Göksal BEŞKAYA

Göksal BEŞKAYA

MEDYANIN PSİKOLOJİK GÜCÜ; DEZENFORMASYON…

Hayatımızın her evresinde;  günlük yaşantımızla ilgili tercihlerimiz, neler düşünmemiz gerektiği hatta kıyafet tercihimize kadar bizleri etkileme gücü olan medya, özellikle siyasi alanda, toplumun davranışlarını istediği tarzda biçimlendirebiliyor. Bu duruma örnek olarak geçen gün gözüme çarpan haberi sizlerle paylaşmak istedim.
Haber Şu ;
" Almanya Ekonomi Bakanı, Peter Altmaier 750 Milyar Euro dağıttıktan sonra bisikletle eve gitti"...
Haberin kaynağı yok. iki gazete ve bazı internet siteleri dışında bir yerde yok. Tabi Bakanın bisiklete binmiş halini gösteren bir fotoğraf var. Şöyle bir baktığın zaman az önce 750 Euro dağıtmış gibi bir havası da var. 
Masa başı, birleştirilmiş bir haber olduğu çok belli. Fotoğrafı araştırdım, fotoğraf Ekonomi Bakanın bir röportaj sırasında " Boş zamanlarınızda ne yapıyorsunuz? " sorusuna Bakan şöyle cevap veriyor;  " Bisiklet Kullanıyorum ve vücut geliştiriyorum. " tabi röportajı yapanlar Bisikletli fotoğraflar paylaşmış.
Böyle bir haber Alman gazetelerinde yok! Almanca herhangi bir sitede de yok!
Peki niye benim ilgimi çekti. Medya çarpıtmalarına taze bir örnekle açıklamak için kullanayım dedim. Haberin masa başı hazırlanan, düzmece bir haber olduğunun birinci kanıtı, Alman hükümeti 750 milyar Euro dağıtmadı! Yapacağı yardımların toplam tutarı evet 750 milyar Euro ama bunu Ekonomi Bakanları hemen biraz önce ihtiyaç sahiplerinin hesabına atmadı. Bizdeki haberin ilk kısmında doğru olan tek şey yazılan "750 milyar Euro". Gelelim ikinci kısma;
Ekonomi Bakanları " röportajda , Boş zamanlarında bisiklet kullanıyorum " diyor. Çekilen ve bizim gazetecilerin kullandığı fotoğraf o boş zamanlardan birine ait.
Peki bizim başarılı gazetecilerin masa başında ürettiği bu haberin amacı ne?
Bu haber ters algı amacıyla üretilmiş, direk bilinçaltına hitap eden bir haber. Okuyan kişinin ilk aklına gelen şey şu " vay be adamlara bak, 750 milyar Euro veriyorlar, bisikletle eve gidiyorlar! Ya bizimkiler verdikleri 3 kuruş, bir kolonya, iki maske ama eve Mercedes le gidiyorlar. Hem de bizim paramızla!"
Evet dostlar biz buna dezenformasyon diyoruz ya da ters algı...
Medya çarpıtır, medya abartır, medya yalan söyler, medya hele hele satılıksa her türlü haltı yer. Medyada geçen her haber doğru değildir. Bizim medya ne yazık ki yeteneksiz, üç kitap okumamış, çoğu militan muhabir müsveddeleriyle dolu.
Ahmet Hakan , Fatih Portakal vs. vs. hangisi bir olayı gerçekten tahlil etme bilgi birikimine ve yeteneğine sahip. Bizim medyanın çapsız adamlarının, çapsız tahlil ve yorumlarına aldanmayın. Her biri tasmasıyla sahibine bağlanmış, sahibinin çıkarları doğrultusunda konuşan ve yazan adamlar.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum