Ayşenaz ÇİMEN

Ayşenaz ÇİMEN

YENİ BİR DARBE TEHLİKESİ VAR MI?

Düşman kan içmeye ant içmişse, içmeden ölmez ve öldürmezmiş.

Kızılelma, Kızılelma…

“Uğruna can feda!” diyenler atlarına binmiş öylece beklerken, sana bir türlü neden kavuşamaz oldular?

Asena daha ufak, küçük. Tek umudu Börteler….

Börteler, yeleli atlarına binip uğrunda Kızılelma’nın uğrunda öyle bir atılacaklardı ki Asena da onların izinden gidecekti, kavuşacaklardı Tanrı Dağları’nda. Fakat korkar olmuştu artık Asena, Börtelerin üzerinde kara bulutlar gezer olmuştu. “Kuş olsam da göğe uçsam, kara bulutları savsam üzerlerinden keşke.” Demişti Asena…

Asena’nın iç geçirmesini duymuştu Börteler, Tanrı Dağları’nın zirvelerine bakarak: “Boş ver Asena, elbet kara bulutların üzerine güneş doğacak, tarih hep böyle yazmadı mı bizi.” Demişlerdi.

Asena Tanrı Dağları’na bakarak “Gök girse de kızıl çıksa da vazgeçmek yok Kızılelma’dan.” Demişti.

Börtelerden birisi dönmüş bakmıştı Asena’ya “Üzerimizdeki kara bulutlar sana değmesin, var git sen yoluna.” Demişti.

Asena’nın gözleri dolmuş, çehresi düşmüştü…

“Yoluma varıp gitsem ne fayda, ruhlarımız Tanrı Dağları’nda kavuşmayı ant içtikten sonra.” Demişti…

Gün batarken, gözler yaşlı, çehreler hüzünlü atlarına binip gitti Börteler, Asena boynu bükük ufukta kaybolana değin izledi durdu onları…

O kadar emindi ki, Kızılelma’ya bir gün kavuşacaklarına…

Gümüş hançerini beline koydu, atına bindi, göz yaşlarını sildi, kızacaktı Börteler neden ardımızdan geldin diye, olsun, Türk töresinde savaşta yarı yolda koymak var mıydı?Yoktu.

Börtelerin izinden o da gitti Kızılelma’ya…

*

15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana sorulan ve Rusya Siyasi Bilgiler Merkezi Direktörü Aleksey Muhin tarafından tekrar ortaya atılan “İkinci bir darbe girişimi olabilir mi?” sorusunun cevabını TSK geçmişi olan kaynaklara dayanarak araştırdı.Muhin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın FETÖ’ye yönelik temizlik yapmasına rağmen, kalan ABD destekli Darbeci kalıntıları ile 15 Temmuz girişiminin tekrarlanabileceği iddiasında bulundu.

Eski askeri darbeler olan; 1960 Darbesi, 1970 Muhtırası ve 1980 ihtilallerinin arkasında da ABD’nin olduğu inancı halk arasında kuvvetliydi. Bu inancın oluşmasında da CIA’in Türkiye şefi olan Paul Henze’nin 12 Eylül 1980 Darbesini Başkan Jimmy Carter’a “Bizim çocuklar başardı” diyerek haber vermesinin de katkısı vardır. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz benzer bir olayın 15 Temmuz’da yaşandığını ve darbe girişimi sırasında ABD’li bir subayın “Bizim çocuklar harekete geçti” dediğini iddia etmişti.

*

ABD, 15 Temmuz kalkışmasında elit gücü olan mandacılar, Atlantikçiler veya NATO’culardiye adlandırılan grubu kullandı. FETÖ ekibi, ordu içinde yapılanmalarına göz yuman hatta yardım eden üst grup mandacılar, Atlantikçiler veya NATO’cular tarafından yalnız bırakıldılar. Devam etmekte olan mahkemelerdeki sanıkların ifadeleri incelendiğinde mandacı, Atlantikçi veya NATO’cu ekibin ortaya çıkarılmamasına özen gösterdikleri; ancak bir an önce bir şeyler yapmaları için aba altından sopa gösterdikleri anlaşılır. FETÖ üyeleri bu nedenle hala ümitlerini kesmemiş, ordu kademelerinde eski görevlerine dönecekleri hayali ile mahkemelerde Hükümete, devlete adeta meydan okuyorlar. Geçtiğimiz hafta Suudlarda Kraliyet ailesine yakın bir gazeteci de aynı iddiada bulundu. Bu ne demek oluyor? Dış basın bu konuyu çok dillendirir oldu. Neden?

*

Bu üstü kapalı mesajları göz ardı etmemek gerek, palavra ya bunlar demeyin, zihninizin bir köşesinde olsun…

Özellikle 2018 YAŞ kararnamelerini çok iyi analiz etmek gerek.

Gerçekten FETÖ ile mücadele etmek istiyorsak, yıllarını bu taşın altına koymuş işin ehli kişilerin önünü açmak gerek. İzmir Çiğli 2. Ana Jet Komutanı Tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu’nun eğitim merkezine çekilmesi ve Konya 3. Ana Jet Harekat Üssü Komutanı Albay Mete Kuş’un terfi alamaması kafamda Hava Kuvvetleri’ne dair bazı soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu.

Mesele makam mevki, yer konum terfi meselesi değil. İstifa etseler en az 35 bin TL maaşla pilotluk yapamayacakları uçak firması yok, özel havacılık okulları açarlar paraya para havaya hava demezler, güvenlik şirketleri açarlar havaalanlarına personel yetiştirirler, seminer verirler özel şirketlerde hem yurt dışında hem yurt içinde. Bunca cefaya neden katlansınlar ki?

Bu iki isim Hava Kuvvetleri’nde öğrencilik yıllarından beri karşı oldukları FETÖ’cülerin her türlü saldırısına maruz kalmış kişiler. Sayelerinde birçok “KURMAY ALBAY” görünümlü imam darbeden önce tespit edildi, ilgili yerlere bildirildi ne yazık ki tuttukları istihbarat raporları o dönemde dikkate alınmadı. 15 Temmuz’dan sonra bütün raporlar moda mod çıkınca bir hata yapıldığı anlaşıldı ve herkes hak ettiği yerde kendini buldu.

Ya 15 Temmuz’dan sonra ne oldu? Bir süre her şey tam tıkırında gitti fakat bir yerden sonra bazı kopukluklar yaşandı. FETÖ’yle mücadele etmiş bazı devlet adamlarına ufaktan göz dağı verildi FETÖ’cüler tarafından, üstüne üstük biz de vurduk kimi zaman onları.

FETÖ’nün yeterince mağdur ettiklerini niçin biz de mağdur edelim ki? Bu yıpratma politikalarının önüne neden geçemiyoruz? Bu komutanların en başta can güvenlikleri tehlikede, bütün FETÖ’cülerin hedefindeler. En ufak bir zafiyette, Allah korusun herhangi bir kalleşçe girişimde kapısını ilk çalacakları kişilerden birisidir Mete Kuş, Yaşar Kadıoğlu. Darbe gecesi Konya’daki 3. Ana Jet’ten kalkan çoğu helikopteri, uçağı unuttuk mu?

Galiba unuttuk…

250 şehidin hatırına, unutmayalım, unutturmayalım. Tehlikeli günlerin gelebileceği dış basında çok tekrarlanır oldu.

Aman dikkat, aman…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum