Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

FETÖ’NÜN ORTA ASYA’DAKİ PROJESİ

Muharrem’in 10’u geldi mi Kerbela’ya bir hüzün çöker.

Matem bütün canlıların yüreğine düşer, belki de Ortadoğu’da sönmeyen ateşin asıl sebebi budur…

Yezid hep Yezid idi…

Ruh aynıydı sadece bedenler değişti.

Modern çağın Yezidleri o kadar çok ki…

Hele ki Türkiye’nin…

*

15 Temmuz darbe girişiminden beri FETÖ’ nün artık Türkiye’deki yapılanmasını hemen hemen hepimiz çözdük. Askeriyedeki, yargıdaki, emniyetteki o çözülmez düğümleri kimlerin attığını hepimiz sonunda gördük…

FETÖ’nün sadece Türkiye sınırları içinde kalmadığını hepimiz biliyoruz. Avrupa ülkeleri ya da ABD ile yetinmeyip Türk dünyası ülkelerinde de çok ciddi bir şekilde örgütlenmişler.

2008 senesinde uydu devlet olarak Afganistan’ı seçen FETÖ, ABD ve NATO destekli projelerle Afgan polisinin içine kadar sızmış.

FETÖ Afganistan’ı ele geçirme projesini ülkede iki okul açarak başlattı. Okulların sayısı daha sonra 15’e çıkarıldı. Örgüt, ilk ve ortaöğretim düzeyindeki bu okulların dışında ülkedeki üniversitelerde de ciddi bir yapılanmaya gitti. O yıllarda etkin bir kitleye kavuşan FETÖ, Afganistan’da Orta Asya ülkeleri için de eleman yetiştirmeye başladı. Afganistan’da yetişen Özbek ve Tacikler, görevlendirildikleri Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’da örgüt adına faaliyetlerde bulundu. Yapılanmanın temel taşlarını eğitim kurumlarının ardından emniyet teşkilatları oluşturdu.

*

FETÖ’nün, Azerbaycan’daki yapılanmasını ise SSCB’nin dağıldığı dönemde başlattığı söyleniyor. 1990’lı yılların başında bağımsızlık mücadelesi veren can Azerbaycan’ın bu kargaşasından faydalanıp, “Din görevlileri milleti bu zorlu mücadelede yalnız bırakmıyor.” maskesi altında her yere sızım sızım sızmışlar.

1992-93’te Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenlerin gideceği liseler açmak gibi bir program başlatıldı ve bunun üzerine Bakü’de donanımlı bir lise kuruldu fakat Fethullahçılar bu durumdan rahatsızlık duydu, o devlet liselerinin açılmaması için bayağı faaliyet gösterdi. 12 Temmuz’da MİT Başkanlığı'nca, FETÖ’ ye yönelik düzenlenen operasyon sonucu, terör örgütünün Azerbaycan kasalığını yapan iş adamı üst düzey teröristin yurt dışında yakalanarak yurda getirilmesi ile de Azerbaycan’da hangi alanda ellerinin güçlü olduğunu görebiliyoruz.Azerbaycan’da siyasette, askeriyede ve istihbaratta henüz istedikleri nüfuzu elde edemediler fakat bu açığı ekonomik projelerle kapatmayı deniyorlar.

*

FETÖ’nün Orta Asya’daki asıl kalesi Kırgızistan’dır. Kuruluşundan beri ülkede varlığını sürdüren örgüt; eğitim, ticaret, medya kurumları ve STK’larla her yere ulaşmış vaziyette. Üst düzey isimlerin çocukları FETÖ okullarında eğitim görüyor ve ülkedeki siyasi sisteme ve ülkeyi yöneten kadroya dahil oluyor. FETÖ'nün Kırgızistan'da eğitim alanında çok güçlü bir ağ kurduğu biliniyor. Örgütün ülkede çok sayıda lise ve ilköğretim okulunun yanında Uluslararası Atatürk Alatoo adlı bir de üniversitesi bulunuyor.Ülke genelindeki bu okullar Sebat Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteriyor. Örgüt üyelerine ve okullarında okuyan öğrencilere 'Sebat Kimlik Kartı' adında bir kart veriliyor ve bu kartla her kurumda işler çok kolay hallediliyor. Kırgız halkı, bu örgüt mensuplarını 'SEBAT Türkleri' olarak tanımlıyor.

*

Polis akademisinde, polis kolejinde, Kuleli’de, GATA’da okuyan yatılı Kırgız, Özbek, Kazak öğrencilere baktığımızda “Aaa ne güzel Türk dünyası ülkelerinden kardeşlerimiz bizle okuyor.” diyordunuz çoğunuz sanırım. Halbuki hepsi kalleş bir projenin birer kuklası imiş. Türk dünyalarından gelen askerlerin, polislerin birer FETÖ üyesi olarak eğitilmesi projesi, örgütün üst düzey bir yöneticisinin kullandığı bilgisayarı incelerken ‘Operasyonel Güçler’ adlı bir dosyanın içinde çıkmıştı…

Din istismarı ile yetinmeyen FETÖ, Türklüğü kullanmaya çalışarak kirli emellerine alet etti. Türkçe Olimpiyatları’nı hatırlarsınız hepiniz, Türk kültürünü yansıtan kıyafetler, folklor ekipleri, müzikleri ve daha nicesi ile herkesin gözünü boyamadılar mı?

*

FETÖ, 160 ülkede faaliyet gösteriyor. MİT’in tespitlerine göre FETÖ’nün Afrika’da 63, Asya’da 222, Avrupa’da 150, Kuzey Amerika’da 315, Güney Amerika’da 7 okulu bulunuyor. Bazı okullar, eğitim kurumları kapatılmış durumda fakat halen aktif oldukları ülkelerdeki saltanatları devam ediyor. Tabii kendini gizleyip, kripto kimliklere bürünenleri de düşünürsek işin vahameti karşısında biraz dudaklar uçuklayabilir…

*

MİT’in son zamanlarda yurt dışındaki FETÖ’cülere düzenlediği operasyonları takdire şayan bulup, gurur duyuyoruz. MİT’e verilen dış operasyon yetkisi sayesinde, 19 ülkeden 93 FETÖ mensubu getirildi. Neden daha önce verilmedi bu yetki diyorsunuz belki de, cevabını dememe gerek yok tahmin edebiliyorsunuz. 160 ülkede örgütlenmiş bir terör örgütü neden kendi ipini çeksin ki?

Orta Asya henüz temizlenmiş durumda değil fakat olsun, projeleri deşifre edilmiş durumda.

Özellikle Özbekistan’da 2005’li yıllarda FETÖ’ nün yapılanmasını çözerek Orta Asya üzerindeki projelerini deşifre eden, her iki devletin ilgili birimlerine gerekli raporları ve uyarıları gönderen Kaşif Kozinoğlu’nu yad ediyorum. 2009 senesinde Ergenekon soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunduğu Silivri’de KALP KRİZİ(!) geçirerek hayatını kaybetmişti…

Adalet elbet tecelli eder hele ki devletin adaletinin tecelli etmediği tek bir gün yoktur…

Ruhu şad ola…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.