Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

GÜNEY KÜRDİSTAN ÖZ SAVUNMA GÜÇLERİ Mİ?

2000’ li yıllarda bitme eşiğine gelen PKK ile 2019 yılında direnci kırılan PKK arasında bir fark görüyor musunuz?

Şahsen aynı senaryo ısıtılıp önümüze yeniden getiriliyor.

Peki meskun mahallerden bu yana Türkiye sınırları içerisinde bitme eşiğine gelen PKK’ yı birileri yeniden güçlendirmek mi istiyor?

*

Tarih tekerrür ederse eğer en büyük korkum şu ki 2007 senesinde yaşanılan terör olaylarının yeniden hortlaması…

29 Eylül 2007 Şırnak Beytüşşebap’ta bir minibüsün PKK tarafından taranarak 7’si korucu 12 kişinin şehit edilmesi, 7 Ekim 2007 Gabar’ da 13 askerimizin pusuya düşürülerek şehit edilmesi, 21 Ekim 2007’ de 250 PKK’ lı tarafından yapılan baskın sonucu 12 askerimizin şehit edilmesi..

Farkındaysanız bu saldırılar hep Kuzey Irak bölgesinden sızmalar sonucu düzenlenmiş.

*

2017 senesinden itibaren Türkiye sınırları içinden çekilen gruplar da genelde Kuzey Irak bölgesine konuşlandı.

Özellikle 2019 yılında örgütün düzenlediği saldırılara bakarsanız Hakkari- Çukurca- Derecik kırsalı üzerinden geldiğini görürsünüz.

Yani şu an Pençe Harekatı’nın düzenlendiği Hakurk’ a sıfır kilometre üzerinden.

*

Sizlerle paylaşmak istediğim bir haber var. Aslında Rudaw’ ından tutun da Kurdistan24.net’ ine dek bütün gazete manşetlerinde yer alan bu haberin bizim medyamızda yer almamasına hiç şaşırmadım.

PKK, Kürdistan Bölgesi’nde eylem yapmak üzere “Güney Kürdistan Öz Savunma Güçleri” adı altında yeni bir yapılanma oluşturdu. Kürdistan Bölgesi’nde bulunan işgalcilere karşı saldırı düzenleyeceğini açıkladı. Üstelik “Güney Kürdistan yöneticilerinin Türkiye’nin işgalciliğine karşı sessizliği karşısında Güney Kürdistan Öz Savunma Gücü kuruldu” diye Arapça ve Kürtçe bildirisini de okudu. Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerine çağrıda bulunan grup, Irak ve Kürdistan Bölgesi topraklarının egemenliğini savunmalarını istedi.

*

Nereden mi çıktı şimdi bunlar?

Peşmergeye kızgınlarmış. Barzani bölgede Türkiye’ nin düzenlediği operasyonları destekliyormuş, engellemiyormuş. Bu yüzden Öcalan’ a olan bağlılığı hatırlatmak için bölgede hakimiyet kurma kararı almışlar.

İşin komik yanı peşmerge ile PKK’ nın birbirine gireceğini söyleyenler var.

Hala şuna idrak olamıyorlar; Barzani siyasi bir fahişedir. Sağ gösterip, sol vurur. Çıkarında aracı olarak Türkiye varsa sesini çıkarmaz öylece izler durur.

Kuzey Irak’ta Şengal bölgesinde arada kavga ettiklerine bakmayın.

Rojava’ da DAEŞ’ e karşı mücadele ediyoruz ayağına sahada beraber devriye gezen kimdi acaba?

Barzani, PKK’ sız yapamaz.

*

Türkiye, Irak’ta sınır ötesi operasyonlar düzenlerken bu tarz oluşumlara katiyyen müsaade etmeyeceğini söyleyen Barzani yönetiminin Güney Kürdistan Öz Savunma Gücü’nden haberi var mı acaba?

Pardon, bu soruyu sorarak kendimize hakaret etmiş olurum.

Şaka gibi, yakında açıklama yaparlar bizim bu oluşuma karşı bir bilgimiz yok. Türkiye’ ye zarar vermesine asla izin vermeyiz diye.

Fakat gazetelerinde, kanallarında Türkiye sivilleri katlediyor, hava sahasına yaptığı saldırılar yüzünden herkes telef oluyor karalamalarına tam gaz devam ederler.

*

Türkiye, Kuzey Irak konusunda o kadar çok hata yaptı ki…

Neresinden tutsak da düzeltsek bilmiyorum.

Sözde bu öz savunma gücünün takipçisiyim.

4 Temmuz 2003 Çuval olayının 16. Yıl dönümü gelmişken, halen Erbil’de Süleymaniye’ de alamadığımız bu intikamların ceremesini çekiyoruz.

Neyse, neyse. Bir dahaki yazım Çuval hadisesi üzerine olacak, o zaman demek istediğim her şeyi diyeceğim.

 Önümüzdeki günlerde Kuzey Irak sınırında kaynamalar olacak mı olmayacak mı özellikle takip edeceğim, şimdilik diyeceklerim bu kadar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ayşenaz ÇİMEN Arşivi
SON YAZILAR