Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

BARZANİ VE KAVGASI

“Paçavra denilen bu bayrak, Irak Anayasası’nda tanımlanan Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin resmi bayrağıdır. Bayraklar, her halkın ve o bayrak altında yaşayan yurttaşların onurudur. Bayrağa hakaret toplumsal barışa düşmanlıktır, kabul edilemez.” CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu.

Sosyal medyada İYİ Parti Sakarya il başkanının, dış işleri bakanı ile Neçirvan Barzani’nin Ankara’da görüşmesinden ötürü yapmış olduğu bir paylaşımı üzerine Sezgin Tanrıkulu sosyal medya hesabından bu cevabı verdi.

Sonrasında ise ortalık karıştı, herkes birden Barzani’nin avukatı kesildi.

Hiç boşa nefesinizi tüketmeyin. Zira samimi gelmiyorsunuz.

Kaç aydır ABD’nin garantörlüğünde YPG ile Barzani oturtulup, konuşturuluyor, Irak ve Suriye peşmergeleri ile YPG arasında bir ittifak kuruluyor ve bunların hiçbirine gıkınız çıkmıyor. Barzani’nin petrol pastalarına ihaleler ile ortak olmak için cana atıyorsunuz sonra vay efendim Neçirvan Barzani gelmiş görüşmüşler, lanet olsun, yazıklar olsun methiyeleri…

Geçin kardeşim bunları geçin siz.

Kusura bakmayın ama aynı yere hizmet ediyorsunuz hepiniz.

*

ABD, YPG/PKK’ yı artık Ortadoğu coğrafyasında tek güç haline getirmek istiyor. Bunun için de peşmergesiymiş PKK’sı imiş hepsini tek çatı altında toplayıp projesine bir nokta koymak istiyor.

Bu yüzden geçtiğimiz aylarda, hem Suriye’de hem de Kuzey Irak’ta ABD ve Fransız heyetlerinin de katıldığı çok sayıda toplantılar yapıldı. PKK ile Barzani’nin grupları arasında nihai anlaşma sağlandı.

ABD’li büyükelçi William Roebuck ve Türkiye’nin kırmızı listede aradığı terörist Mazlum Kobani kod adlı Ferhad Abdi Şahin’in de katıldığı bir basın toplantısı ile anlaşma Kamışlı’da kamuoyuna duyuruldu. Yapılan açıklamada PKK ile ve ENKS’nin 2014’te imzalanan Duhok Anlaşması çerçevesinde birleşecekleri ifade edildi. Duyuruya göre Barzani ile PKK arasında önümüzdeki günlerde yeni bir genel anlaşma imzalanacak.

Anlaşmaya göre savunmada ortaklık kurulacak, sözde askeri birlikler terör örgütü YPG çatısında birleşecek. Demokratik özerklik ve kanton sistemi güçlendirilecek.

Kısacası ABD, YPG/PKK’ yı meşrulaştırıp Barzani ile kamufle edip YPG/PKK’ yı bir siyasi koalisyon haline getirmek üzere.

*

ABD; nasıl ki bu iki grubu bir araya getirdiyse, Türkiye ile PKK’yı da aynı masaya oturtup işbirliği yaptırmak istiyor. ABD bu gruplara ne vaat ettiyse Türkiye’nin ne yapıp ne edip bu oyunu bozması lazım. Irak eşittir Suriye. Türkiye’nin bir an önce bölgedeki Arap ve Kürt aşiretlerle görüşüp ABD, Fransa ve Rusya’nın oyunlarını bozması lazım.

Bazıları diyecek ki Barzani son zamanlarda PKK ile sert bir çatışma içerisinde, bu dediklerinin doğruluk payı nedir?

            Öncelikle Barzani’nin bölücü nitelikte bir Kürt milliyetçisi olduğunu unutmayalım, PKK’ ya durmadan söverek muhtemelen köprüden geçinceye dek ayıya dayı diyecek.

            Suriye’deki bu proje Türkiye’yi vuracak, ardından  Irak’a sıçrayarak Kerkük ve diğer bütün Türkmeneli cephesi  tamamen elden gidecek…

Gerçek bu, isterseniz kulağınızı tıkayın !

*

Barzani ciddi ciddi parlatılmaya başlandı. Son zamanlarda bakıyorum da Barzani’nin sözcüsü Hilal Kaplanların, Nagehan Alçıların yerini tutmak isteyen başka sözde gazeteciler var.

Bunlardan birisi de Yaşar İçen.

Bu kadının; Barzani’nin gazetesi Rudaw’a yazmış olduğu bir köşe yazısı dikkatimi çekti. Başlığı ise şu şekilde: “NOBEL VE ENTRESAN LİDER NERÇİVAN BAZRANİ.”

Sonra kadının geçmişine, yapmış olduğu faaliyetlere şöyle bir göz gezdirdim. Üniversitelerde falan konferanslar veriyormuş, siyaset bilimciymiş, gazeteciymiş, Barzani’ye methiyeler düzmüş, Barzani’nin IKBY başkanı olduğunda bizzat yemin törenine davet edilmiş, Barzani çok yumuşak kalpli bir adammış, gözlerinin içine her zaman gülerek bakarmış vs. vs. vs…

Bu insanlar, PKK’nın arka bahçesinin Barzani olduğunu bilemeyecek kadar ya çok iyi niyetliler ya da çok iyi oyuncular.

Neyse, konuşacak daha çoooook konumuz olacak anlaşılan. Bu arada Türk devlet aklı geleneğini temsil eden gazetecilerin sayısının artması en büyük temennim. Zira dört bir yanımız bu gidişle ideolojik olarak etnik köken terörizminden beslenen, faşist ve devletçilik anlayışından uzak  sözde gazetecilerden ibaret olacak.

Barzani ve kavgasının ardında büyük oyunlar yatıyor ve yatacak. Halen bu hikayelere inanlar varsa onlara duymak istedikleri masalları anlatabilirim…

Yalnız benim safım, acıtan gerçeklerde. Şayet bir gün canınız acımak isterse seve seve acıtabilirim.

Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum