İSLAMIN SAVAŞ HUKUKU BATININ BARIŞ HUKUKUNDAN DAHA İYİDİR

Emperyalistten yanaysan mesele yok, Müslümansan yaşamasan da olur hem Türk hem de Müslümansan çok tehlikelisin, sömürücü gözüyle baktığın zaman.

   İçimizden bazen Azerbaycan reisi cumhuruna kızar gibi olanları hissediyorum, Azerbaycan muhalefeti de kızıyor ama.?

   Bir bakalım neden ateşkes kabul ediliyor, çeşitli sebepler var, esir takası ceset takası, esirleri kollamak beslemek hepsi sorun, en sorun olacak ve dikkat edilecek hususlara değinecek olursak cephedeki başarı kadar önemli bir hususta ileriki yıllarda karşımıza çıkacak Ermeni oyunlarına karşı temkinli ve kayıtlı olmanın gereklerini yerine getiriyor Azerbaycan.

   Soru niçin Azerbaycan ateşkesi kabul eder, dışardan bakınca, sevgili dostlar bölgedeki Rusya denklemini unutmayalım.

  Çünkü Rusya’nın izin verdiği, göz yumduğu kadar biraz sınırları zorlayarak ne kadar hızlı davranabilirse Azerbaycan ordusu o kadar dikkatli olmak zorunda, hemen yanı başında Gürcistan Rusya’ya rağmen tam bağımsızlık derken bir anda kendini Rusya’yla savaşın içinde buldu.

  Ve akabinde topraklarının önemli noktalarını bir kısmını tamamen kaybetti. Azerbaycan’da Karabağ’ın bir kısmı nah çıvanın, güney Osetya ve Abhazya’ya benzer endişesi taşıyarak sorumlu davranıyor.

  Bu nedenle Rusya’nın istemediği veya Rusya’yı karşısına almaktansa adı diplomasi olan alicengiz oyununa eşlik ederek yasal zemin kazanmış oluyor. Bilakis Rusya’nın istemediği her hamle aleyhine dönebilir. Yoksa sayın Aliyev’de biliyor Ermeni Ermeniliğini yapıp sözünde durmayacağını, ateşkesi bozacağını çünkü Orta Doğuda İsrail, Kafkaslara Ermenistan, Avrupa kıyısına Yunanistan indirilmiş devletler, bunlar daima birilerine uşaklık yapar birileri de bu üç devlet üzerinden coğrafyaları kaşır ve dizayn eder.

  Hal böyle olunca da saklı ve gizli olmadan 1826’da Rus Çarının Erivan’ı Ermeni vilayeti yaptığı tarihten beri uşak gibi kullanır sanki bir Rus vilayeti gibi sözde bağımsızlık verdi. Zaten de Rusya isteseydi Karabağ meselesinin çözümünü çoktan çözerdi. Bölge ülkesi olan İran’da aynı fikirde çözülmesini istemez.

  Rusya çarlık alışkanlığından, hatta daha da istekli olarak güney Kafkasya ve Orta Asya Ülkelerini ne pahasına olursa olsun elinde tutarak bu kozu her zaman kullanacak.

  Günümüzde ki orta Asya devlet yöneticilerinin neredeyse tamamı birkaçı hariçte olsa, hala Rusya’dan bağımsız politika geliştiremiyorlar.

  Kısacası Rusya akdine bağlı yöneticiler isterse onları görevde tutuyor tıpkı ABD’ in dünyadaki devletlere uyguladığı politikayı uyguluyor. Zaten çoğu eski Sovyet yöneticileri hanedanından gelmedir.

   Zaten de Rusya ufak tefek pürüzler hariç bu ülkelerde zorlanmıyor, genelde bunlarda memur düzeyinde çözülen meselelerdir.

  Rusya bir şeyi, çok iyi biliyor ki; Güney Kafkasya’nın Orta Asya’ ya benzemediğini!

  Bu nedenle Karabağ sorununu canlı tutarak; Azerbaycan’ı, Ermenistan’ı, Gürcistan’ı, kontrol altında tutabilmek için daima harita planlaması yapıyor.

