Dr. Abdullah BUKSUR

Dr. Abdullah BUKSUR

Rusya'nın eski SSCB ülkelerinin topraklarında hak iddiası

Rusya Devlet Duması Eğitim ve Bilim Komitesi başkanı Vyacheslav Nikonov 10 Aralık 2020 tarihinde Rus devlet televizyonunda konuşarak, Kazakistan'ın 'daha önce var olmadığı' gibi gerçek dışı beyanlarda bulundu. Buna Rusya Federasyonu yetkililerinin; Kazakistan topraklarının önemli bölümünün Rusya ya ait olduğu açıklamaları; Çin'in ve Türk Devletler birliği gibi projelerin ete kemiğe bürünmesidir.

Rusya dünyanın en büyük kara devleti olmasına rağmen, Sovyetlerin dağılmasını gücünü kaybetmeyi hazmedemeyen Moskova'nın Kazakistan'daki sözde toprak talebi, Kazakistan üzerinde etkinliğini devam ettirmeye yönelik olduğu ortadadır.

Kırım'da yaşanan işgali kabul etmediğini, Ukrayna'nın Donetsk'te yaşanan ayrılıkçıları desteklemesi, Suriye'de, Libya'da hatta Afrika'da güç gösterisi yapan Moskova, bu sefer de Kazakistan'da toprak iddiasında bulunarak eski Türk cumhuriyetleri üzerinde etkin olduğunu göstermiştir.

Unutmayalım ki Kazakistan toprakları Rusya ve Sovyetler Birliği'nin büyük bir hediyesi değildir. Kazakistan devleti bağımsızlığını kazanır kazanmaz Çin ile 178 km olan sınırını ve 720 km olan Rusya sınırları konusunda anlaşmalar yapmıştır.

Bu durum ülkelerin Rusya'dan bağımsız politikalar izlemesine engeldir. Hayatın her alanına toprak talepleri ve demografik yapı üzerinden hak iddia eden söylemi, ülkelerin demokrasi gelişimine engeldir.

Dr. Abdullah BUKSUR
İnsan Hakları Eksperti
(İHAF) İnsan Hakları Avrasya Formu Gn. Sek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dr. Abdullah BUKSUR Arşivi
SON YAZILAR