Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'in HDP rol paylaşımı

CHP kullanım haklarını elinde bulundurduğu Meral Akşener’in partisini milliyetçi- muhafazakâr topluluktan koparmak istemiyor. Meral Akşener’in HDP’yi “Kürtlerin siyasal temsilcisi” görmeye kadar yakınlaşması, İP içinde birçok istifaya ve dağılmaya sebebiyet vermişti. Bunu fark eden Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener’e “HDP terör örgütünün uzantısıdır” dedirterek zaman ve mesafe kazandırdı. Susması onu gösteriyor. Bunun başka bir izahı yoktur.

Türk devleti hem içeride, hem dışarıda terör örgütü PKK’ya karşı çok ciddi mücadele veriyor. Güneydoğu bölgesinde terör örgütü PKK’ya nefes aldırmıyor, Irak ve Suriye’deki PKK’lı teröristlere bomba yağdırıyoruz. Gerçekten de tarihin en büyük operasyonları yapılıyor. Bu operasyonlar karşısında rahatsız olup çırpınan bir HDP var, terör örgütünün uzantısı HDP’nin bu çırpınışına “demokrasi, özgürlük” kılıfı giydirerek sahip çıkan bir de CHP var…

Türk devleti terör örgütü PKK’ya karşı tavizsiz mücadele verirken her kim HDP’yi, terörist Demirtaş’ı korumaya, kurtarmaya çalışıyorsa o kişi ve kurum kesinlikle PKK yardım ve yaltakçısıdır.

Konu HDP’yi, terörist Demirtaş’ı savunan, koruyanlardan açılmışken, ben dikkatimi çeken bir konuya yoğunlaşmak istiyorum. Daha öncede bunu vurgulamıştım.

Biliyorsunuz “Millet ittifakı” adı verilen ittifak resmiyette CHP-İP arasında oluşuyor. Resmiyete alınmadan işbirliği yapılan parti de PKK’nın siyasi uzantısı HDP’dir. Kemal Kılıçdaroğlu-Ahmet Türk arasında konuşularak kurulan ittifakın meyvesini seçimlerde yiyen CHP olmuştur. Seçimlerden sonra birçok CHP’li yöneticinin HDP ve terörist Demirtaş’a “CHP’ye seçim kazandırdılar” diye teşekkür etmesi zaten bu işbirliğinin tartışmasız delilidir.

 Meral Akşener’in partisi CHP’nin HDP ile bu ittifakına, işbirliğine asla itiraz etmedi. Hatta çok memnun oldular. Ama toplumdan bu ittifaka tepki geldiğini gördüklerinde de inkâr yoluna gittiler. Ama HDP’yi “Kürtlerin siyasal temsilcisi” gören, CHP-HDP ittifakına susarak destek veren, HDP ile Anayasa değişikliği için yanyana gelen, Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer’in HDP aşkına alkış yine Meral Akşener’in partisiydi.

Ama ne olduysa seçimlerden bir yıl sonra Meral Akşener HDP’yi “terör örgütü PKK’nın uzantısı” ilan etti. Hani olur ya aşk yaşayan çiftler birden kavga ederler, karşılıklı birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya dökerler, HDP-İP arasındaki aşk sonrası böyle bir kavga başladı.

Asıl ilginç olan ise CHP’nin bu kavganın hiçbir yanına girip, “Durun siz eski âşıklarsınız” diye ayırmaya kalkmamasıdır. Bu size de çok ilginç gelmiyor mu?

CHP’nin resmi ittifak ortağı İP, CHP’nin asıl aşkı olan ve ondan gayrimeşru çocukları olan HDP’ye “terör örgütü PKK’nın uzantısı” hitabında bulunuyor. CHP’den başta Kemal Kılıçdaroğlu ve herhangi bir CHP’li yönetici çıkıp da “Yahu biz HDP’yi yasal bir parti olarak göstermek için kendimizi yırtıyoruz, ‘HDP terör örgütünün uzantısıdır’ demek de neyin nesidir” diyemedi.

Resmi ortağınız İP, can yoldaşınız HDP’ye “PKK’ya yardım ve yaltaklık eden parti” diyor siz de buna susuyorsanız, ya PKK ile işbirliğini kabulleniyorsunuz ya da İP ile aranızda rol dağılımı yapıp rolünüzü oynuyorsunuz.

Hangisini yapıyorsunuz Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener? Rolünüz nedir burada?

CHP sayesinde İP isimli partisi meclise girmiş Meral Akşener birden makas değiştirip “HDP terör örgütünün uzantısıdır” diyorsa, Kemal Kılıçdaroğlu’nun buna bir cevap vermesi gerekmiyor mu?

