Dr. Abdullah BUKSUR

Dr. Abdullah BUKSUR

DOĞU TÜRKİSTAN VE OSMAN BATUR

Doğu Türkistan’ın Gök Bayrağı, hürriyete inanmış Doğu Türkistan’ın bağımsızlık sembolü olarak bu caddelerde, sokaklarda, meydanlarda, en önemlisi de gönüllerde hâlâ dalgalanıyorsa, şahadet şerbetini içmiş Osman Batur’un hatırası hâlâ bu dünyada dolaşıyor demektir.

Gök Bayrak, yıllardan beri yaslı! Zindanlar, toplama kampları, göz yaşları, ana babasız kalmış çocukların hıçkırıklarının arşı titrettiği, bir var olma mücadelesinin şanlı destanı olarak Çin zulmüne karşı yazılmaktadır.

Doğu Türkistan çaresiz, yalnız, son bir umutla gözlerini insanlığa dikmiş, göz çukurlarındaki kurumuş kana aldırmadan bakıyor.

Ve soruyor, ey insanlar, ey insanlık neredesin?

Akan kanını, inleyişlerini duyan yok!

Zindanlarda öldürülenler, kurşuna dizilenler, tecavüz edilip hakarete ve baskıya maruz kalanların sayısı yok!

İnsanlık adına bülbül olup ötenler, güçlünün haklı olduğu bir dünyaya çoktan evet demişler. "Unutmuşlar" kendi medeniyetlerinin; haklının güçlü olduğu bir dünyayı hayata geçirmenin, varlık nedenleri olduğunu.

Ey dilleri lâl, gözleri kör, kulağı sağır, vicdanı kayıp olanlar; siz bu gün yaşananları görmezden gelirseniz, bir gün sizin yaşadığınız acıları da gören, duyan olmaz.

Sesini duymadıklarının, bir gün gelir sesine muhtaç olursun. Duy Doğu Türkistan'ın sesini.

Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için mücadele etmiş olan özgürlük savaşçısı Osman İslamoğlu Altay Kazaklarındandır. 20. yüzyılın ilk yarısında Çinliler ve Ruslara karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş ve Çinliler tarafın şehit edilmiştir.

Doğu Türkistan'ın Hakk'a ve hürriyete inanmış, bu değerler uğruna her şeyini ortaya koyan Osman Batur, 29 Nisan 1951’de kurşuna dizilerek şehit edildi.

Bütün Dünya Türklüğüne yeni bir ders olan, bayrak isim Osman BATUR’u şehadetinin 70. yılında Rahmetle, Minnetle ve Dua ile anıyoruz.

Ruhun Şad Olsun...

Dr. Abdullah BUKSUR
İnsan Hakları Eksperti
(İHAF) İnsan Hakları Avrasya Formu Gn. Sek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.