ENGELLİYE ENGEL OLMA… ONLAR BİZE ALLAH'IN EMANTİ!..

 

3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bugün Engelli kardeşlerim için duygu ve düşüncelerimi ifade etmek istiyorum.

Engelli vatandaşımıza yeterli istihdam sağlanmıyor. "Engelli vatandaşlarımıza sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan toplumsal hayat içerisinde hak ettiği yerin verilmesi, hayatını sürdürebilmeleri ve aktif bir şekilde çalışma hayatı içinde olabilmeleri için bir an önce göstermelik olmayan, gerçek çalışmaların yapılması gerekmektedir."

Engelli olmayı hiç kimse istemez. Yalnız Engelli olmak ayıplanacak, hor görülecek ve dert edilecek bir durum değildir.

Engelli vatandaşlarımız, özür durumuna göre yapılabilecekleri hizmetlere göre yapabilecekleri hizmetlere ait kadrolarda çalıştırılmalıdır. Halen Kamu’da çalışan engelli kardeşlerimizin acilen çözülmesi gereken sorunları çözülerek, sorunsuz hale gelmelidir.

Bizim, sizin, hepimiz için engellilerin toplumla bütünleşmeleri, başkalarının yardımına muhtaç olmadan hayatlarını idame etmeleri asıl gayedir. Eğitimlerine ve sosyal yaşantılarına normal olarak devem edebilmeleri için fiziki ve sosyal çevrenin oluşturduğu engellerin kaldırılması başlıca beklentimizdir.

* Belirli bir mesleği bulunan engellilerin mesleği dışında çalıştırılması,

* Mesleği olmayan engellileri, özür durumuna göre yapabilecekleri hizmetlere ait kadrolarda çalıştırılması,

* Özür artırıcı ve ek özür getirici işlerde çalıştırılmaması,

* Yardımcı hizmetler sınıfında olup da lise ve üstü öğrenim görmüş engelli personelin sınavsız genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi,

* Engelli personelin görevde yükselmelerindeki engellerin kaldırılması,

* Çalışmalarını kolaylaştıracak araç ve gereçlerin sağlanması.

Engelli kardeşlerimizin öncelikle işe yerleştirilmeleri, üretime katkıda bulunmaları ve topluma kazandırmaları temin edilmelidir. Kamudaki münhal engelli kontenjanları arttırılarak süratle atama yapılmalıdır.

Engelli personele mesai saatleri dışında görev verilmemesi konularında acilen tedbirler alınarak, bu sorunlar en kısa zamanda çözüme kavuşturulmalıdır.

Engelli vatandaşlarımıza sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan toplumsal hayat içerisinde hak ettiği yerin verilmesi, hayatını sürdürebilmeleri ve aktif bir şekilde çalışma hayatı içinde olabilmeleri için bir an önce göstermelik olmayan, gerçek çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Engelli kardeşlerimiz için gereken mücadele neyse o mücadeleyi vereceğiz. Çünkü onlar bize Allah'ın emaneti!.

Hepimizin potansiyel birer engelli adayı olduğunu hatırlatarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün engelli vatandaşlarımızın önlerine konulan tüm engellerin kaldırıldığı bir gün olması gerektiğini kamuoyunun bilmesi dileğimle.

Ülkemizin her yerinde engelli kardeşlerimizin dertlerinin, sıkıntılarının sona ermesi, hayata güler yüzle bakmalarını, umutlarının yeşermesini en kalbi duygularla diliyorum. Engelli kardeşlerimi dua ve muhabbetle selamlıyorum.

DUA: Allah'ım Engelli kardeşlerimin yar ve yardımcısı ol. Onlara sabır ver. Onlara dayanamayacağı dert verme. Allah'ım Onların ailelerine sağlık, güç, kuvvet ve sabır ver. Onların anasına, babasına uzun ömür ver; çünkü onlar onlar için var. Âmin.

 

Zakir TOPDUR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.