5 Benzemezin çaresizliği

Merkezinde PKK uzantısı HDP'nin bulunduğu ve 5 benzemezden oluşan curcuna ittifakı seçim günü yaklaştıkça bir taraftan kaos ve krizi derinleştirmeye uğraşıyor; diğer taraftan birbirlerine düşerek saplandıkları çıkmazı gizlemeye çabalıyor.

SEÇİM SONRASINA HAZIRLIK

Medya yoluyla ilk turda kimin daha çok oy alacağı üzerinden birbirlerine göndermelerde bulunuyorlar. Kılıçları çekmeleri ve vuruşmaya girmeleri an meselesidir. Dertleri kesinlikle Cumhurbaşkanlığı değil. Bunun kendileri için çok uzak bir hayal olduğunun farkındalar. Bütün çabaları kendi iç çekişmelerinde pozisyon alabilecek bir zemin oluşturmak. Bu CHP için de böyle, İp'in sahipleri için de bu şekilde. Seçim sonrasında Cumhurbaşkanı adayı olanların alacakları oya göre partilerinde büyük gürültüler kopacak. Muharrem İnce'nin bütün hesabı CHP'den daha çok oy almaya bağlı. Bunu başarabilirse zaten pamuk ipliğine bağlı olan Kemal Kılçdaroğlu'nun bırakıp gideceğini ve koltuğu kendisine terk edeceğini hesaplıyor. Kılçdaroğlu ise, bu seçimi İnce'den kurtulabilmenin bir yolu olarak değerlendiriyor. CHP'nin seçim sonrasında büyük gerginliklere, yeni kurultaylara sahne olacağı bir sır değildir.

BİN 500 KİŞİ İSİTİFA ETTİ

İp'in durumu daha vahim. Parti görünümlü oluşumun başı başka, içi bambaşka. 24 Haziran sonrasında baş kalmayacak ve haliyle yeni bir baş mücadelesi sahnelenecek. Bütün hazırlıklar buna göre yapıldı, atamalar buna göre ayarlandı, aday listeleri buna göre tasarlandı. Kuruluş aşamasında yumruk yumruğa kavga edip, listelerdeki paylaşımda restleşenlerin nasıl post kavgasına tutuşacaklarını, varın siz hesap edin. Bu keşmekeşin içinde olmak istemeyenler daha şimdiden yollarını ayırıyor. Son iki haftada istifa edenlerin sayısı bin 500'ü buldu. Biz daha en başında bir seçimlik ömürlerinin olduğunu yazmış ve söylemiştik. İp'in asıl sahiplerinin gayreti ve bunların birarada olmalarını sağlayan bizim bir türlü bilmediğimiz hikmeti olmasa, seçimi de görmeleri mümkün değil.

KANDİLLİLER

HDP konusuna hiç girmeyelim. Zaten çok şey söylemeye de gerek yok. Onların varlık sebebi ihanete sözcülük etmek olduğu için, Kandil'den ne istenirse onu yapıyorlar. CHP ve İP'in böyle bir partiye kendilerini muhtaç hissetmesi ve Türk mahkemelerinin teröre yardım ve yataklık suçundan yargıladığı birini hapisten çıkarmak için seferber olmaları sözün bittiği yerdir. Bu utancı siyasi hayatları boyunca yaşayacaklar. Asıl üzerinde düşünülmesi gereken nokta, bunları hangi güç ve kudretin biraraya getirdiği ve bu durumlara düşmeye ikna ettiğidir. FETÖ'nün neden bu kadar memnun olduğunu hala anlamayanlar bir defa daha düşünsünler. Hükümetten gelen açıklamalar yakında Kandil'in yerle bir olacağını gösteriyor. 24 Haziran'da milletin de Kandil'in siyasi kökünü kurutacağından hiçbir şüphemiz yoktur. 5 Benzemezin diğer ortakları cürümleri kadar yer yakacakları için kapsama alanı dışındalar.

KAOS VE KRİZ ARIYORLAR

İşin aslı budur. Bunu gizlemek için büyük gayret sarf ediyorlar, ama nafile. Parlamenter sisteme geçeceklermiş, bu konuda tam bir işbirliği ve ağır birliği yapmak gerekiyormuş. Birbirlerini ziyaret edip bu maskeyi kullanmayı teklif ediyorlar, ama her kafadan bir ses çıkıyor. Muharrem İnce bir taraftan parlamenter sisteme geçeceğini söylüyor, diğer taraftan Cumhurbaşkanı olması durumunda sistemi nasıl güzel işletip, nasıl büyük işler başaracağını anlatıyor. Parlamenter sisteme dönüleceğini söylemek, milletin gözünün içine bakarak yalan söylemek, krizi ve kaos çıkarmak için çırpınmaktır. Böyle bir şeyin imkansız olduğunu, bunu dayatmanın yeni gerginlik ve çatışmadan başka bir sonuç doğurmayacağını anlamamaları mümkün değildir. Ama başka çareleri yok. 16 Nisan referandum sonuçlarına ümit bağlıyorlar. Parlamenter sistemi savunup tekrar buraya dönüleceğini söyleyerek yüzde 48,5'u yine ikna edebileceklerini zannediyorlar.

ESKİYE DÖNÜLEMEZ

Parlamenter düzen geride kaldı ve şimdi yepyeni bir sistem var. Eskiye dönülmesi hiçbir şartta mümkün değildir. Bunun için Anayasa değişikliği, yani meclisin üçte iki çoğunluğunun aynı kanaate olması gerekiyor. Akıl ve izan sahibi hiç kimse bu seçimlerden böyle bir sonuç çıkacağını söyleyemez. Buna rağmen hala aynı ezberi tekrarlamak asla iyi niyet taşımamaktadır. Bu söylem belki sizin için bugünü kurtarmaya yeter, ama hazin akıbetinizi ve yukarıda anlatmaya çalıştığım gerçekleri değiştirmeye de, örtmeye de yetmez. Bu milletin merkezinde PKK uzantısı HDP'nin bulunduğu bir oluşuma yol vereceğini düşünüyor olmanız bile, aslında nasıl bir çaresizliğin içine düştüğünüzün belgesidir.

BUNA HAKKINIZ YOK

Bu milletin aklıyla daha fazla alay etmeyin. Kendi küçük hesaplarınız uğruna kriz ve kaos aramayı bırakın. Farkındayız bütün bunlar Pensilvanya üst aklının planları ve size de bu planlara uymak kalıyor. Ama farş oluyorsunuz, siyaseti kirletiyorsunuz, seviyeyi yerlerde süründürüyorsunuz. Ülke ve millet düşmanlarının işini kolaylaştırıyorsunuz. Onlar da size inanarak, size güvenerek azıyor ve daha fazla saldırıyorlar. Doların bu kadar yükselmesinin başka türlü bir izahını yapabilen var mı? Bütün bunlar siyasi sicilinize uygun düşüyor olabilir, ama bu kadarına sizin dahi hakkınız yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.