AKŞENER NEDEN İSTİFA ETTİ?

İyi Parti Afyon çalıştay düzenledi. 24 Haziran’daki seçim sonuçlarının tartışıldığı çalıştayda büyük bir deprem yaşandı. Ne olduysa Meral Akşener önce istifa etti. İstifadan vazgeçirilen Akşener salonu terk ettikten hemen sonra olağanüstü kurultay kararı aldı ve kurultayda aday olmayacağını açıkladı.

AKŞENER NEDEN İSTİFA ETTİ?

İstifa nedeni ile alakalı bir çok iddia var. Anlaşılan o ki çalıştay esnasında çıkan kavga bardağı taşıran son damla olmuş. 

 

Akşener’in Cumhurbaşkanlığına kesin gözüyle bakması, İYİ PARTİ’nin iktidar hayali, başarısızlık karşısında parti içinde büyük huzursuzluk çıkardı. 

 

MHP’YE SALDIRARAK BAŞARISIZLIKLARINI BASTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR 

 

Bir de bu durum var ki vehameti içler acısı. Neymiş efendim,

 

“Demokratik kongre yapacaklarmış. 

“MHP yapmamış ama onlar yapacakmış” 

“Çünkü onlar demokratikmiş.” 

“Aynı demokratik hareketi MHP’den de bekliyorlarmış”

 

Allah aşkına beceriksizliklerini MHP’ye nasıl bağlayarak dikkat dağıtıyorlar. 

 

Aslında şöyle demeleri gerekiyor;

 

“Biz beceremedik, kendi içimizde başarısız olduk.” 

 

Bunu söylemek yerine MHP’ye saldırmaya devam ettikçe komik duruma düşüyorlar. 

 

MHP’ye saldırarak suçlarını bastırıp başarısızlıklarını kapatmayı amaçlıyorlar. Millet bu oyuna gelmez. 

 

AKŞENER YOKSA İYİ PARTİ DE YOK 

 

Meral Akşener’in kongreye gidip aday olmaması demek İYİ Parti’nin kapısına kilit vurmak demek. 

 

VEKİL SIRALAMALARINDAKİ KAVGA 

 

Meral Akşener MHP’deki muhalefet sürecinde her ne kadar ‘ülkücü’ kimliği ile hareket etse de İYİ PARTİ’nin kuruluşunda programı ‘demokrat’ kimliği ile yaptı. 

 

Öyle ki milletvekilliği sıralamalarında önceliği MHP kökenli isimlere değil demokrat kökenli isimlere verdi. 

 

İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde varını yoğunu heba eden MHP kökenli isimler, sıra vekilliğe gelince oyun dışı kaldı. 

 

MHP üzerinden teşkilatlanma çalışmaları yapan hatta yerelde ve genelde SMS sistemini bile MHP’den çalan İYİ Parti, seçimler geldiğinde vekillik sıralamalarını demokrat kökenlilere verdi. 

 

AKŞENER Mİ BAŞARISIZ İYİ PARTİ Mİ? 

 

Son seçimlerde Meral Akşener’in ‘Cumhurbaşkanı olacağım’ diyerek yola çıktıktan sonra başarısız olması ile beraber İYİ Parti’den az oy alması parti mensuplarının Akşener’i sorgulamasına sebep oldu. İlk çatlak burada meydana geldi. 

 

Seçim sonrası Demokrat ve MHP çekişmesi yaşandı. Öyle ki seçim günü bile iki tarafın seçim sandıklarında birbirleriyle kavga ettiğini bizzat biliyorum. 

 

Kongre kararının alındığı Afyonkarahisar çalıştayında İYİ Parti Ankara 3. bölge adayı Gökhan Beker'in kardeşi Oğuzhan Beker'in boksör bir adamının, eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Osman Ertürk Özel'e yumruk atması da sürecin yaşattığı dalganın kıyıya vurmasıdır. 

 

PARTİ İÇİ ÇEKİŞMELER 

 

İYİ PARTİ Gençlik Kolları Genel Başkanı Osman Ertürk 24 Haziran seçimlerinde milletvekilliği sıralamalarında gerilerde kalınca vekil adaylığından ve Gençlik Kolları başkanlığından istifa etmişti. 

 

Ertürk İçindeki nefreti soğutmamış olacak ki Afyon’daki çalıştayda kürsüye çıkıp “Kongreye gidilmesi ve Akşener’in güven tazelemesi gerektiğini” söylemesi İYİ PARTİ’nin kendi içerisindeki çekişmeleri atlatamadığını gösteriyor. 

 

Haliyle ortada bir ‘dava’ değil de ‘rant’ olunca bir topluluğun dağılması fazla sürmüyor. 

 

ÜST AKIL DEVREYE GİRER 

 

Yaşanan sıkıntının bitme ihtimali de olabilir. Zira İYİ PARTİ’yi kurduran ‘üst akıl’ devreye girer ve profesyonel bir şekilde krizi yönetebilir. Bu ‘üst akıl’ İYİ PARTİ kurmaylarının kulağından tutup birbiriyle barıştırabilir. Zira İYİ PARTİ’nin yatırımcıları yaptıkları yatırımın göz göre göre eriyip gitmesine seyirci kalamaz. 

 

Bu da bir ihtimal. 

 

AKŞENER İKNA EDELİRSE YIKILMA SÜRESİ UZAR 

 

Kriz sonrası bir çok açıklama yapılıyor. Parti kurmayları Meral Akşener’in adaylığında hemfikir gibi görünüyor. Akşener’i ikna edebilirlerse İYİ PARTİ’nin yıkılma sürecini uzatabilirler. 

 

KİM KAZANACAK? 

 

Kriz sürecinden nasıl bir karar çıkacak bilmiyorum. Fakat bu krizin de bir kazananı olacak. Batı menşeili üst aklın bir yönetim vardır. 

 

‘Kaybederken Kazanmak’ 

 

İYİ PARTİ de bu üst akıl ile içli dışlı olduğundan kaybederken kazanma ihtimali olabilir. 

 

Kriz sona erip Akşener ikna edildiğinde parti içerisinde istenmeyen adamlar temizlenebilir. 

 

KİM BU İSTENMEYEN ADAMLAR? 

 

Tek kelime ile MHP kökenliler! 

 

MHP içerisinde umduğunu bulamayan, türlü türlü siyasi mühendisliklerle kendine yer edinemeyen Meral Akşener, MHP teşkilatlarını ve hafızasını kullanarak yeni bir parti kurdu. 24 Haziran seçimlerinde MHP’den oy devşirmeye çalışan fakat yaptığı hesap çarşıya uymayan Akşener, MHP kökenli birçok ismi kapı dışarı edebilir. 

 

ŞİMDİ NE OLACAK? 

 

İYİ PARTİ’nin geleceği ile alakalı bir çok şey söyleyebiliriz. Benim çok umudum yok. Fakat ne olacağını yaşayarak göreceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.