Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

ABD TİPİ BAŞKANLIK İSTEYEN KANDİL, HDP, CHP İTTİFAKI

CHP-HDP ne zaman tam manasıyla bütünleşti?

7 Haziran seçimleri öncesi…

CHP, HDP'nin barajı aşması için adeta seferberlik ilan etti. Ailece oyunu HDP'ye veren CHP Genel Başkan yardımcıları gördük. HDP barajı aşınca pilav dağıtma şöleni düzenleyen CHP'li belediye başkanları gördük. HDP'ye oy isteyen CHP'li il ve ilçe başkanları gördük. HDP'ye oy isteyen, HDP barajı geçince kutlama yapan CHP'nin Halk TV'sini gördük…

Zaten seçimlerden sonra da HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile karşılaşan CHP milletvekili "Beraber iyi salladık" diye de kutlamıştı.

Yani o günlerden itibaren CHP-HDP ayrılmaz ikili durumunda. 7 Haziran seçimlerinden çok önce HDP çizgisinde çok az CHP milletvekili varken, şimdi neredeyse HDP çizgisinde olmayan CHP milletvekili yoktur.

HDP'li belediyelere kayyum atanıyor, hepsi koro halinde karşı çıkıyor.

HDP'li sözde milletvekilleri tutuklanıyor, hepsi koro halinde karşı çıkıyor.

PKK'nın televizyonu, gazetesi kapanıyor, yazarları, yöneticileri tutuklanıyor hepsi koro halinde karşı çıkıyor.

İki yıl öncesine kadar HDP ile AKP kol kola iken, şimdi HDP'nin tüm sorumluluğunu CHP almış durumdadır. CHP, HDP'nin her sıkıntısı ve derdiyle ilgilenmektedir.

Şimdi manzara bu…

Böyle bir manzara da referanduma doğru gidiyoruz. CHP ve HDP'de ayrılmaz ikili olarak referandumda "HAYIR" diyeceğini açıkladı.

Bazı kendini uyanık sananlarda bu birlikteliğin "Hayır" cephesine zarar vereceğini bildiği için "HDP gizli Evet'çi" propagandasını yapıyor. HDP eğer gizli 'EVET'çi ise bu mantığa göre HDP'nin bakıcılığını üstlenen CHP'de gizli 'EVET'çi oluyor değil mi?

Kandil'de "HAYIR" oyu verilmesi gerektiğini söylemeyen terörist önder kalmadı, HDP'de "HAYIR" demeyen yönetici kalmadı. Ama kendini uyanık sanan bazı embesiller "Yok yok HDP, PKK 'HAYIR' diyerek gizli EVET'ci" diyerek propaganda yapıyorlar.

Bu mantığa göre CHP'nin de gizli Evet'ci olduğu ortaya çıkıyor.

HDP'yi kanatları altına alan CHP zaten "Anayasa'nın 2. Ve 3. Maddelerini değiştireceğiz", "Özerkliği getireceğiz" düşüncesinin sahibi değil mi?

Bu propagandaları yapan embesillere göre AKP ve MHP açıktan Evet'ci, CHP ve HDP'de gizli 'Evet'ci oluyor değil mi?

Oysa Kandil, HDP, CHP bu yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin ABD tipi başkanlık olmaması yüzünden karşı çıkmaktadır.

Onlar ABD tipi başkanlık istemektedir. Üniter yapı korunduğundan, Anayasa'nın ilk dört maddesi korunduğundan, teröre karşı çok ciddi mücadele başladığından Kandil'deki teröristler çıldırmış gibi sürekli "HAYIR" açıklamaları yapmaktadır.

"ABD tipi başkanlığı getirin destekleriz" diyen Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'yi PKK'nın yanında tutma düşüncesi de bu yüzdendir. 

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi Kandil'i, HDP'yi, CHP'yi bu düşüncelerden dolayı tatmin etmemiştir. Zaten MHP'nin olduğu bir yerde tatmin olmaları da mümkün değildir.

Teröristbaşı ve KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan kendisiyle yapılan bir röportajda "Biz ABD tipi başkanlığa evet deriz" diyor. Ve şöyle devam ediyor: Şimdi MHP sözüm ona Kürt hassasiyetinden ve düşmanlığından ötürü eyalet veya federasyonun olmadığı bir başkanlık sistemine 'evet' diyor ama esasında hayallerindeki tam bir faşist diktatöryal sisteme 'evet' demiş oluyorlar." 

***

Samimi bir şekilde yeni Anayasa değişikliğinin ne getireceğini, ne götüreceğini tartışan, düşünenlere hiçbir sözümüz yok. Ama PKK'nın hamisi CHP ile yanyana durup, "AKP-MHP ülkeyi bölecek" diyen, Halk Tv'den her akşam MHP'ye saldıran şeref yoksunlarıyla da mücadelemiz sürecektir.

Terörle mücadele etme konusunda yoğunlaşılmışken, MHP bu manada AKP'ye sonsuz destek verirken, CHP-HDP terör örgütü PKK'ya sahip çıkma konusunda ayrılmaz ikili olmuşken, biraz aptallık kokmayan propagandalar yapmalarını da bu şeref yoksunlarına tavsiye ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yıldıray ÇİÇEK Arşivi
SON YAZILAR