TEVAZU

Ülkemizdeki hoşgörüsüzlük, kutuplaşmalar, çatışmalar o kadar yüksek dozlara ulaştı ki, insanlarımız kaygılarını, geleceğimizi, çocuklarımızı hatta ülkenin BEKÂsını tehlikeye atacak boyutlara ulaştığını, her platformda, her toplantıda, çarşıda, pazarda dile getirir hale geldi.

Halbuki, TÜRK MİLLETİ' nin mazisine baktığımızda, TEVAZU, misafirperverlik, düşmana dahi düşmanca davranmayan bir MİLLET görürüz.

Hacı Bayram-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli, Mevlana Hazretleri gibi TEVAZU ABİDESİ Zatlar bu topraklardan çıkmış birer ummandır.

Günümüzde maalesef, bu saydığım Zatlardan eser kalmamış, bir MİLLET oluşturuluyor gibi bir durum söz konusu. Bir milleti yok etmek istiyorsan önce kültürünü yozlaştırıp yok edeceksin ki, o milleti çürütüp tüketesin. İşte “dış güçler” dediğimiz yerler ile “içimizdeki yerli yabancılar” bunu yapıyorlar. Bunlara önlem alınmalı, yeni nesile, yukarda saydığım Zatlar tekrar tekrar okutulmalı. TEVAZUNUN TEMELLERİ yeniden atılmalı.

Zafere eklenebilecek tek süs tevazudur.

Tevazunun aslı üçdür; Âcizliğini, Muhtaçlığını, Günahlarını bilmektir.

“İnsan tevazu ile yükselir.” ( Ebu Osman Hayri)

Tevazu sahibi olan kurtulur, kibirli olan yanar,” demiştir Hz. Ali Efendimiz.

Tevazu sahibi insan affedicidir, kötülüğe dahi iyilik ile karşılık verir, hizmet ehli olur, eli açıktır, fedakârdır, zariftir, ince ruhludur, yalan söylemekten uzak durur.

Bir de bugüne bakın. Hakaretler, saldırılar, sapıklıklar, sapkınlıklar adeta havalarda uçuşuyor.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir Hadîs-i Şerîfte; “ İnsana günah olarak, müslüman kardeşini küçük görmesi yeter” buyurmuştur. Allah' ın kullarını küçük gören, hakîkatte Allah'a karşı kendini küçük düşürmüş olur.

İnsanların, birlik, beraberlik, kaynaşma ve dayanışmasına en büyük engel, gurur, kibir, üstünlük taslama iddiaları; esasen, bütün varlığı yokluk ve hiçlik olan insan için, en büyük haddini bilmezliktir. Halbuki insanoğlunun kendinin zannettiği nimet, imkân ve meziyetler Allah'ın bir lütfudur. Tabii bunları kullanmasını bilenlere.

Yukardaki yazdığım bilgiler ışığında, bugünümüze bakacak olursak; karanlıkta yol almaya çalışan bir araba, bir insandan farkımız yok gibi.

İlk günlerde pırıl pırıl parlatılıp, cilalanarak, TÜRK MİLLETİNİN önüne birileri tarafından iteklenen, i.oğlu gibi.

Gün geçtikçe boya, cila, parlatıcı silindikçe i.oğlu' nun gerçek yüzü ortaya çıkmaya başladığı gibi.

Mübarek(!), Türk Milletine öyle bir lanse edildi, öyle bir tanıtıldı ki, zannedersin “cennetten çıkmış melek,” elinde bir aşı var, insanlara mutluluk aşılayacak, çarsı pazar ucuzlayacak, ülkede işsiz kalmayacak biri gökten zembille indirmiş gibi. Topu topu olursa bir belediye başkanı olacak. Daha seçilir se ve de meclis aritmetiğine göre çalışabilir se ! (benimki, yazdığım yazıya aykırı bir tavır ama bu i.oğlu' nun yaptıklarının yanında cennetten çıkma eleştiriler)

Daha seçilmeden Atamızın Huzurunda Anı Defterine yazdığı yazı,

Tevazu mu?

Yasalardan haberi olmayan biri gibi, mazbata diye tutturması,

Tevazu mu?

Pastanede çalışan işçiye tavrı,

Tevazu mu?

Vali Beye söylediği söz,

Tevazu mu?

YSK üyelerinin, Anayasa' nın 138. Md. hiçe sayılarak “çete” ilan edilmesi, ve üyelerinin deşifre edilmesi, üyelerin “Kızılay' da yüzünüze tükürürler” diye tehdit gibi açıklamalar yapılması,

Tevazu mu?

31 Mart seçimlerinden sonra, Akp' nin seçim sonuçlarının İstanbul' da oyların tamamının sayılmasını istediğinde, cehape' nin karşı çıktığı, daha sonraki açıklamalarında “ hayır biz karşı çıkmadık” denilmesi,

Tevazu mu ?

“Demirtaşın çizgisini beğeniyorum” demesine rağmen, hdpkk ya hâlâ terör örgütü uzantısı bir terör yuvasıdır, temelsiz temelin ve diğer leş başkanlarının, dağdaki çocuk katillerinin açık desteklerinin, inkar edilmesi,

Tevazu mu ?

İki aday arasındaki oy farkının 26000 den 13000 lere düşmesi, bu farkın çalınma olduğunun ispatlanmasına rağmen kabul edilmemesi,

Tevazu mu?

S 400 ve F 35 lerle ilgili bütün dünya, ülkenin üzerine gelirken, ne i.oğlu, ne k.oğlu ne de cehapenin sesinin dahi çıkmaması,

Tevazu mu?

İnanın, bir bu kadar daha yazsam bitmeyecek olan bunca olumsuzluklara rağmen hâlâ TEVAZU diyenler varsa; söylenecek çok söz var ama ben yine Hz. Ali Efendimizin sözüyle seslenmek istiyorum;

“ TEVAZU SAHİBİ OLAN KURTULUR, KİBİRLİ OLAN YANAR”

Ve

Ülkemiz için, BEKÂMIZ için, geleceğimiz için;

“BİZ BİRİZ SİZ HEPİNİZ” diyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.