Yıldıray ÇİÇEK

Yıldıray ÇİÇEK

CHP NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI!

Erken seçimin en erken haline oldukça hazırlıksız yakalanan "Hayır cephesinde" ve özellikle CHP'de şaşkınlık, telaş, ne yapacağını bilememe hali oldukça net görülmektedir.

CHP'de sabah ilk kalkanın kendini Cumhurbaşkanı adayı ilan ettiği bu eğlenceli süreci tebessümle takip ediyoruz. Meral Akşener'in seçime girip girmeme halini mağduriyete dönüştürmek için çırpındığına ve HDP'nin ise hiçbir planın olmadığına şahidiz. Elbette hepsi de dönüp dolaşıp bir noktada buluşacaktır.

Ama bir noktada buluşmak için hepsi de önce çıkış yolu arıyor. En zor durumda olan ise Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Parti içindeki disiplin disiplinsizliği ve curcunayı, bu kadar demokrasi olarak pazarlasalar da, erken seçim kararıyla Kemal Kılıçdaroğlu sudan çıkmış balığa dönmüştür.

Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu'na "Sen aday ol yoksa ben aday olacağım" baskısı yapmakta, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Kemal Kılıçdaroğlu aday olmazsa Cumhurbaşkanı adayı olacaklarını duyurdular. Selin Sayek Böke ise 'solcu aday olmayacaksa' kendisinin aday olabileceğini ifade etti. Önümüzdeki günlerde CHP içinde bu manada çok sesli bir koronun olması beklenmektedir.

Bir de Türk siyasetinde CHP'nin yavrusu olan İP meselesi vardır. Şimdi seçime girip girmeyeceklerini tartışılıyor. Bu tartışmayı başlatan ise CHP'li Özgür Özel olmuştu. MHP Lideri Devlet Bahçeli, 26 Ağustos tarihini önerdiğinde CHP'li Özgür Özel "İP bu tarihte erken seçimlere giremez" diye yorumlanmıştı.

İP'i her manada kullanan CHP bile, 26 Ağustos tarihini ölçü alarak "seçimlere giremez" diye yorumluyorsa, 24 Haziran erken seçim tarihi iken bu tartışmaların sürmesi elbette doğaldır. Bir parti seçimlere hukuken hazır değilse kimsenin yapacağı bir şey olmaz. Fakat CHP ve yavrusu İP, bu durumu siyasi mağduriyet gibi topluma sunmaya çalışmaktadır .

CHP biliyor ki, İP kendi adayını çıkarsa da, çıkarmasa da, ikinci tura kalınsa da, kalınmasa da tüm oyları dönüp dolaşıp CHP'de buluşacaktır. Mağduriyet algısıyla kitleleri etkileyip, İP üzerinden oy devşirmeye çalışacaklardır. Belki de yarın "Allah, Kemal Kılıçdaroğlu'na güç kuvvet versin. Dualarım onunla" ve "İkinci turda CHP'yi şartsız şuursuz destekleriz" diyen Meral Akşener'i hayır cephesinin çatı adayı yaparlar. Belki de bu kararı aldılar ve o yüzden mağduriyet gibi algı çalışması yapıyorlar. Yoksa İP seçime girse ne olur girmese ne olur?

İP'in eti ne budu ne?

16 Nisan referandumundan bugüne CHP'nin himayesinde yürüyenlerin görünen kalabalıkları da CHP'ye aittir. CHP'nin salonlarında, CHP'nin duyurusuyla toplanan bunlar değil miydi? CHP'nin medyası değil mi bunları her daim cilalayan?

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde %50+1 seçim barajı olduğu için partilerin kendi aralarında ittifak yapması oldukça doğaldır. Ama bunlar zorda olduğu için kıvranmaktadır.

İP CHP'ye tutunarak, CHP HDP'ye tutunarak seçimlere hazırlık kararını arka planda almış ve uygulamaya başlamıştır.

15 CHP milletvekilinin Meral Akşener'in partisine geçmesi atılan en net somut adım olmuştur. CHP yarın "Bizim Cumhurbaşkanı adayımız cezaevindeki Selahattin Demirtaş'tır" derse de kimse şaşırmayacaktır. CHP yancıları HDP ve İP üzerinden her türlü siyasi pozisyonu denemektedir.

Adeta HDP'nin parti program ve tüzüğüne göre siyaset yapan CHP bir taraftan da İP'i beslemektedir. CHP bir nevi analık görevini yerine getirerek "yemedim yedirdim, giymedim giydirdim" şefkatini bunlara göstermektedir.

CHP yıllardır bildiğiniz aynı CHP...

Ya bu Meral Akşener'in partisinde siyaset yapanlara ne demeli?

MHP'ye AKP üzerinden saldıranların kendilerini kullandırmak için 15 milletvekilini kağıt üzerinde partilerine alması rezilliğini bakalım nasıl savunacaklar?

15 milletvekilini Meral Akşener'in partisine veren Kemal Kılıçdaroğlu'nun aynı zamanda Aytun Çıray isimli şahsı da İP'e genel sekreter ve sözcü yaptığı anlaşılmıştır. İP'in CHP'nin kontrolünde kurulan intikam ve proje partisi olduğu tartışmasız netleşmiştir. Bu siyaset rezillerinin amacı ve niyeti artık çok net anlaşılmıştır.

PKK ve HDP çizgisinde siyaset yapan CHP tarafından kullanılan siyaset artıkları herhalde CHP'li 15 milletvekilinin kendilerine geçmesi sonrası bir daha MHP hakkında konuşacak yüzü kendilerinde bulamazlar. Gerçi bunlarda yüz olsa siyaset sahnesinde gezebilirler mi ?

PKK ve HDP'ye başlangıçtan bugüne kadar sıcak mesaj veren Meral Akşener, HDP'den de dört-beş milletvekili alırsa tüm siyasi manzara birbirini tamamlayacaktır.

Sonra birbirleri üzerinde her türlü siyasi pozisyonu deneyebilirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.