TÜRKSOY’DAN TÜRK BİRLİĞİ’NE

Asya Hun Devleti, Göktür Kağanlığı, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Cengiz tarafından kurulan Türk-Moğol İmparatorluğu, Timurlular Devleti dönemlerinde büyük ölçüde Türk siyasi birliği sağlanmıştır. Fakat bu devletlerin yıkılışından sonra Türk siyasi birliği sağlanamamış, Türkler Osmanlı İmparatorluğu da dâhil olmak üzere büyük imparatorluklar kurmalarına rağmen Türk siyasi birliğini tamamen sağlayamamış ve münferit devletler halinde yollarına devam etmişlerdir. Özellikle Osmanlı Devleti, Asya’daki diğer Türk Hanlıklarıyla ilişkilerini geliştirmeye ve elinden geldiğince bu devletlere siyasi, ekonomik ve askeri alanda işbirliği yapmaya çalışmıştır.

SSCB dağıldıktan sonra bağımsızlığına kavuşan Türk devletleri, Türkiye’nin önderliğinde başta kültürel alanda olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliği yapmak maksadıyla bugün ki bilinen adıyla 1993 yılında TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) kuruldu.

TÜRKSOY’a bugün Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan olmak üzere 6 Türk cumhuriyeti üye olmakla beraber; Altay, Başkurdistan, Gagavus, Hakas, KKTC, Yakutistan (Saha), Tataristan ve Tiva Cumhuriyetleri olmak üzere 8 devlette gözlemci üye statüsüyle üyedir. Dağıstan, Doğu Türkistan, Balkarya, Karaçistan, Karakalpakistan gibi özerk cumhuriyetlerin ise TÜRKSOY’la herhangi bir organik bağı bulunmamaktadır. Dünyadaki toplam Türk nüfusu dikkat alındığında Türklerin yaklaşık 250 milyonu aşkın nüfusuyla Çinliler ve Hintlilerden sonra en kalabalık 3. Etnik grup oldukları görülmektedir.

Yukarıdaki bilgiler dikkate alındığında başta Asya kıtası olmak üzere Türklerin geniş bir coğrafyaya dağıldıkları bir çok bağımsız ve özerk devlete sahip olduğu görülmektedir. Hem coğrafi hem de nüfus özellikleri dikkate alındığında Türk etnik grubu muazzam derecede güçlü konumdadır.

Türkiye gelişmiş ekonomisi, sanayisi, askeri gücüyle Türk Devletleri arasında lokomotif ve lider ülke konumundadır. Türkiye 751 milyar, Özbekistan 67 milyar, Kazakistan 134 milyar, Azerbaycan 38 milyar, Türkmenistan 36 milyar, Kırgızistan 7 milyar ve KKTC 3 milyar dolar GSYH’ya (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) sahiptir. Makro ekonomik veriler dikkate alındığında Türkiye neredeyse diğer Türki devletlerin 3 katı büyüklüğünde ekonomiye sahiptir. Bu yönü dikkate alındığında Türkiye’nin diğer Türki cumhuriyetlerinin sanayilerinin oluşumuna katkı vermesi gerekmektedir.

Türk devletlerinin yer aldığı coğrafya zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla enerji açısından son derece önemlidir. Bu nedenle bölge ülkelerinin güvenliğini sağlamak için Türk cumhuriyetleri arasında askeri işbirliği yapılması da son derece önemlidir. Orta Asya’daki enerji yataklarını kontrol edebilmek için bölgede çeşitli faaliyetlerin yapıldığı bilinmektedir. Türk cumhuriyetleri arasında kurulacak askeri bir birlik bu manada devletlerimizin güvenliklerini de sağlayacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse 250 milyonu aşkın nüfusuyla Türkler dünyada hak ettikleri noktaya ulaşabilecek güçte ve kabiliyettedir. Bunun için Türki cumhuriyetler arasında Avrupa Birliği benzeri Türk Birliği oluşumu kurulmalıdır. Türk Birliği üye ülkeler arasında serbest dolaşım, ekonomik entegrasyon, askeri birlik, ortak dil ve kültür ve ortak para birimi gibi özellikleri barındırmalıdır. Yine Türk Birliği’nin yönetim faaliyetlerinin yerine getirilmesi için parlamento, komisyon, hukuk birimleri ve gerekli teşkilatlanma yapılmalıdır.

Asya Hun Devleti Teoman tarafından ilk kurulduğunda oğlu Mete’nin tüm Türkleri bir bayrak altında toplayacağı hayaldi.

1037 yılında çok sıkıntılı süreçler yaşayarak kurulan Selçuklu Devleti’nin 1086 yılında koskoca bir imparatorluğa dönüşeceği ve İslam aleminin koruyuculuğunun Türklere geçeceği hayaldi.

400 çadırlık Kayı aşiretinin kurulduktan 154 yıl sonra İstanbul’u fethedeceği, 217 yıl sonra İslam aleminin halifeliğini temsil edeceği ve Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük bir imparatorluk kuracağı hayaldi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti henüz 94 yaşında. Esaret altındaki Türklerin, özerk Türk devletlerinin ve kendi soydaşlarımız dışında İslam ümmetinin, tüm mazlum milletlerin umudu Türkiye’dir. Kurulacak olan Türk Birliği Türkiye’nin İslam ülkeleri arasındaki konumunu daha da pekiştirecektir.

Artık hayalini kurmaya Türk Birliği’ni düşlemeye başladık.

BİR GÜN MUTLAKA…

 

Fatih DERELİ

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.