Tuncay GÜLÇİN

Tuncay GÜLÇİN

ULUSAL İSTİHBARATIN ÖNEMİ

 

Bugün kalemi tekrar elime almamın sebebi elem bir hadiseden sebeptir. Ankara gar kavşağındaki birçok STK’nın düzenlediği Barış mitingi öncesinde, iddiaya göre canlı bomba vakası yaşandı. Şu an itibariyle 86 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 22 si ağır birçok yaralı var…

Canım yanıyor, canımız yanıyor! Lakin bazılarının hâlâ canı yanmamış olsa gerek ki her geçen gün şehit vermeye devam ediyoruz…

Benim aklıma gelen ilk soru İstihbarat ne işe yarar? Gerçekten şehirlerimizde cirit atan yabancı servis ajanları var iken, rahat rahat bomba patlatılır iken, iddiaya göre Devletimize darbe teşebbüsü olarak nitelendirilen eylemler yapılır iken İstihbarata ne gerek var? İstihbarat neye yarar?

Bilemedim şimdi Teşkilat-ı Mahsusa ya mı inmek gerek? Yakup Cemil’e mi inmek gerek? Çerkez Ethem’e mi inmek gerek? Biz Devlet-i Aliyye Teşkilat-Osmanlı’nın torunlarıyız istihbaratı iyi biliriz de bugünkü istihbarat elemanlarımız bilmez mi?

En iyi istihbarat servisleri sıralamasında ülkemi ararken birçok 3. Dünya ülkelerine rastladım, ne vahim bir gerçek değil mi? Suriye’ye gönderildiği söylenen MİT tırlarını hatırlıyorsunuzdur, sorulan soru şuydu ‘ Paralel yapı niçin tırları durdurdu?’ Bir kişi bile sordu mu benim gizli istihbarat eylemlerimi bir örgüt biliyorsa yabancı devletler neleri biliyordur? Kimse bu ya da buna benzer soru sormadı peki neden? Nedeni belli bu millete hep cambaza bak deniyor! ABD de en vahim olay 11 Eylül saldırısıdır. Ne oldu o olaydan sonra derhal istihbarat şefi çağırıldı. Bu olayın açıklamasını o kişiye sordular, bence doğruda yaptılar. Bir ülke de yaşanan toplu katliamlardan siyasiler sorumlu tutulmamalıdır (Tabii ki siyasilerin sorumlu olduğu konular vardır ancak bu sınırlıdır) sorumlu olan istihbarat şefidir, bizde MİT müsteşarı.

Bir başka ironik bulduğum konu ise can kaybının az olmasına sevinenler ya da kendini teselli edenler. Yahu siz çıkıp miting yapacaksınız, güvenlik önlemleri alacaksınız (tabii bu nasıl önlemdir bilinmez!), bu mitinge binlerce vatandaşı mı davet edeceksiniz sonra da çıkıp bomba patladı ama ALLAH’tan şu kadar kişi hayatını kaybetti diye sevineceksiniz. Bu söylediğinize gülünür bu halimize ağlanılır! Sayın MİT müsteşarı Hakan Fidan Cumhurbaşkanı ile yurt dışı gezilerine gideceğine ülkemdeki bu olayları önlemek için bir çaba gösterseydin. Siz hangi ülke Başkanı’nın ya da Cumhurbaşkanı’nın gezisinde istihbarat şefini yanında götürdüğünü gördünüz?

Yakın zamanda Fransa da dergi (Charlie Hebdo) baskını yaşandı. Hangi siyasi suçlandı bu olaydan sonra araştıran ilgisini çeken oldu mu? Hayır… Ben söyleyeyim hiçbir siyasiye tepki gösterilmedi devlet istihbarat servisine hesap sordu bu olay neden yaşandı? Nerede açık verildi? Saldırganlar nasıl engellenemedi?

MI5, MI6, MOSSAD, CIA, ISI, BND, FSB, KGB, RAW, MSS…

Bu saydıklarım dünyada sayılı istihbarat örgütleri ve maalesef ki o şanlı Ecdadın torunları bu alanda sınıfta kaldı… Dünya sıralaması yoktur ama güce göre sıralamalar yapılabilir ve bizim istihbaratımız bu sıralamaya giremiyor. Sorulacak çok soru var ben size asıl soru sorulması gereken konuyu açtım gereken soruları siz sorun sevgili okurlarım…

 

Tuncay GÜLÇİN
10.10.2015

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.