MASKELERİN ARDINA GİZLENMİŞ YÜZLERDEN BİZİ KORU ALLAH'IM!

Yazıma Lider Devlet Bahçeli'nin anlam dolu şu sözleri ile başlamak istiyorum. Lider diyor ki: "Benden nefret edenlerden nefret edecek vaktim yok. Çünkü ben bana ve davamıza değer verenleri sevmekle meşgulüm."

Dedikodu yapanlara, ona-buna laf taşıyanlara, iftira atanlara, fitne üretenlere ve huzur bozanlara huzur verme Allah'ım!..

Hani derler ya; Elindeki Aslanın kıymetini bilmeyen gider elin itinin kuyruğunu yalar. Demek ki; Herkes zamanla kahpeleşiyor.

Hz. Mevlana diyor ki: "Kimle gezdiğine, kimle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin, çünkü; Bülbül güle, karga çöplüğe götürür."

Ön yargıyla yaklaştığınız insanların ahında boğulun İnşallah!... "Bazı insanları kaybettiğimize sevinir hale geldik. İyi ki de kaybetmişiz. Zaman kaybından başka bir şey değilmişsiniz."

Hani bir söz var ya; Bozuk para insanın cebini deler, bozuk insan da kalbini.. Bu yüzden harcayın ikisini de gitsin.

Sen ki; Suskun gönüllerde saklı kalanları bilirsin, ne arzu ediyorsak en hayırlısından ver bize Rabbim!...

Yüreği güzel insanların yanında hiç konuşmasanız da olur. Size vermiş olduğu huzur fazlasıyla yeter. Çünkü kalbi, gönlü insan sevgisiyle dolu.

Bir insanı hak etmediği yere koymak zulümdür. Herkesi hak ettiği yere koyun kimisini başınızın üstüne, kimisini kapının önüne. Yani hak edeni, hak ettiği yere koyun.

Sohbetlerde, muhabbetlerde hep konuşulur ya; "Kumbaraya çevirin yüreğinizi ve iyilik biriktirin içinde. Sonra da harcayın. Harcayın ki huzura kavuşsun yüreğiniz..."

Karacaoğlan diyor ki:

Çıkıp bozkurtlarla ulaşamadan
Yalan dünya sana çıkışamadan
Eşimle dostumla buluşamadan
/Var git ölüm bir zamanda gene gel.

Ya Rabbi! Sesimizi duyansın, hallerimizi bilensin. Açtık gönlümüzü sana, sen imdat eyle, sen affeyle, sen yollarımızı hayır eyle.

Burada az çok popülariteye ulaşan kendini kanaat önderi ilan ediyor. Dürüstlükten hiç şaşmadık, kaybettiğimiz en fazla yanlış insanlar oldu. Artık herkes kusura bakabilir. Bu saatten sonra kimseye eyvallah yok.

Hayatımızdan insan çıkarınca artık gram üzülmüyorum. Onlar bizim kaybettiklerimiz değil kurtulduklarımız. Ey insan Kaf dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma...

Büyüklerimiz ne güzel söylemiş: "Hayatından aniden çıkan insanlar için üzülme. Zaten çürük meyve dalından tez ayrılır."

Gücü gördüğünüzde aldığınız pozisyon ahlakınızı belirler. Bir insana bir şey söylemeden önce, o insanın hayatında neresinde olduğunuza bakın. Çünkü, maskelerin ardına gizlenmiş yüzler var. Kime güveneceğiz meçhul.. Şu da unutulmasın ki; Yanındaki şak-şak'çılarla dostlarını zor günlerde ayırırsın.

Basit bir gözlem: Bir mevki veya makama hak etmeden, kayırılarak gelen kişinin kibrinden yanına varılmaz, sanki ufak dağları o yaratmıştır. Gayret ve emeğiyle bir mevki veya makama gelen kişi ise çoğu zaman mütevazıdır. Çünkü boş adam, çabuk şişer. Vallahi de, billahi de "EMEK" var ya emek! Emeğe saygısı olmayanı ALLAH öyle bir çarpar.. Öyle bir çarpar ki, neye uğradığınızı bilemezsiniz.

Tamamının fani olduğunu düşündüğümüz bu hayatta, hiç bir noktada olmak veya olduğumuz yerde kalmak gibi bir hesabımız yoktur. Sırrımız budur.

Allah bizi sevgisiz bırakmasın. Çünkü, sevgi, moral bozukluğunu gidermek için iyi bir ilaçtır. Allah insanlardan sevgiyi hiç ama hiç eksik etmesin. Sevgisiz insan kurumuş yaprağa benzer... Her yere savrulur. Bugün savrulanlar gibi.

İnsan bazen büyük hayallerini, küçük insanlarla ziyan eder. Bazı insanların değişmesini beklemeyin yılan sadece derisini değiştirir huyunu değil.

Kayıp zamanlarımız var bizim ve kaybolan insanlarımız.. Bir zamanlar çok sevdiklerimiz, şimdiyse hatırlamakta güçlük çektiklerimiz...

Net ve dobra olmanın bana verdiği en büyük zevk, çevremdeki kompleksli ezik ve samimiyetsiz tiplerin benden uzaklaşmasını izlemek oldu. Çünkü; yüzümüze gülen insanlar, sırtımızı döndüğümüzde çakal oluyorlar!

Sabır; öyle bir ip ki sen kopacak sanırsın; O gittikçe güçlenir. Sen bitecek sanırsın; O gittikçe çoğalır. Sabır; kahammül gerektirir; her kula nasip olmaz.. Sevdiğini sınar Yaradan...

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: Ne mutlu fitneye karışmayana, ne mutlu fitneye maruz kalıp da sabredene.

Rabbim! Sen kalbi kırıkların sığınağı, yolda kalmışların yoldaşı, sen yalnızlığımıza arkadaş olan ve tüm gönüllerin dert ortağısın. Bizi bizden uzağa at, senden uzağa atma.

 

Zakir TERCAN

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Zakir TERCAN Arşivi
SON YAZILAR