2-3 ay geçti bu konuda tek yorum yapmadığı gibi, ortağının “HDP terör örgütünün uzantısıdır” dediği halde HDP’nin terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklık yüzünden ödediği bedeller yüzünden Türk devletine, hükümete isyan ediyor.

Cumhur ittifakının iki lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli hem HDP’yi terör örgütünün uzantısı olarak görüyor, hem de teröre destek yüzünden ödemeleri gereken bedel neyse onun arkasında dimdik duruyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener terörist Demirtaş’ın tahliye edilmesini isterken, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli tutuklu Selahattin Demirtaş’ı “terörist” olarak sıfatlandırıyor. Arada böyle büyük fark var…

Bundan sonra CHP ne zaman HDP’ye sahip çıkarsa Kemal Kılıçdaroğlu’na Meral Akşener’in “HDP terör örgütünün uzantısıdır” sözü hatırlatılmalıdır. Ve Meral Akşener’in bu sözü karşısında ne düşündüğü Kemal Kılıçdaroğlu’na bir an önce sorulmalıdır. Eğer Kemal Kılıçdaroğlu “HDP terör örgütünün uzantısıdır” sözüne katılmıyorsa, CHP-İP ittifakının muhatapları yollarını ayırması gerekmiyor mu? Kemal Kılıçdaroğlu hala HDP’ye sahip çıkarak Meral Akşener’e katılmadığını zaten gösteriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “HDP terör örgütünün uzantısıdır” sözüne tepki göstermeden hala HDP’yi can yoldaşı olarak görmesi CHP-İP arasında bir rol dağıtımı olduğunu gösteriyor.

CHP kullanım haklarını elinde bulundurduğu Meral Akşener’in partisini milliyetçi-muhafazakâr topluluktan koparmak istemiyor. Meral Akşener’in HDP’yi “Kürtlerin siyasal temsilcisi” görmeye kadar yakınlaşması, İP içinde birçok istifaya ve dağılmaya sebebiyet vermişti. Bunu fark eden Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener’e “HDP terör örgütünün uzantısıdır” dedirterek zaman ve mesafe kazandırdı. Susması onu gösteriyor. Bunun başka bir izahı yoktur. Kemal Kılıçdaroğlu nasıl ki, Davutoğlu ve Babacan için “Ortak noktalarda benzerliklerimiz yüzde 99” diyerek, onları kanatları altında tutup Cumhur ittifakına zarar verdirmek istiyorsa, Meral Akşener’in de “Cumhur ittifakı tabanında nefret edilmesinin” önüne bu rol dağılımıyla geçmeye çalışıyor.

Ama bunlar hangi rol dağılımını yaparlarsa yapsınlar yine cibilliyetlerini göstermekten uzak duramıyorlar.

Meral Akşener iki ay önce “HDP terör örgütünün uzantısıdır” dedi. İP’in Antalya milletvekili Hasan Subaşı önce geçtiğimiz hafta “Önce ‘HDP, PKK’nin uzantısıdır’ konusu sürekli işlenerek şeytanlaştırılır…” diyerek ortaya çıktı, geçtiğimiz günlerde de “HDP’ye husumet duymuyorum. Selahattin Demirtaş hemen tahliye edilmeli” açıklamasını yaptı. Hem Genel Başkanı Meral Akşener’in sözünü HDP’yi şeytanlaştırma görüyor, hem PKK’ya yardım ve yataklık eden HDP’ye husumet duymuyor, hem de Hendek-Çukur olaylarında 793 askerimizi, polisimizi şehit eden katilleri azmettiren, Kobani olaylarında HDP’lileri sokaklara dökerek 52 kişinin ölümünden sorumlu olan terörist Demirtaş’ın tahliyesini istiyor. Eğer Meral Akşener “HDP terör örgütünün uzantısıdır” sözünde samimi ise bugün Antalya milletvekili Hasan Subaşı’nın istifasını almalı ve CHP ile olan işbirliğini bitirmelidir. Öyle kuru kuruya “HDP terör örgütünün uzantısıdır” demenin bir manası yoktur. O yüzden “Hem ayranım dökülmesin hem yoğurdum ekşimesin” ayaklarını artık bırakın…

Bekliyoruz Meral Akşener hem o HDP sevdalısı milletvekili ihraç edilecek, hem de HDP’yi can yoldaşı gören CHP ile ittifakın bitecek… Bari bir kere samimiyet testinden geç...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yıldıray ÇİÇEK Arşivi
SON YAZILAR