Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

"ÖNCE ÜLKEM VE MİLLETİM, SONRA PARTİM VE BEN"

MHP Lideri Devlet Bahçeli, MHP'nin Türk siyasetindeki varlığını ve duruşunu her daim "Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben" anlayışıyla izah etti. Ülkenin her meselesinde, tavrı Türk milletinin menfaatlerinden yana olmuştur. Hiçbir meseleye oy kaygısıyla ve popülist düşüncelerle yaklaşmamıştır. O yüzden toplumun sağduyulu her kesimi tarafından "Devlet Adamı" sıfatı en çok yakıştırılan kişi olmuştur. 15 Temmuz darbe girişimi karşısında duruşu ise, bu sıfatını tüm Türkiye nazarında taçlandırdı.

Türkiye taçlanan bu özelliğini şimdi her alanda konuşmaktadır.

Ben, bugün birçok kişinin de dikkatini çeken iki manzaradan örnekler vererek, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben" anlayışına uygun davranışlarının çizgisini göstermek istiyorum.

Birincisi, 15 Temmuz darbe girişiminde uğradığı bombalı saldırıda 50 şehidin verildiği Gölbaşı'ndaki Özel Harekât Merkezi'ni ziyaretinde yaşandı.

İkincisi de, Yenikapı'da gerçekleşen "Demokrasi ve Şehitler Mitinginde" yaşandı.

Her ikisinde de, "ülkem ve milletim" anlayışının önüne asla "partim ve ben" anlayışını getirmediğine dair örnekler verdi.

50 şehidin acısını yaşayan Gölbaşı'ndaki Özel Harekât Merkezi'ni ziyaretinde, iki çocuk fotoğraf çekilmek için yanına gelmiş ve poz verirken elleriyle bozkurt yapmış, MHP Lideri Devlet Bahçeli'de şefkatli bir şekilde o çocukların parmaklarından tutup, bozkurt yapan ellerini çok hafifçe ve tebessümle kapatmıştı. 

Gittiği yer Bozkurt yuvasıydı ama acıların hala sıcaklığını koruduğu yerde "çocuklarla siyaset yaptı" dedirtmemek için böyle bir hassasiyet göstermişti.

"Demokrasi ve Şehitler Mitingine" gitmeden MHP teşkilatlarına yönelik bir genelde yayınlamıştı ve o genelgede ifade ettiği " İstanbul Yenikapı'da yapılacak miting partiler üstü bir anlayış ve fedakârlığın tezahürüdür. Bu itibarla parti bayrak, flama ve dövizlerin alana getirilmemesi, siyasi sloganların atılmaması, yalnızca Türk bayrağının kullanımı, müşterek söz ve çağrıların seslendirilmesi sağlanacaktır." Sözünü aynen uygulaması da MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin hassasiyetlerinden bir başka örnek olmuştur. 

Karşısında bulunan 5 milyon kalabalığı selamlarken "Bozkurt" işareti yapmadan selamlaması ve konuşmasıyla Türk milletinin takdirini kazanması "Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben" anlayışında nasıl hassas ve haklı olduğunu göstermiştir. Rabia işareti yaparak selamlama yapanlarında elbette ders alacağı bir duruşu sergilemiştir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'ye ait bu iki manzara, sosyal medyada takdirle karşılanan yorumlarla tartışıldığı için, bende yazıma konu olarak seçtim.

Türkiye'nin en büyük ihtiyacı "Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben" diyenlerin sayının artmasıdır. Bu manada MHP Lideri Devlet Bahçeli herkese büyük bir örnektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.