Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

DAĞ-2 TÜRKMENİ HATIRLATIYOR DAHA NE OLSUN!

Geçtiğimiz günlerde eşimle birlikte DAĞ 2 filmini izlemeye gittik. Aslında benim yazacağımı değerli büyüğüm Cemal Enginyurt'un geçtiğimiz gün attığı iki cümlelik "DAĞ" ilk okuyuşta anlam ifade etmiyor belki, lakin sinema koltuklarına oturup da seyrettiğinde gözyaşı oluyor. Yaşasın ÖZEL KUVVETLER." şeklindeki twit özetlemiştir. Teröristlere saplanan her mermi esnasında, Türk askeri tarafından okunan Hüseyin Nihal Atsız'a ait Kahramanların Ölümü şiirinin mısraları da bu filme ayrı bir güzellik katmış… 

DAĞ-2 filminin yürek yakan başka bir özelliği de filminin oyuncusu Piyade Uzman Onbaşı Yunus Emre Uçar'ın Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde geçtiğimiz eylül ayında bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonda şehit olduğudur. Şehit Yunus Emre Uçar, şehit olmadan altı ay önce Isparta Eğridir Dağ Komando Okulu Eğitim Merkezi'nde çekilen filmin sahnelerinde kısa da olsa rol almıştır.

Şehit oğlunun filmde rol almasından oldukça duygulandığını ve gururlandığını belirten baba Şaban Uçar'da oğlu ve film hakkında şunları söylemiş:

 

"Çocuğumun o filmde çıkmasından dolayı çok duygulanıyorum. Biz de eşi, annesi ve torunumla gidip filmi izleyeceğiz. Kardeşleri ve kuzenleri İstanbul'daki galaya katıldılar orada izlediler. Film Eğridir'de çekilmiş benim haberim yoktu. Oğlum şehit olduktan sonra öğrendim. Yönetmen aradı öyle haberim oldu. Filmin yönetmeni Alper Çağlar da oğlumun şehit olduğunu öğrenince bizi arayıp çok duygulandığını söyledi. Bizi sürekli arıyor Allah razı olsun. Filmin galasına giden oğlumu ve arkadaşlarını çok iyi bir şekilde karşılamış. Hatta yönetmen Alper Çağlar, oğlum şehit olmadan önce 'filmin CD'sini sana vereyim' demiş oğlum da 'Kim öle kim kala' demiş. Yönetmen telefonda bana 'Yunus Emre'nin bu sözleri beni yıktı' dedi. Allah razı olsun yönetmenden."

Filmin ana konusu, Özel Kuvvetler Arama Kurtarma Timi'nin Irak'ın kuzeyinde terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılan bir gazeteciyi kurtarması üzerine kurulmuş… Terör örgütü IŞİD'le çatışma ve onların elinden işkence gören sivilleri kurtarma sahneleri var. Hele IŞİD'in elinden kurtarılan bir Türkmen kadının, karşısındaki komutanın armasından onun Türk komutanı olduğunu öğrenince, ona öyle bir sarılması var ki, gözyaşlarınıza hâkim olmanız mümkün değildir.

Yine film içinde, Türkmen köyünü IŞİD işgalinden korumak için verilen kahramanca mücadele ve bu uğurda şehit olma sahneleri Türkmenlerin yaşadıklarını anlamanıza yardımcı olacaktır. DAĞ-2 filmi vatanseverlik ve soydaşlık duygularını güçlendirecek içeriğe sahip olmasıyla her vatan evladının muhakkak izlemesi gereken güzel bir film olmuştur.

Vatanseverlik duyguları yansıtan bu tür filmler çoğaltılmalıdır. Türk devleti milli konuları aşılama adına maddi ve manevi tüm imkânlarını sonuna kadar bu yönde kullanıma açmalıdır. Etrafı ateş çemberinde olan Türkiye'de "vatanseverlik" duygusu en çok diri tutulması gereken bir durumdur. Bu ve benzeri filmler milli şuuru verecektir.

Yönetmen Federico Fellini'nin "İyi bir filmin kusurları olması gerekir. Hayat gibi, insanlar gibi." sözünden yola çıkarak, DAĞ-2 filminin de eksiğini, kusurlarını buluruz. Ama verilen her destek, bir sonraki film projesini daha güçlü kılacaktır. Bunu da kimse unutmasın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.