Yeni sistem hızlı icraat

Türk milleti Cumhur ittifakına büyük bir güven göstererek kesin tercihini yapmıştır ve seçimler artık geride kalmıştır. Hızla seçim atmosferinden çıkmak, yeni hükümet sisteminin gereği olan düzenlemeleri vakit geçirmeden tamamlamak ve ülkenin çözüm bekleyen sorunlarına odaklanmak gerekiyor.

MHP DESTEĞE HAZIR

Cumhurbaşkanı seçilen ve yeni sistemde yürütmenin başı olacak sayın Erdoğan'ın önünde her hangi bir engel yoktur. AKP'nin mecliste tek başına çoğunluğu elde edememesi bir sorun olarak görülmemelidir. Zira, MHP ittifak ruhuna bağlı kalacağını, doğru ve isabetli yapılan her icraata, meclis gündemine getirilecek ülkenin gelişmesine fayda sağlayacak her kanun düzenlemesine destek vereceğini açıklamıştır. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, MHP'nin önümüzdeki beş yıllık zaman süresinde milletimizin beklentileri doğrultusunda şevkle, heyecanla, sabırla, akılla, muazzam bir inanmışlıkla çalışmalarını sürdüreceğini daha seçim akşamında ilan etmiştir.

YAPILACAK ÇOK İŞ VAR

Öncelik elbette Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesinde olacaktır. Yapılacak çok şey olduğu muhakkaktır. Uyum yasaları geçtiğimiz dönem çıkarılamamıştır ve yeni dönemin ilk işi bu yasaları tamamlamaktır. Millet ittifakı ile meclise giren partilerinin bu konuda ne yapacağı önemlidir, ama belirleyici olmayacaktır. MHP üstüne düşen her görevi azimle yerine getirmekte kararlıdır ve bu da büyük bir denge oluşturuyor. Beklentimiz diğer partilerin de aynı özeni göstermesi ve yeni sistemin tam olarak hayata geçirilmesine katkı sağlamaları yönündedir. Zira, artık buradan dönüş yoktur ve millet 24 Haziran'da bir defa yeni sistemin isabetini onaylamıştır.

KABİNE VE DİĞER KADROLAR

Sayın Erdoğan'ın nasıl bir kabine kuracağı, kimleri yardımcı yapacağı, çalışma kadrolarını nasıl seçeceği kendi bileceği iştir. Kurulacak hükümetin güvenoyu ihtiyacı yoktur. Dolayısı ile siyasi endişeye gerek kalmadan, tamamen icraata yönelik isimler seçmesi işin tabiatına uygundur.Sonrasında sistemin yeniden yapılandırılması gerekiyor. Bir takım hazırlıkların yapıldığı medyaya yansımıştır. Devlet kademeleri ve bürokrasi yeniden şekillenecektir. Liyakat ve ehliyet sahibi isimlere öncelik verilmesi yüksek beklentidir. Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi, sayın Cumhurbaşkanına büyük kolaylık sağlamaktadır. Meclisin de yemininden sonra üzerine düşeni yapacağı düşünülürse, yeni düzenin hızlı bir şekilde kurulması, atamaların yapılması ve sistemin işletilmesi fazla zaman almayacaktır.

ÇÖZÜLMEYECEK MESELE YOK

Etrafımızda bir ateş çemberi var. Böyle bir ortamda milli birliğe katkı yapmak, Türkiye'nin yükselmesi ve yücelmesi için çabalamak, büyük Türk milletinin refahını ve huzurunu arttıracak bir tavır içinde olmak bütün partilerin görevi olmalıdır. Milli birlik ve dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Temel öncelik, var olan, üst üste yığılan, günden güne tesir alanını genişleten sorunların çözümüne katkı sunmak, destek vermektir. Başka partilerin ne yapacağını tahmin ediyor olsak da, şimdilik bir şey söylemeyeceğiz, ama MHP'nin varlığı, meclisteki kilit parti konumu, denge ve denetlemede etkisi ve yetkisi Türk milletine güven vermektedir. MHP'nin yapıcı, müspet, uzlaşmacı, çözüm üreten, yol gösteren siyaseti bundan sonra daha da önem kazanmıştır. Milli bir duruşla Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir meselesi yoktur.

TERÖR BİTİRİLMELİ

Terör uzun yıllardır Türkiye'nin başının belasıdır. Bu büyük belayı tamamen defetmenin artık zamanı gelmiştir. Terörle mücadelede son dönemde gösterilen kararlılık anında sonuç vermiştir. İçeride ve dışarıda çok önemli, çok hayati mesafeler kat ettik. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının başarısı bütün dünyaya ders olmuştur. Türkiye'deki seçim sonuçlarına bağlı olarak başka hesaplar yapanlar, sukutu hayale uğramışlardır. Artık çok daha fazla güvendeyiz. Terör destekçisi devletlerin çabası, boşa çıkarılmalı ve Türkiye bir an önce huzura kavuşmalıdır. Özellikle yaz aylarında dağlardaki hainlerin tamamen temizlenmesi, sınırlarımız dışındaki inlerinin başlarına yıkılması, ülkenin huzuru açısından hayati önemdedir. Yeni hükümetin de bu kararlılığı sürdüreceğinden hiçbir kuşkumuz yoktur.

SOSYAL VE EKONOMİK MESELELER

Sosyal ve ekonomik meselelerin milletimizin arzuları doğrultusunda nihayete ermesinin gerektiği de unutulmamalıdır. Sosyal meselelerimiz ciddi boyutlara ulaşmıştır. Toplumsal çürümenin mutlaka dikkate alınması gerektiğini dünkü yazımızda değerlendirmiştik. Tekrar aynı konuya girmeyeceğiz, ama böyle devam edemeyeceğimizi de bir defa daha hatırlatmış olalım. Ekonomi bıçak sırtındadır.Seçim sonuçları istikrarın devam açısından büyük bir fırsat oluşturmuştur. Ancak, özellikle Türkiye ile meselesi olanların vazgeçmeyecekleri ve milletin ekmeği ile oynaktan geri durmayacakları unutulmalıdır. Yatırım ve üretimin ciddi ve kalıcı desteğe ihtiyacı olduğu bütün uzmanların hemfikir olduğu bir durumdur. Yeni hükümet sisteminde ekonominin ayrı ve özel bir yeri olacağı anlaşılıyor. Doğru isimler, doğru yönetim, doğru kararlarla bütün olumsuzlukların kısa zamanda ortadan kalkacağı inancındayız.

BAHANE KALMADI

Artık bahane kalmamıştır. Ülkenin huzura ihtiyacı var. Türk milletinin büyük beklentileri bulunuyor. Cumhurbaşkanı Hükümet sistemine destek veren, Cumhur ittifakına sahip çıkan vatandaşlarımızın ne kadar doğru karar verdiği, uygulamada da kendini göstermelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum