Dr. Abdullah BUKSUR

Dr. Abdullah BUKSUR

NAHÇIVAN KORİDORU NE OLDU?

Azerbaycan kendi toprağı olan Nahçıvan özerk bölgesi ile bir kara koridoru açılması için 44 günlük zaferle sonuçlanan, işgal altındaki toprakları, kendi çabasıyla alma noktasına gelince Rusya bir masa kurdu.

Dağlık Karabağ'da yaşananların sadece Ermenistan'ı değil, ekonomik olarak Nahçıvan koridoru nedeniyle kaybedenler gurubunda yer aldı. Altı hafta süren savaşın ardından zafere ulaşan Azerbaycan, artık İran sınırındaki topraklarının tamamını kontrol altına alma hesapları ortaya çıktı.

Rusların kurduğu masada Azerbaycan'ın Ermenistan ile imzaladığı anlaşma ile Türkiye sınırında yer alan ve ülkenin geri kalanıyla bağlantısı bulunmayan Nahçıvan ile de Rusya'nın güvenliğini sağlayacağı bir kara koridoru kurulması ateşkes sözleşmesinde yer aldı.

İran'ın, bu koridor açılmasından ekonomik ve stratejik kayıpları olacağı endişeyle hareket etti ve Ermenistan'ın yanında yer aldı.

Azerbaycan ile Nahçıvan arasındaki koridorun kapalı olması nedeniyle, bölge ile Bakü arasında gerçekleşen fiziki ilişki 30 yıldır İran üzerinden yapılmakta, ve Azerbaycan üzerinde politik etkiye sahip oluyordu.

Şu ana kadar Rusya'nın koridoru açmamasının nedeni, "bazı terör guruplarının ulaşımı tehdit etmesi" gerekçe gösteriliyor.

Bu durumun düzeltilmesi için Azerbaycan'ın diplomatik kanallardan aktif olarak takip etmesi gerekmektedir. Türkiye'nin kardeş ülkelerle direk ilişki içine girmesi açısından da önemlidir.

Dr. Abdullah BUKSUR
İnsan Hakları Eksperti
(İHAF) İnsan Hakları Avrasya Formu Gn. Sek.

Önceki ve Sonraki Yazılar