  Her şeye rağmen Azerbaycan ordusu tüm topraklarını alsalar da almasalar da, Ermenistan antlaşma sözü de verse bu sözlerinde durmayacak ve hiçbir akdine bağlı kalmayacak; Nahçıvan’ da Türkiye garantörlüğü var diye az uğraşsa da Azerbaycan topraklarına her daim saldıracaktır.

  Çünkü dünyayı yöneten çete devletleri, mesela ‘ABD’ Seçim malzemesi, Fransa’da aynı, malum Rusya’ da bu devletler Ermenistan’a destek verdikçe her hâlükârda şımarıklığa devam edecektir.

  Şimdi biz ne yapmalıyız, bakın bir örnek vererek anlatayım, ABD’ nin 40.başkanı Ronald Reagan’ın danışmanı Bruce Fein bir konuşmasında diyor ki başkan Ronald Reagan bir araştırma yaptırdı, 1918 yılında Ermeniler, Ruslar ve Fransızlar “2.000.000” Osmanlıyı katletmiş buna mukabil! Ölen Ermeni sayısı “500.000 buna rağmen tam tersi bir durum Osmanlı katliam yapan Ermeniler bizim muhalefetin dediği gibi piknik yapan çocuklar oldu.

  Ve yetmedi tüm ecnebi emperyalizm devletlerin parlamentolarında soykırım yasa tasarısı geçti diyecekseniz ki bunları malumun ilanı biliyoruz ama bundan sonrası çok önemli.

  Ermenistan’ı kışkırtan, kollayan, silah veren, para veren, üçlü çete devletleri, yani Minsk grubu devletler sorunu çözecek olsalardı çoktan çözerlerdi.

  Yani bu demir hırsızını inşaata bekçi tutmak gibi bir şeydir. Hala da kendilerinin çözmeleri gerektiğini düşündüklerini belirtiyorlar, bu insanların aklıyla alay gibi bir şey. Bölge devletlerine danışma ihtiyacı bile duymuyorlar, mesela İran, Türkiye, oysaki yeni dünya düzeninde, Türkiye’nin denklemi göz ardı edilmemelidir.

  Türkiye ve özellikle Azerbaycan, ne yapmalı? Zafer sarhoşluğuna kapılmamalı. Tarihten ders ve örnek alarak Ermenilerin köy ,kasaba, çarşı, pazar nereye ne atmışlarsa on binlerce top mermisi, füze her kime nerde nasıl zarar vermişse sivil halka kayıt altına alınmalı, kalıcı veya olmayan olası ateşkes masasında bu bilgileri koymalıdır. İlerleyen yıllarda iki milyon soykırıma uğrayan Osmanlı’yı görmeyip ölen Ermenilere soykırım yapıldı diyen bir yüzsüz insanlık vasfı olmayan bir dünyadan bahsediyoruz. Yarın bunlar PKK’lılara Azerbaycan askeri elbisesini giydirir katliam yapar otuz yıldır işgali görmeyen ecnebi devletleri bunu görür. Bu toplumlardan bunlar beklenir ve savaş ahlakı da yoktur.

  İleride karşımıza Türkler yine katliam yaptı diye çıkar bu alçaklar ve Azerbaycan’ı uluslararası adalet divanına taşırsa şaşmayın. Asıl hedefte darbelerle ekonomik saldırılarla yıkamadıkları iktidarı ve devlet başkanı sayın Cumhurbaşkanımızı ve ona destek veren sayın Dr. Devlet bahçeli beyi yargılama hesapları yaparlar.

   Çünkü bu emperyalizm çok alçak bir anlayışa sahip, düşünsene, Fransa yıllık beş yüz milyar dolar İslam ülkelerini sömürür ama İslam’a düşman, keza ABD Rusya, topal iblis İngiltere. İslam ülkeleri izzeti nefis izzeti hasiyet varsa derhal Fransız mallarına boykot yapmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Ozan Derdivar Arşivi
SON YAZILAR