Göksal BEŞKAYA

Göksal BEŞKAYA

YENİ DÜNYA DÜZENİ

ABD Batı Medeniyetinin oluşturduğu hayaller ülkesi. Demokrasi ve Özgürlükler Ülkesi diye pazarlanan zoraki bir arada olan er veya geç dağılacak olan bir ülke. ABD’nin Sosyolojik yapısına baktığımızda bir kast sisteminin özenle dizayn edildiğini görürüz. En üstte İngilizler ve elit beyazlar, bir altta özellikle İspanyolca ve Portekizce konuşan göçmenler ve en altta köle olarak ABD'ye götürülen üremeyle çoğalan Afrikalılar. Amerikalı diye saf bir ırk yok. Bu da ABD’nin gücünün orta vadede biteceği manasına gelir. Özellikle Afrikalıların birinci sınıf vatandaş sayılmaması, potansiyel suçlu sayılması ABD için ciddi bir açmaz. Genetik transfer Afrikalıları ABD'nin en kalabalık ırkı haline getirdiğinde kaçınılmaz olarak ABD ya dağılır ya da Afrikalıların yönettiği bir ülke haline gelir. Her iki durum da ABD'nin sahibi olduklarını düşünen İngilizler ve Elit Beyazların işine gelmez.

İktidarın kaynağı asabiyettir der İbn Haldun, asabiyet kan bağı olmak anlamına gelir. Tarih içerisinde tüm imparatorluklar öncelikle güçlü asabiyet bağları olan kavimler tarafından oluşturulmuş ve süreç içerisinde kaybolan bu bağ imparatorlukların yıkılmasına neden olmuştur. Tarih tekerrürden ibarettir.

Kısa vadede ABD’nin üstünlüğünü kaybedeceğini düşünmüyorum, bu Kapitalist sistemin ana vatanı olduğundan dolayıdır. Büyük sermaye sahipleri kendilerine yeni güçlü merkezler bulmadan buna izin vermez.

Orta vadede ABD’nin dağılacağı fikri olası görünüyor. Saydığım saikleri Sermaye sahipleri de görüyor. Kimse parasını iç bütünlüğü olmayan, dağılma tehdidini ensesinde hisseden bir ülkede uzun vadeli planlar yapmaz.

Dolayısıyla iç bütünlüğü en sağlam olan doğal kan bağı olan ülke hangisi diye baktığımızda karşımıza Çin çıkıyor. Ancak Elit Beyaz Sermaye Sahipleri Çine güvenmiyor. Çin de suni gündemler ve korkular yaratamayacaklarını ve istedikleri gibi at koşturamayacaklarını biliyorlar. Batı Medeniyeti ve Kapitalist sistemin en büyük açmazı bu.

Sonuç; Doğal kan bağının oluşturduğu güçlü iktidarla hiç bir suni birlik baş edemez AB, ABD, Rusya, NATO gibi tüm birlikler zorla bir arada tutulan, korkuyla sürdürülen birliktelikler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.