Suriye ve Irak Türkmenleri Bayrakları Birleştirmeli

Suriye Türkmenleri, 2012'de teşkil ettiği Suriye Türkmen Meclisi (STM) yaşadığı bazı siyasal sorunlardan dolayı aktif durumda değildi. Ancak tekrar siyasi arenaya iade edilmesi konusunda birçok yazımda Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere diğer Türkmen siyasetçilerimize çağrıda bulunmuştum. Bu çağrımın ana amacı Suriye Türkmen halkının gelecek Suriye'nin siyasi ve idari erklerinde temsil edilmesinin yanı sıra ehlimizin temel hak ve hürriyetlerinin temin edilmesidir. Bu konu ile ilgili bazı adımların atılması zaruri idi. Geçtiğimiz günlerde ise, 15 Aralık 2022 Perşembe günü Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkan Harekatı Bölgesi'nde bulunan Çobanbey'de Suriye Türkmenin Meclisi'nin 6. Olağan Kurultayı gerçekleşti.

Açıkçası, uzun bir süre beklediğim bir adımın gerçekleşmesi beni içten sevindirdi. Özellikle Türkmen ehlimizi temsil edecek siyasi öneme sahip kurumumuzun aktifleşmesi bizzat arzuladığım konu idi. Çünkü inanıyorum ki bu meclis halkımızı tek çatı altında toplayacak, temel hak ve özgürlüklerini temin edecektir.

Uzun yıllardır Esad Rejimi'nin zalim politikalarına maruz kalan ve yalnız bırakılan halkımızın çaresizce aradığı haklarını bu meclisin atacağı her adımda bulmasını temenni ediyorum. Nedeni ise halkımızın bunu yıllardır bekliyor ve arıyor olmasıdır. Bunun anlamı ise '' Suriye Türkmen Meclisi, Gelecek Suriye'de, Suriye Türkmenleri'nin varlığını koruyacaktır ''.

Hepimizin bildiği, Suriye Türkmenleri'nin sorunları çok olduğudur. Bunlar ise Siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlardır. Buna ek olarak Suriye Rejimi'nin ve diğer terör örgütlerinin Türkmenlere uygulamış olduğu etnik soykırımıdır. Bu ise bir göç dalgasına ve Suriye'de Türkmen nufüs azalmasının yanı sıra Esad kontrölü altında yaşayan Türkmenlerin tecrit ve eziyet görmesine sebep olmuştur. Unutulmaması için Suriye Türkmenleri '' Halep-Lazkiye-Hama-Humus-Şam ve Golan tepelerinde bulunmaktadırlar ''.  Onun için Ehlimizin tekrar Suriye'ye geri dönüşü için Suriye Türkmen Meclisi'nin aktif durumda kalması ileriye dönük bir öneme sahiptir. Beklentimiz ise Türk Halkı'nın Suriye Türkmenleri'ne ciddi anlamda sahip çıkması ve asla yalnız bırakmamasıdır.

Suriye Türkmenleri, Suriye'nin bir azınlık unsuru olduğu algısını oluşturan kimselere şunu söylemek istiyorum: '' Tarihten uzak olduğunuz kadar, Türklükten de uzaksınız ''.

Bu çerçevede arzuladığım diğer konu ise Suriye ve Irak Türkmenleri'nin bir bayrak birliğine gitmesidir. Bu konuda ise iki tarafın da adım atması gerektiğini düşünüyorum. İki farklı ülkenin Türkmen ehlimizin birliği ve beraberliğinin korunması için sadece bayrak konusunda da adım atmamalı. Aksine varlıklarını koruyacak ve o coğrafyada geniş anlamda güçlenmelerini sağlayacak her türlü adımı atmaları zaruridir. Bu ise gerek siyasi gerek sosyal ve ekonomik anlamda. Hayal ettiğimiz Türkmen İstikbali, ancak iki tarafın birlikte hareket etmesiyle beraber bu hayala varmış olacağız.

Dolayısıyla iki bölgede yaşanan dil ve fikir suikastı yanı sıra, ehlimize karşı başlatılan etnik kimliği unutturma operasynuna karşı etkili olacaktır. Bizim böyle bir durum karşısında sessiz kalma lüksumuz yok. Çünkü bu iki bölgenein asli kurucuslarından olan Türkmenlerin o coğrafyalardan yok edilme tehlikesi taşımaktadır. Onun için her iki tarafın bu hamlelere karşı birlik içerisinde olması ve çalışması mühimdir.

Bölgede gereken reformlara başvurarak ehlimizin ihtiyaçları giderilmeli. Bu sadece ekonomik ve siyasi anlamda değil. Eğitim anlamda da gereken projelerin gerçekleşmesi, ehlimizin Türkmence dil eğitimi başta olmak üzere diğer farklı konularda eğitim görmelidir. Bizim bu açıdan çok büyük eksikliğimizin varolduğu konusunda hemfikiriz. Onun için hem Irak Türkmen Cephesine hem de Suriye Türkmen Meclisine çağrıda bulunuyorum: ''Birlik ve beraberlik içinde olmamız, Türkmen İstikbalinin kurtuluşa ermesidir''.

 

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Vesim TOKATLI Arşivi
SON YAZILAR