Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

BARZANİ’NİN KANDİL OPERASYONLARINA YAKLAŞIMI

Bir yılan hikayesine döndü 12 Mayıs Irak seçimleri.

Irak'ta DAEŞ’ in yenilmesinden sonra düzenlenen ilk seçimlerin sonuçlarıyla ilgili tartışmalar, oylamanın üzerinden yaklaşık bir ay geçmiş olmasına rağmen halen sürüyor.

Oyların ülke genelinde yeniden sayılmasına karar verildiği Irak'ta, başkent Bağdat'ta kullanılan oyların yarısından fazlasının saklandığı depolarda pazar günü çıkan yangın tartışmalara ayrı bir boyut kazandırdı.

Seçimlerin tekrarlanması çağrılarına, 12 Mayıs'ta sandıktan birinci çıkan Sadr ittifakı ise tepki gösterdi. Şii lider Mukteda es Sadr'ın üst düzey yardımcılarından Dia el Asadi, ülkeyi seçimleri yinelemeye zorlamak amacıyla çıkarıldığını iddia ettiği yangını bir komplo olarak tanımladı.

Kısacası Türkmenler yine yalnız bırakıldı, Barzani ve köpekleri yerinde durmuyor artık.

*

Irak’ta durum böyle iken TSK tarafından yürütülen Kandil Operasyonu’na Barzani’nin yaklaşımı nasıl olacak sizce?

üü

Erbil’de halkın nabzını yoklamışlar, herkes ne şiş yansın ne kebap diyor. 2009-2013 senelerinde olsaydık mikrofona konuşan bu halk, PKK’ya yapılan bu harekata karşı çıkıp, ellerinde keleşleriyle Irak sınırında Türkiye’ye namlularını çevirirlerdi.

Hendek barikat operasyonlarından sonra Çözüm Süreci tamamen sona erince ümidini kesen, Türkiye’den uzaklaşan Barzani 25 Eylül Kerkük Referandumu’ nda gerginliği had safhaya ulaştırmıştı. Ardından siyasetten çekildiğini ve kafasını dinleyeceğini(!) açıklamıştı.

12 Mayıs’ta tekrar sahalara geri indi “Demokrasi kazandı, halkım bizi de istiyor.” Diyerek. Hem de ne hikmetse TSK’nın Kandil Operasyonları’ nın yoğunlaşmaya başladığı, dillerden düşmeyeceği bir dönemde…

*

Geçen hafta IKBY yönetimi PKK’ya çağrıda bulundu. Türkiye yakında bir askeri operasyon düzenleyecek, bu yüzden PKK'yı IKBY toprakları içerisindeki mevkilerini boşaltmaya çağırıyoruz açıklamasında bulundu.

Tezatlığa bakar mısınız? Kandil Dağı Kuzey Irak’ın tam ortasında ve Sincar’da Erbil’in beslediği 27 tane PKK kampı var.

Vay efendim Sincar’Da DAEŞ ile mücadeleyi peşmerge yaptı, son 8 ayda tutuklu 853 DAEŞ üyesini Irak hükümetine peşmerge teslim etti, diyerek yavaştan Türkiye’ye yanaşmaya çalıştığını hissetmiyor değiliz çünkü söylemlerini oldukça yumuşatmış durumda Barzani ve türevleri…

Madem PKK’nın sınırdaki varlığından oldukça rahatsızsınız, 300 köye PKK yüzünden yardım götüremiyorsunuz Sincar’ da PKK’ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) ile Haşdi Şabi’ nin birbirini yemesine  üzülmemeniz gerekir, yesinler birbirini it ite kırdırılsın demeniz gerekir fakat sizin açıklamanız “Sincar’ da faaliyet gösteren her türlü milis güce karşıyız ve bunları kabul etmemiz mümkün değil.” oldu. ABD, size hümanizm maskesini kullanmayı çok iyi öğretmiş anlaşılan.

*

Kandil Dağı’na kalan mesafe 25 km. TSK an be an yaklaştıkça Barzani’nin tedirginliği de artmış vaziyette, dost görünümlü düşman maskesini arar olmuş kulislerde…

Israrla Bağdat ile olan ilişkilerini düzeltme çabasındalar. IKBY başbakanı Neçirvan Barzani fırsat bulduğu her basın toplantısında hemen hemen bunu hep dile getiriyor: “Bağdat ile olan ilişkimizi normalleşmesi için her türlü çabayı gösteriyoruz.”

Türkiye ile Bağdat hükümetinin Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı düzenleyeceği ortak operasyonların sinyali aylar öncesinden verilmişti, o zamandan beri IKBY bir göze girme çabası içinde.

Bakın biz uslandık, Irak hükümetine olan baskı ve zorba dolu tavrımızdan vazgeçtik her şey demokrasi için sadece, 12 Mayıs’ta da demokrasi ile seçildik demeye başladılar.

Tabi akıllarından geçen şey şu sanırım: “TSK bölgede PKK’yı temizlesin biz de kendi hakimiyetimizi ve gücümüzü ortaya koyalım, ne de olsa herkes bizim PKK ile eş değerde olmadığımızı biliyor kendimizi buna her türlü inandırırız, el altından da kamplara silah, para, uyuşturucu, militan teminlerini yaparız, bir süre bölgede sanki sadece peşmerge havası var izlenimini verdiririz, DAEŞ ile mücadelede peşmerge bir numara deriz ve Türkiye menfaatimize aykırı bir şey yaparsa kampların kapısını açarız.”

Zihinlerinden geçen tek gerçek bu…

*

Kandil’e düzenlenen harekatın en can alıcı kısımlarından birisi Erbil’e 100 km uzaklıkta ve Musul’a bağlı olan Mahmur’dur.

 Mahmur’ da bulunan 2 terörist kampı, 1700 terörist barınmaktadır. Kandil- Suriye- Sincar hattında lojistik bir üsse sahiptir. Ankara’nın onlarca uyarısına rağmen Bağdat hükümeti sessiz kalmaktadır.

Ne o yoksa Barzani kulağınızı mı çekti?

Ankara, Mahmur’ daki bu kamp için sadece Bağdat hükümeti ile değil Erbil ile de görüşmektedir.

Muhataplara bakarsınız, ne demek istediğimi az çok anlarsınız…

*

İlerleyen günlerde bu konuyla alakalı gelişmelere daha çok şahit olacağız.

Seçim var diye bu operasyon yapılıyor diyenler uyusun, TSK bölgeye gireli aylar oldu…

Terörle mücadelede ara verilmez, bayram tatili, seçim arifesi işlemez.

24 saat mücadele edilir, canla, kanla ve başla…

Bu arada apolet sökme muhabbeti gerçekten çığırından çıkmaya başladı, Kandil Operasyonu’nu da İsmail Metin Temel Paşa yönetecek, birileri bu duruma çok sevinmeyebilir.

Onları mitinglerinde “Devletçi ve milliyetçi bir vatansever” kimliği ile kitlesine hitap etmesini rica ediyorum…

Zira bu milletin bölünmeye değil birleşmeye ihtiyacı var…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum