Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

AMA MUHAFAZAKAR: “AYHAN BİLGEN”

Ama muhazakâr…

Ama eşi başörtülü…

Ama MAZLUMDER kökenli…

Bir kişi de çıkıp demiyor ki; Ayhan Bilgen muhafazakar kimliğini kullanarak PKK , Ermeni-Taşnak lobileri ve Mason locaları ile olan ilişkisini  kamufle mi ediyor?

Sahi kim bu Ayhan Bilgen?

Ayhan Bilgen; 2000’li yılların başında MAZLUMDER Ankara Şube Başkanlığı ve genel yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. Mayıs 2006′da Mazlum-Der 7. Genel Kurulu’nda, iki yıl için genel başkanlığa seçilmiştir. Aynı zamanda Özgür Gündem ve Evrensel Gazetelerinde de köşe yazarlığı yapmıştır. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Bin Umut Adayları kapsamında Konya’dan bağımsız milletvekili adayı olmuştur.

2014 senesinde toplanan Demokratik İslam Kongresi kurucularından birisidir.  7 Haziran 2015'te yapılan genel seçimde 25. Dönem HDP Kars Milletvekili olmuştur. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimde Kars ilinden tekrar seçilerek 26. Dönem Kars Milletvekili olmuştur. 2015 Ağustos ayında HDP'nin ilk parti sözcüsü olmuştur.

2015 Aralık Ayında İstanbul'da toplanan 2. Demokratik İslam Kongresi Koordinasyon Kuruluna seçilmiştir. TBMM 26. Dönem TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Katip Üyesidir. 2019 yerel seçimlerinde HDP'den Kars Belediye Başkanı seçilmiştir.

*

Gel gelelim çelişkiler zincirine…

MAZLUMDER ve HDP? Demokratik İslam Kongresi ve Evrensel Gazetesi? Ve daha bir çok çelişki…

Peki MÜSİAD ve Ayhan Bilgen desem?

aysenaz-cimen-ayhan-bilgen.jpg

Kars MÜSİAD ile Ayhan Bilgen arasında Bilgen, belediye başkanı seçildikten sonra bir tebrik trafiği olmuş. Merak ettiğim husus şu; bildiğiniz üzere Bilgen Kobane soruşturması kapsamında şu anda içeride. Peki MÜSİAD, Ayhan Bilgen’i cezaevinde de ziyaret edecek mi? Yoksa her şey çıkar ilişkisinden mi ibaretti ya da Ayhan Bilgen muhafazakar kimliği için MÜSİAD vb. kurum, kuruluş ve dernekleri ile kendisini kamufle mi etti?

*

Yaklaşık 2 ay önce; Türkiye’de ilk kez bir belediye başkanı The Washington Post’a haber olarak çıktı. Sizce hangi belediye başkanı? Diyarbakır, Van, Mardin? Hiçbirisi…

Cevap: Kars…

Görevden alınmadan önce küresel sistemin öncü gazetesine söyleşi veren Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP’li belediyelerin hedef yapılmasının artık Türkiye siyasetinin bir özelliği haline geldiğini belirterek “Her gece yattığımızda sabah gözaltına alınabileceğimiz ihtimalini düşünüyoruz. Hepimizin her an başına geleceğini biliyor ve bunun endişesini taşıyoruz. Bu bir hukuk devleti için çok riskli bir durum.” demişti.

Fakat Bilgen, gözaltına alındıktan sonra HDP ile ilgili üstü kapalı bazı açıklamalar yaptı, Bilgen’in bu açıklamaları HDP kanadı ile beraber Türkiye siyasetinin de kafasını karıştırmış durumda.

Şahsen açıklamalarına ufak bir göz attığımda; hiçbir siyasi partinin HDP ile açık bir şekilde ittifak yapamadığını, HDP’nin geniş kitlelere yayılamamasının sebebinin kendi yönetiliş biçiminden kaynaklandığını, aslında Kandil-İmralı-Cezaevleri üçlüsünün HDP siyasetine bir zararının olmadığını fakat bu üçlünün kontrol altında tutulması ve siyasete müdahalesinin engellenmesi gerektiğini, parti içindeki özeleştirilerin içinin boş kaldığını, parti dilindeki sloganik tutumun toplumun özüne zarar verdiğini ifade etmiştir…

*

Bilgen’in geçtiğimiz hafta yapmış olduğu bu açıklamaların üstüne muhafazakar Kürtçü kesimden Ayhan Bilgen’e bir bir destek açıklamaları geldi. Fakat kendisini sosyalist Kürtçü olarak ifade eden kesimden ise “Bilgen, bize namaz kılın diyor ama kıbleyi göstermiyor.” şeklinde eleştiriler geldi.

Siyasetin geçmişine şöyle bir baktığımızda; 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP, CHP’yi ziyaret edip bir ittifak teklifinde bulunmadı mı? BULUNDU. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP ve İyi Parti, HDP’ye destekleri için teşekkür etmedi mi? ETTİ.

O vakit, Ayhan Bilgen ittifak derken hangi siyasi partiyi kast etmektedir? Bütün siyasi partilerden arınmış bir Türkiye İttifakı’nın canlanmasını mı istemektedir? Yoksa muhafazakar Kürt siyasetçisi postu altında Ak Parti ile HDP’yi barıştırmak mı istemektedir?

Orasını Allah bilir…

Fakat; Kars’ın şöyle bir yereline indiğimizde 2019 yerel seçimlerinde Ayhan Bilgen’in sadece HDP kanadından oy almadığı kesin. MESELA; Bilgen,  gözaltına alındıktan sonra hemen hemen her siyasi partiden insanın “Ayhan Bilgen, masumdu, adam gibi adamdı, mafyaların önünü kesti…” söylemlerine denk gelmemeniz imkansız. “Ayhan Bilgen’in PKK Ermeni lobileri ve Mason locaları ile ilişkisi vardı. Peki buna ne diyeceksiniz?” diye sorduğunuzda ise bu soruya olumsuz bir cevap almanız neredeyse imkansız.

Cevaplar ise: “Ama Ayhan Bilgen muhafazakar kökenli, ama Ayhan Bilgen MAZLUMDERLİ, ama Ayhan Bilgen Kürt değil Alevi, ama Ayhan Bilgen Caferilere kucak açtı…” vb…

Anlayacağınız Türkiye siyasetinde MUHAFAZAKAR iseniz her şey mubahtır. Ayhan Bilgen işte bu durumun en somut örneği…

PKK’lı olsanız da, kadın pazarlasanız da “AMA MUHAFAZAKAR…” demeniz bütün kapıları açacaktır.

İyi uykular Türkiye’m…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum