Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

Dün Alparslan Türkeş'i suçlamışlardı! Bugün de Devlet Bahçeli'yi..

PKK'YA DESTEK VERMEKLE SUÇLANAN ALPARSLAN TÜRKEŞ, AKP'YE DESTEK VERMEKLE SUÇLANAN DEVLET BAHÇELİ

 

Büyük Birlik Partisi'nin web sayfalarında partinin tarihçesi bölümünde şunlar yazar: 

"DYP-SHP Hükümeti'ne verilen hadsiz-hudutsuz destek, Milliyetçi Hareket'in otuz yıllık siyâsî birikim ve geleneklerini hiçe sayan, ülkücü dünya görüsünün tüm dinamiklerini gözardı eden, SHP'nin içinde barındırarak Meclis'e taşıdığı HEP'in(PKK) TBMM'de sergilediği tavırlar karsısında bile sesiz kalan…

MHP'den niçin ayrıldıklarına gerekçe olarak gösterdikleri sebeplerden birisi de budur.

Özetle o dönem Başbuğ Alparslan Türkeş'i içinde PKK'lıların olduğu DYP-SHP hükümetine destek vermekle suçlayarak, MHP'yi bölme girişiminde bulunmuşlardı.

Böyle bir suçlamayla MHP'den ayrılan merhum Muhsin Yazıcıoğlu aradan yıllar geçtikten sonra "Bu millet Alparslan Türkeş'i anlamadı" şeklinde Başbuğ Türkeş'in ölüm yıldönümünde bir açıklama yayınlamıştı. Yıllar sonra böyle bir ifade gerçekten çok anlamlıydı!

Ömrü bölücülükle mücadelede geçmiş, Türk milletine Ülkücülük kimliğini kazandırmış Başbuğ Türkeş'e bile "PKK'ya destek veriyorsun" suçlamasını yaşamış bir hareketin mensuplarıyız.

Bugün de MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye yönelik "AKP'ye destek veriyorsun" şeklinde benzer suçlamalar yapılmakta ve o günlerde kullanılan propagandanın bir benzeri ona da yapılmaktadır.

İşin en garip tarafı da bugün bu suçlamayı yapanlar, CHP-HDP-FETÖ ve uzantılarıyla yanyana durarak bunu yapmaktadır.

Oysa AKP'ye verilen destek, yanlışlarında uyarı, doğrularında takdir şeklindedir. Hem de bu suçlamayı Türkiye'nin her meselesinde haklı çıkmış MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye yapmaktadırlar.

Dün Habur'u, Dolmabahçe'yi, Oslo'yu, Kobani'ye yardım konvoyu göndermeyi yaşatmış AKP'nin, bugün PKK ile mücadele noktasında taş üstünde taş, baş üstünde baş koymama noktasına gelmesi, MHP'nin Türk milletine kazandırdığı bir durumdur.

Dün, FETÖ'ye devleti teslim etmiş AKP'nin, bugün MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin yıllardır uyardığı noktaya gelmesi, MHP'nin Türk milletine kazandırdığı bir durumdur.

Anayasanın ilk dört maddesi korunarak yapılan, Anayasa maddelerindeki bazı değişiklikler de bu çizgide hesap edilmelidir. Kimi kişiye, kimi kuruma göre bu değişikliklerin yanlışlığı, eksikliği ifade edilse de bugüne kadar her konuda haklı çıkmış MHP Lideri Devlet Bahçeli profili, güven noktasında bir hayli siyasi kredi sahibidir. Kaldı ki, yanlışlığı, eksikliği ifade edenlerin kim olduğu, niyetlerinin ne olduğu da çok önemlidir. Onun olduğu hiçbir konuda Türk milleti aleyhine bir şey olmayacağını bilen zaten biliyor. Art niyetli olmayan ama anlamayanda bunu zamanla görecek ve anlayacaktır.

1992 yılında MHP'nin nasıl bölünmeye çalışıldığı ve bölmeye çalışanların yıllar sonra "Bu millet Alparslan Türkeş'i anlamadı" noktasına gelmesinden anlam çıkararak, "Bu millet Devlet Bahçeli'yi anlamadı" dememek için, bugünleri iyi anlamak gerekiyor.

Başbuğ Türkeş'in yıllar önce ifade ettiği "Hükümetler gaflet içinde olabilir. Oluyorlar. Hata yapabilirler. Yapıyorlar. Ama biz milletçe onları uyarmanın, doğru yola getirmenin görevini yapmalıyız" sözü bugün miras gibi yaşatılmaktadır. Milliyetçi bir partinin ölçüsü de zaten bu olmalıdır.

Bunu anlamak içinde Türk milletinin içinde bulunduğu kuşatmayı, yaşadığı sorunları da iyi analiz etmekten geçmektedir.  Aksi halde MHP ve Devlet Bahçeli'yi anlamak mümkün olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.