Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

Ayıp, çirkin, saygısız CHP-HDP-İP ittifakı

Meral Akşener, 2018 yılının hemen başında İYİ Parti’yi CHP ve HDP ile yan yana getirme çabasını çirkin, saygısız ve çok ayıp buluyorum. Bugüne kadar İYİ Parti Genel Başkanı olarak benim ağzımdan bir siyasi partinin aldığı karara yönelik akıl fikir verecek bir cümle çıkmadı” demişti.

Oysa parti kurmadan önce de CHP ve HDP ile “Hayır Cephesi” adını verdikleri referandum oluşumunda beraber olmuştu. Partiyi kurduktan sonra, yani bu sözünden sonra, defalarca CHP-HDP çizgisinde buluştu. Zaten CHP ile seçim ittifakı yaptı. Yoksa aldığı oy oranıyla barajı aşıp Meclis’e giremiyordu.

HDP ile öyle yakın ve sıcak ilişkileri vardı ki, cumhurbaşkanlığı seçim döneminde HDP sözcüsü Ayhan Bilgen “2. tura kalmaları halinde oyumuzu Muharrem İnce’ye, Meral Akşener’e vereceğiz”açıklaması yaparak bunu göstermişti. HDP ile olan sıcak ilişkilerine dair örnekleri tekrar tekrar yazmaya gerek duymuyorum. Zaten herkes yeterince biliyor.

MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli aylardır “Yerel seçimlerde CHP-HDP-İP beraber hareket edecek” diye uyarılarda bulundu, tespitler yaptı. Bizler köşe yazımızda bu uyarı ve tespitler üzerinden değerlendirmelerde bulunduk.

Beklenen sonuçta aynen bu şekilde oldu.

Önce İP, Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayıp CHP’yi destekleyeceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde de HDP Sözcüsü Hakkı Saruhan Oluç, İstanbul, Adana ve İzmir’de büyükşehir belediye başkanlığı için aday göstermeme kararı aldıklarını açıkladı. Ankara, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa gibi illerde de ya buna benzer karar alacaklar ya da çok zayıf adaylar çıkararak oyların CHP’ye verilmesini sağlayacaklar. HDP gerçekten vefalı çıktı. 1 Kasım, 7 Haziran, 24 Haziran seçimlerinde barajı aşması için kendine oy veren CHP’ye bunun karşılığını verecek duruşu sergilemektedir.

CHP’nin gevşek ve geveze yöneticisi Özgür Özel “HDP ile gönül ittifakımız var” diyordu. Gönül ittifakı böylece meyvelerini vermeye başlamıştır.

Teröristbaşı Öcalan’ın “HDP en güzel projem” ifadesi ortada iken hiç kimse HDP’ye sıradan bir parti gözüyle bakamaz. HDP’nin varlığı terör örgütüne hizmete adanmış bir oluşumdur.

İşte böyle kanlı bir profili olan HDP, CHP’yi niçin destekler? İP ile niçin yanyana gelir? Bu soruların cevabı çok önemlidir.

CHP yıllardır HDP ile kendini içselleştirdi ama İP’in bunu uzun süre kaldırması mümkün değildir. 24 Haziran seçimleri öncesi ve sonrası birçok parti kurucusu, yöneticisi HDP ile olan yakın ilişkileri eleştirerek partilerinden istifa etmişti.

Geçtiğimiz günlerde de İP Manisa Milletvekili Tamer Akkal “Bu sürecin en başından beri karşı çıktığım; önce iş birliği denen ve sonra adı yine Millet İttifakı olarak değişen bu oluşum bizlerde tedavisi mümkün olmayan bir tahribat yaratmıştır. Bir Türk milliyetçisi olarak terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı olan partinin birçok büyükşehirde aday çıkarmayarak bu ittifaka destek olacağını açıklaması, daha önceden düşündüğüm İYİ Parti’den istifa kararımı bugün netleştirmeme sebep olmuştur. Böyle bir oluşumun içinde olmam bu saatten sonra mümkün değildir” açıklamasını yaparak istifa etti. İP’ten birçok istifa da yoldadır. Emin olun hepsi de bu gerekçeyi göstererek istifa edecektir.

Süslü nutuklarla milleti hipnoz ettiğini sanan İP Grup Başkan Vekili Yavuz Ağıralioğlu, “HDP’ye oy veren 6 milyona, PKK’lıdır diyerek PKK’nın ekmeğine yağ sürmeyeceğiz” açıklamasıyla İP’e yönelen HDP ilişkisine dair suçlamaları azaltacağını sanmaktadır. Siz aldatılmış, kandırılmış ve korkudan HDP’ye oy veren vatandaşla değil, bizzat Kandil’in oluşturduğu yönetim kademesiyle ittifak yapıyor ve siyasi projelerde birleşiyorsunuz. Meral Akşener “HDP, Kürtlerin siyasal temsilcisidir” derken, HDP’ye oy veren ama o tarifini yaptığım vatandaşları mı kast etmişti? HDP’nin tüm yönetim kademesi terör örgütüne hizmet edip, teröristbaşı Öcalan’ı önderi olarak görmüyor mu?

Bir de şu ahmakça propagandayı artık bırakın. “AKP geçmişte HDP ile şunu yaptı, bunu yaptı”diyerek niçin kendinizi meşrulaştırmaya çalışıyorsunuz?

AKP, geçmişte bizim de karşısında çok ciddi mücadele ettiğimiz HDP konusunda bazı yanlışlar yapmıştır. Ve hatasından dönerek teröre hizmet eden HDP’nin eşbaşkanlarının, milletvekillerinin, belediye başkanlarının tutuklanması, terör örgütüne hizmet eden HDP’li belediyelere kayyum atanması, bölücülük yapan yayın organlarının kapatılması ve binlerce teröristin etkisiz hale getirilmesinin iradesini göstermektedir. AKP bu noktaya gelmişken, siz şimdi tam tersini yapmakta, HDP’nin her eylem ve söyleminin yanında hareket etmektesiniz.

Yazımı bitirmek üzereyken Meral Akşener’den HDP ittifakıyla ilgili yeni açıklamalar geldi. Meral Akşener “HDP ile ittifakımız yok. Çok ayıp. Bizi desteklemiyor ki HDP, çok ayıp” demiş…

“Bizi desteklemiyor” derken, beraber olup aynı adayın kazanması için çabalamanız, beraber olduğunuzu göstermiyor mu?

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen “2. tura kalmaları halinde HDP olarak oyumuzu Muharrem İnce’ye, Meral Akşener’e vereceğiz” dediğinde “Benim böyle desteğe ihtiyacım yok” diye bir açıklama yaptınız mı? Yapmadınız. Hatta sevinçten ağzınız kulaklarınıza varıyordu.

Meral Akşener, istersen sen fazla yorulma CHP-HDP ilişkilerini “Bana göre Öcalan’a daha ılımlı işte bir ev hapsi gibi imkan tanınarak, ister televizyonla, ister telefonla, görüntülü, görüntüsüz, gibi bir ortam sağlanması gerekir” diyen, Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirdiğin Mehmet Salim Ensarioğlu yönetsin. Sen HDP ilişkilerini eline yüzüne bulaştırıyorsun. Çünkü “Ayıp, çirkin, saygısız” dediğin her şeyi kendin yapıyorsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.