24 Haziran'da ne olacak?

Türkiye bugüne kadar çok seçim yaptı. Bu seçimler Türkiye'nin bugünlerini hazırlayan siyaset ortamını belirledi. İyisiyle kötüsüyle buralara kadar geldik. Ancak şimdi yepyeni bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemin özelliği sadece Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmiş olması değildir. Türkiye bir yol ayrımına gelmiştir ve seçim sonuçları ne tarafa sapılacağını belirleyecektir.

ANKARA MERKEZLİ POLİTİKALAR

Cumhur ittifakına onay verilmesi, Türkiye'nin yeni bir silkiniş ve ayağa kalkma hamlesini başlatma anlamına gelecektir. MHP'nin yönlendirmesi, katkısı ve gayretleriyle sistem yenilenmiştir, eksik belirlenmiştir, milli bir uyanış başlamıştır, bunu milletin faydasına kullanacak siyasi zemin oluşturulmuştur. Yılların yanlışları geride bırakılmış, milli bir çizgiye gelinmiş, Ankara merkezli politikalar üretilmesine dönülmüştür. Bütün bu gelişmeler bize sadece avantaj ve başarı kazandırmamış, aynı zamanda saygınlığımızı, etkinliğimizi ve belirleyiciliğimizi son derece yükseltmiştir.Milletin Cumhur İttifakı'na onay vermesiyle birlikte etrafımızdaki kuşatmayı yarmak, bu devletle meselesi olanları tepelemek, huzuru ve refahı yakalamak çok daha kolay olacaktır.

ÜLKENİN HUZURU

Bütün bu gelişmeler Cumhur ittifakının ne kadar isabetli olduğunun da belgesidir. Bu ülke ve milletle meselesi olanlar, tam da sonuç almaya yaklaştıklarını zannettikleri bir süreçte, MHP yine oyunları bozmuş, yine bedel ödemek pahasına da olsa devletine ve milletine sahip çıkmış, yine bütün hesapları alt-üst etmiştir. Sorun da buradan çıkıyor. MHP'nin bu kararlılığı, bu siyaseti vatan-millet düşmanlarını çılgına döndürüyor. MHP, hiç şüphesiz Türk siyasetinde övünülecek, gurur duyulacak bir sicile sahiptir. Bütün söyledikleri ve teklif ettikleri ülkenin huzura kavuşmasının yolunu açmış, sorunların çözülmesi için fırsat oluşturmuştur. Tamamı ispatlıdır.

AF TEKLİFİ DİKKATE ALINMALI

Sayın Bahçeli'nin söylediklerine ve tekliflerine önce en sert şekilde karşı çıkanlar, kısa süre sonra aynı çizgiye gelmişlerdir. Terörle mücadeleden başörtüsü sorununa, FETÖ'ye direnmekten dış politikada milli bir çizgi izlenmesine kadar, bunun sayısız örnekleri vardır. Yeni hükümet sistemine şiddetle karşı çıkanların, ittifak düzenlemesini ağır bir sorun haline getirenlerin, şimdi nasıl herkesten önce koştuklarını ibretle izliyoruz. Meydan meydan dolaşıp yeni sisteme uygun icraat yapacaklarını millete anlatmaya çabalıyor, nasıl ittifak oluşturduklarını övünerek anlatıyorlar. Af düzenlemesi talebi de bunlardandır. Bir anda verilmiş bir karar değildir. Her şey düşünülmüş ve teklif ona göre hazırlanmıştır.Dikkate alınması, gereğinin yapılması ülkenin büyük faydasına olacaktır. Şimdilik görmezden, duymazdan gelenlerin, "gündemimizde yok" açıklaması yapanların kısa süre sonra affı herkesten çok sahiplendiklerini görmek bizi şaşırtmayacaktır. Zira, ülkenin şartları bunu zorunlu kılmaktadır. Sayın Bahçeli'nin özelliği, meseleleri herkesten önce görmesi, tahlil etmesi ve bir sonuca ulaşmasıdır.

5 BENZEMEZ FELAKETİ

Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, millilik, duruma göre vaziyet almak olamaz. Kararlılık ve devamlılık gerektirir. Sayın Bahçeli'nin kararlılığı ve samimiyeti siyasetin genelinde bir karşılık bulmuştur. Bugün siyaset yapanların geneli milli oldukları iddiasıyla milletin karşısına çıkıyorlar. Ne kadar samimi oldukları; Pensilvanya'dan talimat alarak, PKK'ya güzelleme yaparak nasıl milli olunacağı ayrı bir tartışmadır, ama en azından böyle görünmek ihtiyacı hissetmektedirler. Türk milleti bütün liderleri de, partileri de dikkatle izliyor. Kimin rol yaptığını, kimin nereden itilip neye ve nereye hizmet ettiğini, kimin canını ortaya koyarak bu ülkenin ve milletin yükselmesi ve yücelmesi için çırpındığını görüyor. 24 Haziran'da Cumhur ittifakı dışında bir ihtimali düşünmek bile istemiyoruz. Bu ülkenin de, milletin de, devletin de felaketi olacaktır. Bir muhalefet gayreti ile bunları söylemiyoruz, 5 benzemez ittifakını oluşturan partilerin ve çıkardıkları Cumhurbaşkanı adaylarının meydanlarda, televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında söylediklerine bakarak, bir tespit yapıyoruz.

FIRSAT KOLLUYORLAR

Başka hiçbir ölçü olmasa dahi, bu ülke ve milletle sorunu olan içeride ve dışarıda her kim varsa, alayının birden Cumhur ittifakının karşısına dikilmesi, 5 benzemez için çırpınması, ne olduğunu anlamaya fazlasıyla yeterlidir. Ülke ve millet düşmanları fırsat kollamaktadırlar. Sayın Bahçeli önlerinde büyük bir engeldir. Sayın Erdoğan ayrı bir engeli oluşturuyor. Türk milleti de bunları ülkenin geleceğinde bir engel görüyor ve gereğini yapacağından hiçbir endişemiz yoktur. Türkiye'nin huzurunu sağlaması ve siyasi istikrarını sürdürmesi durumunda, önünde kimsenin duramayacağını defalarca test ettik gördük.

AŞILMAYACAK SORUNUMUZ YOK

Yeni sistemin bütün unsurlarıyla işletilebilmesi için 24 Haziran büyük bir fırsattır. Hukukun işlemesi, demokrasinin öne çıkması için alınacak bütün tedbirler de artık geç kalınmaması gerekmektedir. Toplumsal çürümenin acil olarak önüne geçmek ve bunun için ivedi tedbirler almak gerekiyor. Terörün tamamen bitirilmesi an meselesidir. Bu ülke ve milletle sorunu olanların bütün ümitlerinin kırılması ile birlikte, her şey çok daha kolaylaşacaktır. Aşılmayacak sorunumuz yoktur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum