Reformlar acil hale geldi

Evlerimizde kalarak güzel, huzurlu, sakin bir bayram geçirdik. Keşke kucaklaşabilsek, ziyaretlerimizi yapsak ve bildiğimiz, özlediğimiz, beklediğimiz gibi daha coşkulu bir bayram yapabilseydik. Bugünler de geçecek ve o günleri de en kısa zamanda göreceğiz. Önümüzde Kurban Bayramı var. Gelişmeler, ortaya çıkan veriler böyle devam etmemiz durumunda 2 ay sonraki Kurban Bayramı’nı çok daha iyi şartlarda kutlayabileceğimizi gösteriyor. Kurallara uymaya, maske, mesafe ve temizlik şartlarına dikkat etmeye devam edersek, bunu başarabiliriz.

ZİLLETE, GELECEK VE DEVA TAKVİYESİ

Gündem sadece salgınla mücadele ve buna bağlı olarak yeni normalleşmeye geçişle ilgili yapılanlar ve alınan kararlarla sınırlı değil. Siyasi, ekonomik, uluslararası meselelerimiz bir hayli yoğun şekilde önümüzde duruyor. CHP ve yancılarının yıkım ve kaos arayışları hiç hız kesmeden devam ediyor. Bir sonuç alabilmek için yapamayacakları hiçbir şeyin, feda edemeyecekleri hiçbir değerin olmadığını ibretle bayram sürecinde de izledik. PKK-HDP ve FETÖ’den sonra Deva ve Gelecek takviyesi ile işi daha da ileri götürmek ve ülkeyi bir açmaza sürüklemek için yeni adımlar atacakları anlaşılıyor. Aralarında kısa paslaşmalar yapıyor, milletin zihnini bulandırmak, kendi karanlık hesaplarını tutturmak için sinsi tuzaklar kuruyorlar. Bir taraftan milletvekili servislerine hazırlanıyor, diğer taraftan kendilerince bir seçim dayatmasına ülkeyi sürükleme planları yapıyorlar.

SAYGIN VE ETKİN TÜRKİYE

Bunlar beyhude arayışlardır. Kirli emellerinin daha çok ifşa olmasından ve kendi güdük gündemlerinde çırpınıp kalmalarından başka bir sonuç doğurmayacaktır. Cumhur İttifakı son derece kararlı ve emin bir şekilde yoluna devam ediyor. Bu durum her alanda çok güzel ve etkili sonuçlar da veriyor. Türkiye bu dayanışmaya bağlı olarak ayak bağlarından hızlıca kurtulup, mesafe alıyor. Terörle mücadelede büyük başarı sağlanmıştır ve bu ihanetin kökünü kurutmak için çok doğru işler yapılmaktadır. Türkiye’nin uluslararası alandaki hak ve menfaatleri titizlikle ve kararlılıkla korunuyor. Libya’da Türkiye’nin desteği ile meşru hükümet, terörist Hafter güçlerine ağır darbe indirmiştir ve bütün dengeler bir anda değişmiştir. Türkiye’nin bölgedeki ve dünyadaki saygınlığı ve belirleyici etkisi her gün daha belirgin hale geliyor ve artarak devam ediyor.

EKONOMİDE YENİ TEDBİRLER

Bu kriz sürecinin ekonomik olarak bütün dünyada olumsuz etkileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Türkiye bu alanda da diğer ülkelere göre çok daha avantajlı durumdadır. İsabetli kararlar alınmış ve mağduriyetlerin giderilmesi için bütün imkânlar seferber edilmiştir. Yeni normalleşme ile birlikte ekonomideki canlanmanın artacağı, Türkiye’nin koronavirüsle mücadeledeki başarısına bağlı olarak yeni imkânların ortaya çıkacağı anlaşılmaktadır. Turizmde bir telafi imkânı doğabileceği gibi, özellikle sağlık turizminde çok daha yeni ve ileri bir konum kazanabileceğimiz şimdiden görülmektedir.

BU REZİLLİĞE GÖZ YUMULAMAZ

Cumhur İttifakı bu ülke için büyük ve tarihi bir şanstır. Yeni hükümet sistemi karar almayı kolaylaştırmış, sorunların çözümünü hızlandırmıştır. Bunun devam etmesi, dışarıdan müdahalelere tamamen kapalı hale getirilmesi, sisteme karşı bulunan hilelerin önünün kesilmesi gerekmektedir. Zillet güruhu millet iradesini satılığa çıkarmış ve bir olağanüstülük oluşturmak için her yolu denemeye başlamıştır. Böyle devam edilemez ve bu rezilliğe daha fazla göz yumulamaz.

REFORM YAPILMALI

Sayın Devlet Bahçeli, siyasi hayatımızın üzerindeki kâbus bulutlarının dağıtılması için bazı önerilerde bulunmuş ve özellikle seçim sistemi ve Siyasi Partiler Kanunu’nda değişiklikler yapılmasının önemine dikkat çekmiştir. Ramazan Bayramı’nda merhum Alparslan Türkeş’in kabrini ziyareti sırasında Siyasi Partiler Kanunu’nun gözden geçirilmesinin önemini hatırlatmış, sosyal ve ekonomik meseleleri çözüme kavuşturacak tedbirlerin bir an önce alınması için Cumhur İttifakı çerçevesinde hükümetin önereceği tekliflere tam destek vereceğini söylemiştir. Türkiye’de demokrasinin normalleşmesi, kökleşmesi, millet olarak huzur ve güvene kavuşması ve siyasi hayatımıza saygınlık kazandırması amacıyla ortaya konmuş olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devamını mümkün kılacak bazı reformların yapılmasının acil hale geldiğini açıklamıştır.

MİLLİ İRADE HER ŞEYİN ÜZERİNDE

Bu önerilerin AK Parti tarafından da dikkate alındığı ve bir çalışma başlatıldığı görülmektedir. Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerin ortak kanun teklifleri hazırlaması ve TBMM Başkanlığına sunması kuvvetle muhtemeldir. Önümüzdeki haftadan itibaren TBMM çalışmaya başlayacaktır ve yoğunluklu gündeminin bu konular olması beklenmektedir. Türkiye üzerinde kirli oyunlar oynanmasına, zillet eliyle bir kriz ve kaos ortamı oluşturulmasına hiçbir şartta müsaade edilemez. Milli irade her şeyin üzerindedir ve yeni hükümet sisteminin temel dayanağıdır. Seçimler zamanında yapılacaktır ve zilleti oluşturanlar, kurdukları tuzakların hesabını eninde sonunda Türk milletine mutlaka vereceklerdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Orhan KARATAŞ Arşivi
SON YAZILAR