Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

HDP'Yİ ÖVÜP, MHP-HDP KIYASLAMASI YAPMA!

Ortadoğu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Müftüoğlu, geçtiğimiz Çarşamba günü Haber Türk TV'de yayınlanan Karşıt Görüş programında, Sinan Oğan'ın MHP'den ihraç meselesini PKK'nın siyasi uzantılarını övmesi noktasından dile getirdi. Sinan Oğan'da bunu yalanlamak için canlı yayına telefonla bağlandı.

 

Sinan Oğan'ın "Bu seçim, Demirtaş'ın kişiliğiyle HDP'yi Türkiyelileştirdi. Bu Türkiye için kazanımdır." (30 Temmuz 2014) cümlesi üzerinde  en çok duran kişi bendim. Bu cümleyi Sinan Oğan'ın ağzından ilk yazan Haber Türk yazarı Muharrem Sarıkaya idi. Mehmet Müftüoğlu zaten programda da Haber Türk yazarı Muharrem Sarıkaya üzerinden ismimi zikrederek benim yazıma vurgu yaptı.

 

Sinan Oğan ise Muharrem Sarıkaya'nın bunu köşe yazısında sonradan yalanladığını ifade etti, bunun iftira olduğunu vurguladı.

 

Oysa Muharrem Sarıkaya 30 Temmuz 2014 tarihinde yazmış olduğu "MHP'nin Nedenleri"başlıkla yazısında aynen şu cümleleri yazmıştı:

 

"MHP'nin stratejist milletvekili Sinan Oğan bu görüşe katılmadı, MHP tabanının aksi yönde tutum takınacağını belirtip ekledi: "Bu seçim, Demirtaş'ın kişiliğiyle HDP'yi Türkiyelileştirdi. Etnik temele dayalı rijit yapıdan, sistemle uyumlu partiye dönüştürdü. Bu Türkiye için kazanımdır."

***

Hatta Sinan Oğan'ın bu cümleleri tüm gazetelerde, haber sitelerinde o zaman "MHP milletvekili Sinan Oğan'dan şaşırtan HDP ve Demirtaş övgüsü" şeklinde yer almıştı. Zaten o günlerde ne konunun yazarı, ne sözün sahibi hiçbir inkârda, yalanlama da bulunmamıştı.

 

Bende Sinan Oğan'ın "HDP ve Demirtaş'ı öven" cümlelerini bir yıl sonra onun sürekli "MHP, HDP'nin gerisinde kaldı" diye propaganda yapmaya başlamasından sonra köşe yazımda kullandım. 

 

Hem "MHP, HDP gerisinde kaldı" diye propaganda yapacaksın, hem de HDP ve Demirtaş'ı Türkiye'de ilk övenlerin arasında yer alacaksın!

 

Bu konuyu ilk yazdığımda Sinan Oğan hakaret ederek, bu cümlesini yalanladı. Bizi iftira atmakla suçladı.

 

Bende bunun üzerine "Bu seçim, Demirtaş'ın kişiliğiyle HDP'yi Türkiyelileştirdi. Bu Türkiye için kazanımdır." ifadesini Sinan Oğan'ın ağzından yazan Haber Türk yazarı Muharrem Sarıkaya'yı telefonla aradım. Telefon numarasını da Sayın Metin Özkan'dan aldım. Ararken de yanımda şahit İsmail Özdemir kardeşim vardı.

 

Ama daha önce HDP ve Demirtaş'ı öven sözlerin yalan olduğuna dair tekzip olup olmadığını, varsa bunu köşemde yazacağıma dair çağrıda bulundum, daha sonra da Muharrem Sarıkaya ile aramda geçen diyaloğu gazetemdeki köşemde şu şekilde yayınlamıştım. 

 

"Bu çağrıdan sonra bana o güne ait ne ulaşan bir tekzip, ne de bir yalanlama metni gelmiştir. Yine de hassas davranarak, kimseye haksızlık yapmama adına Sinan Oğan'ın "Bu seçim, Demirtaş'ın kişiliğiyle HDP'yi Türkiyelileştirdi. Bu Türkiye için kazanımdır." ifadesini köşesine taşıyan Habertürk yazarı Sayın Muharrem Sarıkaya'yı Cumartesi akşam telefonla arayarak Sinan Oğan'ın böyle bir ifadesi olup olmadığını sordum ve Sinan Oğan'ın bizi iftiracılıkla suçladığını ve bu ifadeyi inkâr ettiğini söyledim.

Muharrem Sarıkaya'da bana "Sinan Oğan benim arkadaşımdır. Aynen o şekilde ifadesi olmuştur. Ben teyitsiz, belgesiz yazı yazmam" demiştir.

Bende bunun üzerine kendisine "Muharrem bey, bu diyalogumuzu köşemde yazacağım, izniniz olursa" dedim. Kendisinden "Tabi yazabilirsiniz" iznini alarak, o gün yaptığımız konuşmayı bugün köşeme taşıdım. Bize ahlak ve vicdan çağrısı yapan Sinan Oğan kendi utanır mı bilmiyorum. Ama iftira atma alçaklığına tenezzül etmeyeceğimizi konunun kaynağına inerek ispatlamış olduk."

***

 

Sayın Muharrem Sarıkaya ile aramızda aynen bu diyalog geçti.

 

Yalnız yazı çıktığı gün Muharrem Sarıkaya'ya beni tekrar aradı. Bu sefer "Yıldıray bey öyle demek istemedi, tekrar bir düzeltme yapar mısın?" dedi. Ben de Muharrem Sarıkaya'ya "Muharrem bey, ben yazınızı okudum, sizi aradım sizde bana bunları dediniz. Hatta 3 kere tekrarladı dediniz. Bende aynen bunu yazdım, ben şizofren değilim ki, bunları kendi kendime yazayım" dedim.

 

Her halinden anlaşılıyor ki, benim yazımdan sonra "Çok yakın dostum olur" dediği Sinan Oğan Muharrem Sarıkaya'yı arayıp sitemlerini iletmiş, o da beni bunun üzerine arayıp düzeltmeye çalışmıştır. Ben Muharrem Sarıkaya ne yazdıysa aynen o cümleyi kullandım, telefonda hangi cümleleri kurduysa köşe yazıma onu taşıdım. Dileyen varsa yetkililere başvurarak aramızda geçen diyaloğa dair telefon kayıtlarını isteyebilir.

 

Tüm gazeteler "Sinan Oğan'dan Demirtaş'a ve HDP'ye övgü" diye haber yaptığında ne Sinan Oğan, ne Muharrem Sarıkaya yalanlamıyor, inkâr etmiyor, tekzip yayınlamıyor. Ama ben yazınca kıymete biniyor.

 

Sinan Oğan tarafından Haber Türk'teki programa telefonla bağlanması istenen Muharrem Sarıkaya, programa katılıp konuşsaydı, bende katılıp bunları ifade edecektim.

 

Hadi "Bu seçim, Demirtaş'ın kişiliğiyle HDP'yi Türkiyelileştirdi. Bu Türkiye için kazanımdır." Hiç sözünü kullanmadın, o sözün tüm gazetelerde hiç yer almadı diyelim, ya 1 Kasım seçimleri öncesi "HDP barajı aşar, MHP'de yönetim değişmezse aşamaz" sözlerinde mi yalan Sinan Oğan?

 

Bir dediğin, diğerini tutmuyor. Ha bu arada senin 2011 yılına kadar Ülkücü olduğuna dair bir liseden, bir Üniversite'den şahidin var mı?

 

Senin durumunda Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversiteden bir tane arkadaşının çıkmaması gibi bir durum gibi değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.