Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

Başbuğ Türkeş'e Hakaret Edenin Reklamını Yapıyorlar!

Doğu Perinçek'in yeni beslemesi Sabahattin Önkibar isminde bir yazar iftira, yalan, dedikodu üzerine bina ettiği bir kitap çıkardı. Nerde CHP'li, nerde komünist, nerde devrimci, nerde PKK'lı, nerde Fetö'cü, nerde Vatan partili, nerde MHP'de değişim isteyeni var o kitabın reklamını paylaşıyor.

Hadi MHP düşmanları, MHP düşmanlığını tatmin etmek bunu yapıyor da, MHP içindeki sözde muhalifler bunu nasıl yapabiliyorlar?

Bunların çoğu da Başbuğ Türkeş için "Ahhh Başbuğum ahhh" diye timsah gözyaşları dökenlerdir. 

Doğu Perinçek'in gazetesindeki kitap reklamının aynısı, MHP'de değişim isteyenlerin çirkef karargâhı olan Yeniçağ gazetesinde de yayınlanıyor. Gazetenin desteklediği MHP'den ihraç edilen Meral Akşener ismindeki bayanda bu yazarı arıyor ve diyor ki: Sosyal medyada gördüm, "Bahçeli ve ülkücüler hakkında her şey" isimli kitap çalışmanız bu hafta sonu çıkıyormuş... Eminim çok iyi kitap olacak çünkü 1980 öncesini beraber yaşadık.. 

***

Oysa bu Sebahattin Önkibar denen müptezel çıkardığı kitaplarda Başbuğ Alparslan Türkeş'e şu hakaretleri etmiş bir kişidir: 

- "Türkeş'in ABD serüveni sorgulanmaya muhtaçtır."

***

 

- "Türkeş katıksız bir ihtilalciydi ve pragmatikti. Diyeceksiniz ki, madem Türkeş komitacı yani ihtilalci o zaman sonra neden demokrasiyi tercih edip partilere girdi ve siyaset yaptı? Başka yolu kalmadığı için."

***

 

- "Alparslan Türkeş pragmatistti ve uluslararası güç dengesini biliyordu. Dolayısıyla onun kendini ve gençliği kullandırması iktidara ulaşma adınaydı. Kuşkusuz bu yapılan asla doğru değildi. Hele hele ülkücü gençler hiçbir şeyin farkında değildi."

***

 

- "Türk milliyetçiliğini cephe ideolojisi yapması iyi olmamış ve esası vatanseverlik ile bağımsızlıkçılık olan milliyetçiliğin faşizm gibi algılanmasına katkı sunarak aslında onu bir bakıma hedefe oturtmuştur."

***

 

- "Parayla ilişkisi iyiydi yani pek severdi."

***

 

- "Gelelim hükme!

Türkeş dava adamı mıydı?

Dürüst olmam gerekirse gözü kapalı olarak öyleydi diyemem.

İnancı, ahlakı ve fikirleri vardı ama uğruna canını verecek bir davası olduğuna inanmam!

Fikri Türkiye'deki pek çok politikacı gibi konjonktüre göre değişti ya da şekillendi."

***

 

- "Alparslan Türkeş de o liderler misali değişen zamana göre ayrı bir kalıba giriyordu. Bir dönem Turancı, komitacı ve ihtilalci, bir dönem Türkçü, bir dönem Türk/İslam sentezcisi, bir dönem darbe karşıtı demokrat ve bir dönem çoğulcu ve de Atatürkçüydü. Sahici olan hangisiydi? Hepsi ya da hiçbiri… Dedik ya iklime ve şartlara göre şekillendi. MHP'yi dükkânı gibi görürdü. Ülkücüleri de önce kendisinin sonra da ülkenin fedaileri. Derinliği yani entelektüel tarafı yoktu. Derviş hiç değildi. Hep asker ve komitacılık tarafı ağır bastı. Hesapları sürekli kendi şahsi eksenindeydi."

***

 

- "Benden sonra MHP ne olur ya da ülke nereye gider gibi açıktan görülebilen bir tasası yoktu. Değil lider adaylarını yetiştirmek, yeni ve iddialı bir kadro kurmak gibi arayışlara hiç girmedi. Milliyetçilik ideolojisini metotlaştıramadı. Milliyetçi bir burjuva ve aydın sınıfını yaratamadı. Mütedeyyin çevrelere güven veremedi."

***

 

- "Yaşlanan Türkeş Türk milliyetçiliğini zenginleştirip metotlaştırmadı ve vizyonlu kadroları yetiştiremedi."

***

 

- "Daha da önemlisi gençliği motive edecek yeni rüzgâr yaratamadı ve MHP milliyetçiliği 90'lı yıllarda tamamen maziyle avunan bir kimliğine büründü. 90'lı yılların MHP'si büyük davaların hareketi değil de Türkeş beyin şeref madalyası kimlikli mütevazı bir dükkânı hüviyetindeydi."

