Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

HİNDİSTAN, ERMENİSTAN’A MI TAŞINIYOR?

Uzun zamandır farklı bir yazı konusu bulanıyordum. Malumunuz herkes Taliban üzerine kalem oynatıyor.

Değerli bir arkadaşımdan konu önerisi istediğimde “Türkiye-Azerbaycan-Pakistan ittifakına karşı alınmış yeni bir cephe var. Hindistan-Ermenistan-Yunanistan üçlüsü, bu konuyla ilgili bir araştırma yapabilirsin.” dedi.

Benim payıma da açık kaynakları taramak ve üç beş kelamla sizlere anlatmak düştü. Çok fazla kaynak bulamadım gerçi ama elimden geldiğince…

Başlayalım o vakit.

*

Dağlık Karabağ’da sıcak çatışmaların başladığı zamanlarda Rus basınına şöyle bir haber yansıdı:

“Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan iş birliği yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.” Tabii bu haber basında çok fazla yer almadı fakat bu ittifak Güney Kafkasya’nın kaderi için ciddi bir milattı.

Pakistan, Azerbaycan ve Türkiye Dışişleri Bakanları, 13 Ocak`ta İslamabad`da bir araya geldi. Bu, üç devletin dışişleri bakanlarının ikinci görüşmesiydi. Toplantının ardından İslamabad Deklarasyonu imzalandı.

Görüşmede, Pakistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları bir kez daha Azerbaycan`ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini ifade ettiler, Pakistan ve Azerbaycan tarafından Türkiye'nin Akdeniz ve Kıbrıs politikasının desteklendiği vurgulandı,  Keşmir bölgesinde Hindistan`ın yerel Müslümanlara karşı baskı politikası kınandı.

*

Biraz daha geçmişe gidersek…

Hint basını 2019 yılında, Hindistan'ın Keşmir sorunu ile ilgili Türkiye'ye karşı harekete geçtiğini yazmıştı. Hindistan; Kıbrıs ve Yunanistan'ı destekleyerek Doğu Akdeniz konusunda Türkiye'yi zora sokmaya çalışırken, sözde Ermeni soykırımını da söylemlerine ilave etmeyi ihmal etmemişti.

Ayrıca Hindistan başbakanı Modi'nin Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan görüşmesine değinen Hint basını "Ermeniler Türkleri soykırımdan dolayı hala affetmediler. Türkiye soykırımı inkar etmeye devam ediyor." sözleriyle Türkiye düşmanlığı yapmaya devam etmişti.

Gazete yaptığı düşmanca yorumlardan sonra tepki çekince, Modi'nin, "Paşinyan ile Hindistan ve Ermenistan arasında gerçekleştirilecek teknoloji, tıbbi ürünler, tarım tabanlı endüstriler konusundaki iş birliğini konuştuk. Kendisi bana aynı zamanda Ermenistan'daki Hint filmleri ve müziğinin ve yoganın popülerliğinden de bahsetti." sözlerine yer vererek sözde kültürel iş birliğini önem çıkarmıştı.

Devam edersek…

*

Son zamanlarda Hindistan merkezli “Chanakya Forum” sitesinde Ermenistan-Hindistan ilişkilerinin güçlendirilmesi için bir makaleye yer verildi. Makalede ilginç gelen kısımları sizlerle paylaşıyorum:

Orta Asya’da; Türkiye, Çin ve Rusya arasında devam eden rekabet çerçevesinde, Hindistan’ın daha büyük bir rol üstlenmesi, Hindistan’ın siyasi, askeri ve ekonomik varlığının Ermenistan’a doğru genişlemesi gerektiği düşünülüyor.

Hindistan ile Ermenistan’ın, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan üçlüsüne karşı nasıl hareket edebileceğini ele alan makalede: “Hindistan, devasa ekonomik ve askeri güce, Ermenistan ise, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ile İran arasında önemli bir stratejik konuma sahiptir. Ermenistan, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün üyesi ve Avrasya Ekonomik Birliği’nin, İran’la sınırı olan tek üyesidir. Eğer Hindistan, Avrasya ve İran ile yakın ilişkiler kurmak istiyorsa, bu onun için iyi bir fırsattır.” şeklinde bir ifadeye yer verilmiştir.

Bütün parçaları birleştirecek olursak, özellikle de Afganistan sınırlarındaki ülkelere baktığımızda (Pakistan, İran, Çin ve Orta Asya ülkeleri) önümüzdeki günlerde bu ittifakın daha da güçleneceğini öngörmemek imkansız…

Ne yazı ki açık kaynaklardan ulaşabildiğim bilgiler oldukça kısıtlıydı, bu kısıtlı bilgiler çerçevesinde sorumu sorup, yazımı sonlandırıyorum:

Hindistan, Ermenistan’a mı taşınıyor?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum