DALKAVUKLUK ÜZERİNE

Dalkavukluk aslında şöyle bir tanım yapmayı düşünmüştüm fakat vazgeçtim. Günlük hayatımızda ne kadar çok böyle tiplere karşılaşıyoruz.

Dalkavukluk yapan zayıftır, amacı menfaat sağlamaktır. Yağ çektiği kişiden çıkar sağlamaktır asıl hedefi. Onun için güçlü kişinin gözüne girmek ve onun yakınında olmak için her yol mubahtır. Akla hayale gelmeyecek iltifatlar, hayranlık gösterileri, aşırı derecede saygı dalkavukluk yapanların karakteristik özellikleridir.

Ayrıca dalkavukluk yapanlar yüzünden güçlü insanlarımız hatalarını yanlışlarını görmezler. Çünkü etrafları genelde böyle adamlarla doludur. Eee haliylede eleştirel fikirlere bu nedenle bizim güçlü insanlarımız pek alışkın değillerdir. İşte dalkavukluk öyle bir hastalıktır ki sadece hasta olanı değil yanındaki sağlıklıları dahi etkiler.

Dalkavukluk özellikle kamusal alanda çok etkisini göstermektedir. Çünkü bakanlar, müsteşarlar, milletvekilleri, genel müdürler, müdürler değişmekte ama bu dalkavuklar hiç değişmemektedir.

Bizim yöneticilerimizin, üst düzey bürokratlarımız, güçlü insanlarımız kısaca dalkavukluğa maruz kalma ihtimali olan her bireyimiz, dalkavuklarla mücadele konusunda özel olarak eğitilmelidirler. Dalkavukluğa maruz kalanların dalkavuklar hakkındaki düşüncelerini hep merak etmişimdir.

Bazıları dalkavukluk konusunda o kadar abartılı davranmaktadır ki şahsiyetleri diğer insanların gözünde yerle bir olmaktadır. Üstelik güzel yönleride bu çirkin özellikleri kapatmaktadır.

Aslında dalkavukların sayısının artmasında ve dalkavukluğun prim yapmasında dalkavukluğa maruz kalanların bu durumdan hoşlanmaları da var.

O yüzden muhterem büyüklerimiz siz siz olun size yağcılık yapılmasına izin vermeyin, dalkavukları etrafınızdan uzaklaştırın ki, gerçek fikir sahipleri yanınıza yaklaşabilsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.