***

 

Bu sözlerin sahibi yazar MHP'de değişim isteyenlerin yeni kahramanı. 

Düşünün işte… 

MHP nasıl bir felaketten temizlendi. Hayatında Fethullah Gülen'i övdüğü kadar, Başbuğ Alparslan Türkeş'i bir gün övmemiş olanların Başbuğ Türkeş hassasiyeti mi olur?

MHP'deki fitneye-fesada önderlik edenlerden Sinan Oğan'ın, Ümit Özdağ'ın bu yazara bir tepki gösterdiğini gören oldu mu? Hadi Sinan Oğan geçmişteki ideolojisinden dolayı Başbuğ Alparslan Türkeş'i hayatında görmemiştir, Ümit Özdağ'ın zaten Başbuğ Türkeş'e bakışı aynı Sabahattin Önkibar gibidir.

Ümit Özdağ'ın dergide yazdığı şu sözlerine bir bakın Sabahattin Önkibar müptezelinden bir farkı var mı? :

 "Radikal Türk milliyetçiliğin siyasal organizasyonu olan CKMP/MHP hareketinin Türk demokrasisinin gelişmesine doğrudan katkıda bulanmak gibi bir fikri eksen üzerinde olmadığı açıktır. Ancak parti pratiğinden çok, parti önderlerinin zaman zaman hedefi aşan ve/veya gereksiz açıklamaları, CKMP/MHP hareketini neredeyse Türkiye'deki tek anti-demokratik tavır sergileyen siyasal parti olarak ön plana çıkarmıştır. Örneğin radikal dinciliğin temsilcisi olma iddiasını taşıyan MSP/RP çizgisinde, lider hegemonyası CKMP/MHP den çok daha güçlü iken, CKMP/MHP'nin lider olgusunu sürekli vurgulayışı CKMP/MHP'yi parti içi demokrasiden yoksun tek parti konumuna düşürmüştür. Keza devletin demokrasiden daha önemli olduğu şeklindeki açıklamalar, partiyi, proleterya diktatörlüğünü savunan veya milli egemenliği reddeden partilerden daha anti-demokrat bir konuma itmiştir ."

(Sosyo-Politik Yaklaşım Dergisi /1993 /Şubat- Mart Sayısı/ 57-58 ve 59. Sayfa)

Geriye Başbuğ Türkeş'in döneminde MHP Genel Sekreterliği yapmış, Başbuğ Türkeş'le pozlarını sosyal medyada paylaşan Koray Aydın kalıyor. Başbuğ Türkeş'e bu hakaretleri eden Sabahattin Önkibar'a bir tepki göstermiş midir?

Bir zamanlar kendisine sonsuz, şimdi kısmen destek veren Yeniçağ gazetesinde Başbuğ Türkeş'e, MHP'ye, Ülkücü Harekete hakaretler eden, iftiralar atan bu adamın kitabının reklamı yapılmasına nasıl bakmaktadır? Bu isimler içinde MHP çizgisi hiç bozulmamış ve tek Ülkücü olan Koray Aydın için bu konu bir sınavdır… Yoksa kendisi de Meral Akşener gibi bu müptezeli arayıp "Eminim çok iyi kitap olacak" diye destek mi vermiştir?

Bir de geçen gün "Ülkücüler ayaklandı" diye Doğu Perinçek'in gazetesi Aydınlık'a manşet olan Ülkü Ocakları eski başkanları var. Bunlardan bu kitap için ve Başbuğ Türkeş'e yönelik sözlerinden dolayı bir tepki gösteren oldu mu?

Başbuğ Türkeş için "Dava adamı değildi", "Gençliği kullandı" diyen bu müptezel için bari toplanmışken Ülkücü gençliğine bir dönem başkanlık yaptığınızdan dolayı bir-iki cümle tepki göstereydiniz. 

Bu ekip içindeki Hayret Yolcu, senin Genel Başkanın merhum Muhsin Yazıcıoğlu içinde iftiraları var? Hadi Başbuğ Türkeş konusunda Sabahattin Önkibar aynı senin gibi düşünüyor, bari Muhsin Yazıcıoğlu'na sahip çıkaydın…

Gerçi kime sesleniyoruz. Bunların çoğu 4 parti değiştirmiş, "Ülkücü değilim, demokratım" sözünü AKP'ye geçtiğinde ağzından çıkarmış Meral Akşener'in peşinden koşanlar değil mi?

Zaten Meral Akşener'de Ülkücü Hareketi bilmediği için bu müptezel yazarı büyük ülkü devi yapmış ve kitabını da "Eminim çok iyi kitap olacak" diye öven kişi olmuştur.

İzler hep birbirine karışmış… Ne desen faydasız…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.