İKİYÜZLÜLÜK VE NİFAK

 

NİFAK öyle kötü bir huydur ki şeytanın kendisinden kaçtığı Hz. Ömer bile ondan korkmuştur. Ashabı Kiram küfürden fazla nifaktan endişelenmiştir.

"Nifaktan ancak mümin olan korkar; münafık ise, kendini tertemiz sanır" diyen âlimlerimiz bizleri bu ciddi bir tehlikeye karşı uyarıyorlar. Çünkü mesele İMAN meselesidir.

Hasan El Basri: Nifakı şöyle tanımlar: "İnsanın içiyle dışının aynı olmaması sözüyle işinin birbirini tutmaması bir kimsenin yanındayken gösterilen davranış ile arkasından konulan tavrın farklı olmasıdır."

Peygamber Efendimiz en tehlikeli nifak alametlerini açıklıyor: "Dört huy var ki onlar kimde bulunursa o tam bir münafık olur. Bu huylardan birisi kendisinde bulunan kimse ise o huyu terk edene kadar münafıklıktan bir huy taşımış olur.

Bu huylar şunlardır:

* Konuştuğu zaman yalan söyler.

* Söz verdiği zaman sözünü tutmaz.

* Kendisine bir şey emanet esilince ona hıyanet eder.

* Birisi ile çekişmeye girince hak yer haddini aşar."  (Buhari Müslim Ebu Davut Tirmizi)

Kalbi gül kokanlar, Yüreği sevgi dolu hak dostları Allah sizleri Güllerin Efendisi Hz. Muhammet (s.a.v.)'e komşu eylesin...

Müminin mü'mine en güzel duası: Allah razı olsun demesidir. Bende diyorum Rabbim Sizden Ebedi Razı Olsun.. Cumanız mübarek olsun...

Gününüz aydın, işleriniz bereketli, olsun. Selam, saygı ve dua ile...

ALLAHIM! Bize salim akıl ver! Bize sağlam irade ver! Bize istikametli fikir ver!

 

Zakir TOPDUR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.