Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

HDP neyin karşılığında size oy ve destek verecek?

CHP ve İP’te kazan kaynıyor dersek herhalde içinde bulundukları duruma doğru teşbih yapmış oluruz. Her gün bir il ve ilçeden istifa haberleri geliyor. İstifası olmayan günleri neredeyse yok gibi…

CHP ve İP’in bırakın il ve ilçe örgütlerini kendi genel merkezleri bile karışık durumdadır.

CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi’nin istifası, İP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ’ın “31 Mart’ta kadar hiçbir parti çalışmasında olmayacağım” demesi bu durumun en büyük örnekleridir.

HDP ne zaman CHP ve İP’i “AKP ve MHP’yi geriletme” adına destekleyeceğini duyurdu, o günden sonra iyice karışmaya başladılar. O ilk günlerde estirdikleri rüzgâr döndü, kendilerini vuran fırtına oldu. CHP’nin, İP’in çatısı bacası uçtu. Hala da bu fırtına kendilerini vurmaya devam ediyor. Bu seçimler CHP ve İP için bir felaketin ayak sesi durumundadır.

HDP ile yapılan ittifak ve Tunç Soyer gibi HDP-pkk sevdalı birinin adaylığı bunların intiharı oldu.

HDP’nin bugüne kadar her konuda avukatı olan Kemal Kılıçdaroğlu’da şimdi direkt “HDP ile ittifak yapıyoruz” diyemiyor, onun yerine  “Bizi zaman zaman eleştiriyorlar şununla ittifak yaptınız, bununla ittifak yaptınız… Sandıkta bütün seçmenlerle ittifak yapıyoruz” şeklinde izahını yapmaya çalışıyor.

Ama kendinden başka kimseyi kandıramıyor. Çünkü her şey alenen ortadadır.

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli “Kürdistan’da kazanacağız, Batı’da AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz!” diyerek CHP ve İP’in yanında yer alacaklarını defalarca duyurdu. Ne Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, ne de Meral Akşener’den “Bizim pkk’lıların desteğine ihtiyacımız yok. Bu ihanet olur, bu şehitlerimize hakaret olur” gibi bir tepki gelmedi. Zaten gelmez böyle bir hassasiyetleri yok. Şu an sadece kelime oyunları yaparak HDP ile birlikteliklerini gizlemeye çalışıyorlar. Ama mızrak çuvala bir türlü sığmıyor.

Tunç Soyer geçtiğimiz günlerde,  İP’in İzmir İl Örgütünü ziyaret etti ve orada HDP’nin nasıl bir meşru parti olduğunu, HDP’li belediyelere kayyum atanmasına nasıl karşı olduğunu ballandıra ballandıra anlattı. İP’liler ne yaptı biliyor musunuz? Çılgınlar gibi alkışladı.

MHP’nin Ülkücülüğünü beğenmeyip, pkk’nın avukatlığını yapanlar, pkk ile birlikte siyasi projelere imza atanlar tüm çıplaklığıyla karşımızdadır. Elbette bunun siyasi bir bedeli olacak ve bunu seçimlerde ödeyeceklerdir.

Türk milletinin yaşadığı ekonomik sıkıntıları bile istismar ediyorlar, yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden HDP ile birlikteliğini bile meşrulaştırmaya çalışıyorlar. “Asker ve polis katilleriyle ne işiniz var?” diyoruz “domates, biber, soğan kaç lira oldu biliyor musunuz?” diye laf cambazlığı yapıyorlar. Yarın vatan Irak’a, Suriye’ye, Afganistan’a dönerse sizi “domates, biber, soğan” kurtarmayacak, bir kuru ekmeği bile vatanda yiyebilmenin hasretini duyacaksınız. Ekonomide bugün sıkıntı çekilir, yarın düzlüğe çıkar. Vatan elden giderse ne olacak?

Diyarbakır Sur’da hendek ve çukur eylemleri yaparak askerle, polisle çatışan pkk’lı teröristlere destek veren Tunç Soyer yarın İzmir’i kazandığında burayı pkk’ya hücre evi yapmayacağının garantisini kim verebilir? İstanbul ve Ankara’da da bu tehlike var. HDP neyin karşılığında bu ve diğer büyükşehirlerde CHP ve İP’le beraber hareket ediyor?

HDP’ye yahut Kandil’e vaat edilen nedir?

HDP karşılıksız bir destek vermeyeceğine göre, başkan vekillikleri HDP’ye mi bırakılacak?

Yönetim kadrosunun yüzde kaçı HDP’ye bırakılacak?

Bu durumu herkes sorguluyor. Allah göstermesin CHP-HDP-İP ittifakı buraları kazanınca Kandil’in şubeleri mi olacaktır buralar?

Terör örgütünün kurduğu ve yönlendirdiği HDP’nin olduğu yerde elbette pkk adına bir yapılanma vardır ve bu da bir beka meselesidir.

Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Hatay, Mersin HDP’nin stratejik bir hamlesidir. Seçime aslında CHP değil, HDP girmektedir. Çünkü HDP “Bizim profilimize uygun adaylar” diyerek bu illerdeki adaylara sahiplenme göstermektedir.

Bu durumu göremeyen ya körlüğünden, ya ihanet kurnazlığından görmüyordur. Yoksa bu durumun başka tarifi yapılamaz.

Herkes kendine sorsun terör örgütünün kurduğu parti niçin CHP ve İP’i destekliyor? Soru kolay, cevabı muhatapları versin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.