VİCDANSIZAR VİCDAN SIZLAR, VİCDANLARI SIZLATAN VİCDANSIZLAR

 

Hayat acımasız, hayat çile, hayat zor, hayat inişli-çıkışlı-yokuşlu, hayat iki yüzlü, hayat zalimleşmiş, zalimleşen hayatın acımasız ve vicdansız insanların oyuncağı olmuş.

Hayatın güzel insanları, hayatı güzelleştirmeye çalışıyor ama... Çirkin yüzlü insanlar hayatı güzelleştirmeye çalışan insanlara... Hayatı zindan ediyor... Hayatı dar ediyor.

Şuna inandım ki, yürekten tutan, yürekte tutunur... Yürekten tutmayan hiç bir yürekte tutunamaz!... Ama gel gör ki, yüreksizler yüreklilere tutunuyor ve o yüreklilerin sayesinde yalandan iyi görünüyorlar.

Hani derler ya, En mükemmel adalet, insanın kendi vicdanıdır. Bence çok doğru. Ama öyle vicdansızlar var ki, öyle vicdansızlar türemiş ki, öyle vicdanları nasır tutmuş kişiler var ki, ve onlar için her şey mubah.

Bu vicdansız insanlar, menfaatleri için... Vicdanının sesini duyan ve vicdanında adaleti olanların sırtına binmiş ve vicdansızca yoluna utanmadan sıkılmadan devam ediyor.

Sonra ne mi oldu? Yanımızdaki insan sayısı bir eldeki parmak sayısını geçmedi. Ne kadar boş ve vicdansız insan tanımışız onu öğrendik. Başka da bir şey olmadı.

Mutluluğu için ömrünü adadığın kişi, gün gelip de senin mutsuzluğunu vicdansızca görmezden gelebiliyor.

Ey vicdansızlar, onun-bunun hakkını gasp edip hakkı olmayana verenler, elini vicdanına koyup vicdanının sesini duymayan ruhsuzlar, aynalarda değil, başkalarının gözünde değil, Hakkın nazarında nasıl gözüktüğüne değer ver.

Ey vicdanın sesini duymayan vicdansızlar... Sizde hiç vefa yok mu? Sizde hiç insanlık yok mu? Sizde hiç Allah korkusu yok mu? Ey vicdansızlar... Cüssen dağ kadar da olsa, Eğer her rüzgârda sallanıyorsan, Bilesin ki ottan farkın yoktur!

Bilmeden yapılan hata yanlışlıktır, bilerek yapılan hata ise ihanettir... Siz ey vicdansızlar; siz hep bilerek hata üstüne hata yapıyorsunuz, siz hep vicdansızlık üstüne vicdansızlık yapıyorsunuz

Yazarında ifade ettiği gibi, zalimin zulmüne çare yok da, cahilin zulmü çekilmiyor... İşte bu vicdansızların alayı cahil hem de okumuş cahiller!...

Hani bir söz var ya? "Cahilden, dostun olacağına, âlimden düşmanın olsun." Allah aşkına vicdanı olmayan cahilden, vicdanı olmayan âlimden ne dost olur nede düşman olur. Çünkü vicdansız âlimin, vicdansız cahilin birbirinden hiç farkı yok!...

Bir insan başkasının acısını duyabiliyorsa insandır. Ama nerde!... Bunlar insanlıktan nasibini almamış, insanların sırtına binerek bir yerlere gelen, nankörlüğü meslek edinen, hep bana bana diyen, hep sana sana diyen, ama bir türlü bir sana bir bana diyemeyen acımasız insanlardır.

Jessamyn West: Yazmak için yeteneğe tabii ki ihtiyacınız var ama sahip olmanız gereken en önemli şey; cesaret.

Einstein: Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir.

Can Yücel: Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi...

 

Zakir TOPDUR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.