Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

HDP’SİZ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ’NE Mİ?

İsrail'in yeni meclis başkanı Şırnak'ın Cizre ilçesinden bir Yahudi Kürt olan Mickey Levy oldu…

Ortadoğu’da gözüme çarpan ilginç gelişmelerden birisi, köşede dursun dedim.

Biliyorum çoğunuz içten içe kızıyor bana, sitem ediyor, sıkılıyor. “Bırak bu işleri neyi değiştirebilirsin ki diyor.” .

Yıllardır dil dökenler bilir vazgeçmeyeceğimi, merak etmeyin bazı konulara ilişkin suskunluğumu devreye soktum artık daha renkliyim daha tazeyim!

*

Neyse konumuza girelim.

Kendi gözlemlerimi aldım, önüme koydum. Düşündüm durdum acaba HDP, devre dışı bırakılarak yeni bir Çözüm Süreci’ne adım mı atılacak?

Malumunuz Çözüm Süreci’nin sicili kirli olduğu için bazı değişiklikler yapılarak önümüze koyulmazsa kimse yemez diye düşünüyorum.

Birkaç gün önce Selahattin Demirtaş’ın muhalefete gönderdiği mesaja bir bakalım: “Hiç kimse HDP’nin oylarını çantada keklik zannedip şu veya bu ittifakın altına otomatikman ekleyip toplama yaparak sonuç elde edeceğini düşünmesin. Kimse bizi iki kötü arasında tercihe zorlamaya kalkmasın. Biz buna payanda olmayız. Muhalefet, HDP ile diyalogdan kaçıyorsa ortada bir tuhaflık var demektir.” 

Demirtaş burada iki kötüden birini seçmek zorundayız derken neyi kast ediyor? Yoksa HDP ile ittifak kurmak isteyen başka siyasi partiler de mi var?

Karayılan’ın geçen haftaki açıklamalarını da göz önünde bulundurursak HDP ittifak değişikliğine göz mü kırpıyor?

Devam edelim.

*

HDP’ nin kapatılma davasının ilk incelemesi 21 Haziran’da görülecek. HDP kendisini feshedip yeni bir ittifakta mı yer alacak yoksa HDP sözde kapatılıp gizli bir anlaşma ve tavizlerle dolu gizli  bir ittifakta mı yer alacak?

Son zamanlarda HDP kanadı tarafından yapılan açıklamalara, röportajlara bakıldığında açıkçası kafam oldukça karışık.

Pervin Buldan yaklaşık 3 hafta önce , iktidarın bazı güçlerle ittifak yaptığını ve Çözüm Süreci’nin bu yüzden bittiğini ifade etmişti.

Ahmet Türk  Rudaw’a verdiği demecinde milliyetçi cephenin Kürtlerin nefes almaması için her yola başvurduğunu fakat bu siyasetin ömrünün çok uzun olmadığını söylemişti ve CHP’yi bu konuda kendilerini yalnız bıraktıkları için eleştirmişti.

Bütün bu açıklamalar bir tesadüf mü ?

*

Tek çözüm, devletin masasını korumak ve sağlam temellerle atılan milli bürokrasiyi inşa etmektir.

Denge politikası, içimizdeki çakalların büyük bir aldatmacasıdır.

Göreceksiniz…

Denge politikası çerçevesinde altın tepside kanlı bir makas uzatacaklar. Peki bu makası kim alacak?

İsrail'in yeni meclis başkanı Şırnak  Cizre doğumlu Mickey Levy mi?

Milletle devletin arasındaki illiyet bağını kanlı bir makasla kökten kesmek için kimleri kimleri devreye sokmayacaklar ki !

Son zamanlarda yaşanılanlara baktığımızda, Ortadoğu’daki BOP çemberi yeniden ateşe verildi. Bu çemberin asıl hedefi Türkiye Cumhuriyeti Devleti…

Tarih tekerrür eder, değil mi? Fakat unutmayın ki, tarihin tekerrürü menfaatlere zarar verecekse aktörler ve senaryolar değişir…

Bu yüzden önümüzdeki süreçte bir Çözüm Süreci düşünülecekse, aktörlerin ve senaryonun değiştiğini göreceğiz. Aksi takdirde, sicili karanlık Çözüm Süreci’ni toplumdaki bazı kesimler  kabullenmeyebilir.

 Mesela meşhhuuuuuuurr Akil Adamlar! Şaka şaka onların kalbi geniştir, bir parmak şıklatmasıyla yeniden açılım turlarına çıkarlar.

Pekiiiiii en başından beri bu ihanete karşı olanlar , onlar ne yapacak?

Zamanla göreceğiz. Ah be Yahya Kemal ne de güzel demişsin!

Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Ayşenaz ÇİMEN Arşivi
SON YAZILAR