan uyarıları dikkate alıp, fitne gayretlerine itibar etmeden işimize bakalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.