Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

İRAN DİPLOMATİK VE STRATEJİK AKLINI YİTİRDİ!

Türkiye, Irak ve Suriye'deki PKK kamplarını bombaladığında, İran ABD ve Rusya'nın ağzıyla Türkiye'yi kınamıştı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, "Merkezi hükümetin izni olmadan diğer ülkelere yapılan herhangi bir müdahale, kınanılacak bir eylemdir. Uluslararası kurallara aykırı bu eylem, yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Bu tip eylemlerin olmamasını ve durdurulmasını tavsiye ediyoruz." açıklamasında bulunmuştu. Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadelesine karşı çıkan İran'a PKK'nın PJAK kolu saldırıda bulundu. Saldırıda 2 İranlı asker ölürken 7 asker yaralandı. 

PJAK'ın bu saldırı sonrası İran Emniyet Genel Müdürlüğü Sınır Muhafızları Komutanı General Kasım Rızayi ne dedi biliyor musunuz?

Kasım Rızayi akıl almaz şu açıklamayı yaptı : "Kesinlikle bu eyleme sert karşılık vereceğiz. Olaydan Türkiye'yi sorumlu görüyoruz. Diplomatik kanallardan da konuyu takip ediyoruz ve bu konuda ilk adımları da atmış bulunmaktayız" 

Hem Türkiye'nin PKK'ya karşı yaptığı mücadeleden rahatsız ol, hem de PKK'dan saldırı görünce Türkiye'yi sorumlu tut…

Deliler kervanına İran'da katıldı.

Türkiye hem içeride, hem sınır ötesinde terör örgütü PKK'ya karşı mücadelesini sürdürürken, ABD ve Rusya safında yer alıp buna karşı çıkan İran'ın Türkiye'yi suçlaması deli saçması değil de nedir?

Daha 1 ay önce Türkiye'nin PKK ile yaptığı mücadeleden rahatsızlığını belirtmiş İran'ın bugün Türkiye'yi suçlaması ve tehdit etmesi bize bir tezgâh kokusu hissettirmektedir.

İran'a 1 ay önce yine bu köşeden "Düşünün İran bile TSK'nın PKK kamplarını bombalamasından dolayı "Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarının ihlali anlamına geldiğini" belirterek rahatsızlık duyduğunu ifade ediyor. İran sözde bir İslam ülkesi ama tutumu aynı ABD, Rusya gibi… Oysa bu kendini uyanık sanan, herkesi hafızasız sanan İran, PKK kendine PJAK koluyla musallat olduğunda kimseden izin almadan Kandil'i defalarca bombalamıştı. Yakaladığı tüm PJAK'lı (PKK) teröristleri sorgusuz, sualsiz idam eden İran şimdi Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesini eleştiriyor. Oysa bizler bile, bir zamanlar İran'ın PKK'ya karşı verdiği tavizsiz mücadeleyi Türkiye'nin örnek almasını temenni ediyorduk. İran, PKK'nın saldırıları kendine yöneldiğinde kimsenin gözünün yaşına bakmamış ve bu mücadelenin karşılığını tam olarak almıştı. PKK'nın İran kolu olan PJAK adeta yalvararak ateşkes istemiş ve sonrasında tüm terör eylemlerine son vermişti. Gel gör ki, Kandil'i bomba yağmuruna tutmuş İran, bugün PKK'nın kamplarının Türkiye tarafından bombalanmasını Irak'ın toprak bütünlüğüne müdahale olarak yorumluyor. İran, elbette Irak'ın toprak bütünlüğünü zaten bozmaya çalışanın Barzani ve PKK ikilisinin olduğunu bilmeyecek kadar aptal değildir. Ama Türkiye düşmanlığı moda olduğu için İran'da ABD, Rusya ağzıyla konuşarak yerini almaktadır." şeklinde tepki göstermiştim.

İran, ABD'nin PKK'ya yaptığı silah yardımının kendini de vuracağını hesaba katmadan, ABD'nin ağzıyla Türkiye'yi suçluyordu. Uzun zamandır ateşkes anlaşması yaptığı PJAK, İran'a yönelik saldırılarına başladı. Elbette bunun devamı gelecek… ABD, mayın eşeği PJAK'ı İran'ın üstüne salacaktır. İran bunu görmeden terörle çok ciddi bir mücadeleye giren Türkiye'yi suçlaması, kendi başına gelecek tehlikeyi göremediğini göstermektedir.

PKK mücadelesinde Türkiye'ye yardımcı olması gereken İran'ın diplomatik ve stratejik aklını yitirdiği anlaşılmaktadır.

Yakında ne düşündüklerinin kokusu çıkar. Merakla bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.